Sağlık 05 Nisan 2021 - 21:49:16

Misk Otu Nedir? Nerede Yetişir? Neye Yarar? Misk Otunun Faydaları ve Zararları

Misk Otu Nedir? Nerede Yetişir? Neye Yarar? Misk Otunun Faydaları ve Zararları

Gövdesinin boyu 1,5 metreye kadar ulaşabilen misk otu, sarı renkte çiçeklere sahip olan hoş kokulu ve şifalı bir bitkidir.

Misk Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Çiçeklerin sahip oldukları özelliklere göre yetiştikleri yerler de farklılık göstermektedir. Misk otunun anavatanı Asya ve Kuzey Amerika olarak gösterilse de günümüzde ülkemizde de yetiştirilen bitkiler arasında yer alır. Farklı iklimlerde yetişebilmesinin en önemli sebebi soğuğa karşı dayanıklı bir yapıda olmasıdır. Son derece geniş ve dikkat çekici bir çiçek yapısına sahiptir. Tamamen sarı olan çiçekleri insanlar için çok güzel bir görüntü sunar. Bunun yanında kokusunun da hoş olması insanların mis otuna karşı olan düşüncelerini olumlu yönde etkilemektedir.

Misk Otunun Faydaları Nelerdir?

Misk otunun içerisinde yer alan sedatif isimli madde sayesinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Birçok kişinin sinirlerini yatıştırmak ve daha sakin bir gün geçirmek amacıyla kullandığı ürünler arasında yer alır. Bunun yanı sıra bağırsak hareketlerinin daha düzenli ve hızlı gerçekleşmesinde etkili olan bir üründür. İnsanların boşaltım sistemlerinin kusursuza yakın bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu etkisi sayesinde insanlarda ortaya çıkan krampları ya da karın ağrılarını engellemede oldukça önemli bir üründür. Depresyon problemleri olan ya da uykusuzluk yaşayan kişilerin bu sorunlarını atlatmasında son derece önemli bir yardımcı olmaktadır.

Misk Otunun Zararları Nelerdir?

Misk otunun yapısı üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda farklı maddelere rastlanmıştır. Bu maddeler arasında bayanlarda rahmin uyarılmasına sebep olan maddeler de bulunur. Bu sebeple de hamile bayanların bu bitkiyi kullanması son derece sakıncalıdır. Düşüğe sebep olabilecek kapasitede etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Misk otuna karşı alerjik reaksiyon gösteren kişi sayısı da oldukça fazladır. Çuha çiçeği ya da papatyaya karşı alerjisi olan kişilerin bu ota karşı da alerjisi olacaktır. Benzer bir durumda kereviz ve havuca alerjisi olan kişiler misk otunu da kullanamazlar. Bunun dışında bu otun herhangi bir zarar bulunmamaktadır. Bu sorunların tamamı da ekstra durumların olmasından dolayı ortaya çıkmış ve vücudu etkilemeye başlamıştır.

Misk Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kullanımı için toplandıktan sonra yaprak ve çiçek kısımlarının kurutulması gerekir. Kurutulduktan sonra öğütülen bölgeler kullanım için de hazır hale gelmiş olacaktır. Çayını hazırlayarak kullanmak en kolay ve etkili yol olacaktır. Bir kullanım için 1 yemek kaşığı kadar misk otu kullanmak yeterli olur. 200 ml kadar kaynamış suyun içerisine atılan misk otu, 10 dakika kadar kaynar suda demlenmeye devam eder. Tadının acı olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin gerektiğinde limon ya da bal gibi ürünlerde birleştirmesi söz konusu olabilir. Bunun yanında toz halinde baharat olarak kullanılarak yemeklere hoş koku vermesi de sağlanabilmektedir. Güzel görüntüsü ve hoş kokusuna rağmen çok fazla kişinin bilgi sahibi olmadığı misk otu aynı zamanda insan vücudu için de faydalı bir üründür.

  • misk otu
  • misk otu nedir
  • misk otunun faydaları
  • misk otunun zararları
  • misk otu kullanmak
Yorumlar
Mercan Bayrak Misk otu hangi yemeklerde kullanılır? Bu otun alerjisi olur mu? Çocuğuma faydalı olduğu için yedirmek istiyorum ama hassas bir bünyesi var. Genelde birçok şey alerji yapıyor. Bu otun herhangi bir zararı var mı? Nereden satın alabilirim? cevapla
yorum yaz
Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler Nelerdir?