Sağlık 06 Kasım 2021 - 18:41:03

Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Çok eski zamanlardan bu yana faydaları ile bilinen safran suyu; alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen, Osmanlı döneminde kadınların güzellik sırrı için kullandığı şifa içerikli bir sudur.

Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde antikanserojen maddeler barındıran safran suyu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, antikor hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Bu etki sayesinde hem kanser gibi hastalıkların önlenmesini sağlar hem de sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur. Eğer vücutta tümör oluşumu mevcutsa, bu kitlenin küçülmesini ve iyileşmesini sağlamaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta kanser oluşumu riskinin en az seviyeye indirgenmesine yardımcı olmaktadır.

Solunum yolunun rahatlamasını sağlayan safran suyu, öksürük gibi rahatsızlıkların giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Soğuk algınlığı süresinde ateş düşürücü etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle astım hastalarının safran tüketmesi oldukça faydalı ve yararlı etkilerin görülmesini sağlar. Kuru öksürük gibi problemlere sahip kişiler safran tüketerek doğal bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulabilirler.

Beslenme dostu olarak bilinen safra suyunun faydalarına baktığımızda iştah dengeleyici etkisinin bulunduğunu belirtebiliriz. Diyet yapan kişiler iştahı kontrol altına almak için bu doğal içerikli bitkiden yararlanabilirler. Yeme dürtüsü ve iştah açlığı konusunda faydalı olan safran suyu aynı zamanda yeme bozukluğunun giderilmesi için de etkili sonuçlar meydana getirmektedir.

Safran Suyu Neye İyi Gelir?

Cildin tazelenmesine yardımcı olan safran suyu, yenilenme etkisi meydana getirmektedir. Cildin daha genç ve güzel görünmesini sağlayan bu doğal karışım, aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm meydana getirmektedir. Pek çok cilt bakım ürünün içerisinde de yer almaktadır. Ciltteki yaşlanma belirtilerini gidererek, kırışıklık problemlerinin önlenmesini ve buna bağlı olarak yaşlanmayı geciktirici etkiler meydana getirmektedir.

Vücutta serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan safran suyu, mutluluk verir ve stresin giderilmesini sağlar. Depresyon zamanlarında kişinin rahatlamasını ve stresten uzaklaşarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan safran suyu, kişiye güç ve enerji vermektedir. İçerisinde yer alan vitaminler sayesinde kişinin kendini daha dinamik hissetmesini sağlamaktadır. Vücutta hormon dengesinin düzenlenmesine de yardımcı olan safran suyu, hem kadınlar hem de erkekler için cinsel dürtülerin ce cinsel sağlığın verimli olmasını sağlar.

Safran Suyu Nasıl Yapılır?

Kaynatılmış suyun içerisinde safran bitkisi artarak bu safran çayı ya da suyu elde edebilirsiniz. Suyun içerisinde çok az miktarda safran ekeldiğinizde bile etkisi direkt olarak ortaya çıkmaktadır. Oldukça kıymetli olan bu bitki, rengini hemen vermektedir. Kaynama sıraısnda yaklaşık oalrak 30 dakika bekleyip, daha sonra süzgeçten geçirip tüketim sağlayabilirsiniz.

Safran Suyunun Fiyatı Ne Kadar?

Oldukça pahalı bir bitki olan safran aynı zamanda kıymetlidir. Bundan dolayı organik ve doğal içerikli safran suyunun fiyatı da hayli yüksek olmaktadır. Bütçenizin yettiği kadar az miktarda safran alarak evinizde suyunu kendiniz hazırlayabilirsiniz. İnsan sağlığı açısından pek çok fatdası olan bu bitki aşırı tüketilmemelidir. Ayrıca haöile kadınlar için uygun değildir.

  • safran suyu
  • safran suyu içmenin faydaları
  • safran suyu neye iyi gelir
  • safran suyu nasıl yapılır
  • safran suyu fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Siyah Hardal Tohumu Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananlar