Sağlık 15 Ocak 2021 - 14:32:55

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

Nar kabuğu çayı bağışıklığın güçlenmesi için oldukça etkili olan, vitamin ve mineral açısından zengin doğal bir içecektir.

Nar Kabuğu Çayı Nasıl Olur? Ne İşe Yarar?

Lezzetiyle bildiğimiz ve severek tükettiğimiz nar meyvesi aynı zamanda kabuklarıyla da şifalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Nar kabuğu çayı özellikle kış aylarında bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasının korunmasına yardımcı olmaktadır. Nar kabuklarının özlerinde flavonoidler, proanthocyanidins ve fenolik gibi antioksidanlar bulunmaktadır. Bu antioksidanlar vücutta koruyucu etki meydana getirmektedir. Yapılan araştırmalar ve testler bu meyvenin kabuğunun, içerisindeki tanelerde daha fazla antioksidana sahip olduğunu göstermektedir. Genel olarak taneleri tüketilen ve kabuğu çöpe atılan bu meyvenin kabuklarından elde edilen mineral özlü çay hem lezzet hem de sağlık açısından oldukça faydalı olmaktadır.

Nar Kabuğu Çayı Zayıflatır mı?

Nar meyvesi hem sağlığa faydalı hem de zayıflamaya yardımcı bir yiyecek olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan doğal antibiyotik etkisi ve yüksek orandaki antioksidan değerleri metabolizmanın ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kan şekerinin seviyesinin dengelenmesine de destek olur. Bu özelliği sayesinde doğal bir şekilde zayıflamaya destek olmaktadır. Nar meyvesinin içerisinde antioksidan özelliği ile bilinen yeşil çay bitkisinden daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Aynı zamanda bu durum nar kabuğu çayı içinde geçerlidir. Antioksindanlar vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Toksinlerin dışarı atılması sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır. Bu çayın içerisinde bulunan antioksidanlar özellikle obezite, kolesterol ve şeker gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler için yararlı olmaktadır. Detoks özelliği sayesinde sindirim sistemine iyi gelir ve bu da kilo verme sürecinde kişilere destek olmaktadır. Sindirime yardımcı olma özelliği sayesinde hemoroit gibi problemlerinde iyileşmesini sağlamaktadır.

Nar Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının ve soğuk havaların vazgeçilmez meyvesi olarak bilinen nar, hem meyve olarak hem de çay olarak tüketilebilmektedir. Nar kabuğu çayı sağlık için oldukça faydalıdır. Bu doğal içerikli çay kalp hastalıkları için faydalı olmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidanlar LDL yani kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. LDL kolesterol vücutta yanma yani oksitlenme meydana getirir. bu da kalp ve damar sağlığının tehdit edilmesine yol açar. Nar kabuğu çayı doğal içeriği sayesinde bu durumu önlemektedir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini bağışıklık sistemi ve birçok hastalık için oldukça önemlidir. Nar kabuğu çayının detoks özelliği bulunmaktadır. Detoks, vücuttaki zararlı toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu çay sayesinde vücudunuzun temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Patojenik hücrelerin yok edilmesine destek olur. Böylece ülser, ishal ve kolit gibi sindirim sistemi kaynaklı hastalıkların oluşmasını engeller. Ayrıca hemoroit ve bağırsak iltihabı gibi hastalıkların da iyileşmesine ve önlenmesine destek olur. Kemik ve diş sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu çay cilt sağlığı için de kullanılmaktadır. Kış aylarında bağışıklığın güçsüzleşmesine bağlı olarak meydana gelen grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde etkili olmaktadır.

Nar Kabuğu Çayının Zararları Nelerdir?

Nar kabuğu çayı tamamen doğal bir içecek olduğu için zararları ya da yan etkisi bulunmaktadır. Fakat hamilelik gibi özel durumlarda kullanım sağlanacağı zaman doktor onayı gereklidir. Aslında vitamin ve mineral açısından oldukça faydalı olan bu doğal çay, gebelikte kasılmalara ve bunun sonucunda erken doğuma neden olabilir. Bu durumdan dolayı tüketilmemelidir ya da doktor onayı alınmalıdır. Nar kabuğu çayı yapılışı ve kullanımında gerekli oranlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Nar kabuğu ve su oranı 1/20 olmalıdır. Bu oranlara mutlaka dikkat edilmelidir. Alkollüyken kullanılmaması gerekmektedir. Bu tarz özel durumlar ve kriterler haricinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

  • nar kabuğu çayı nasıl olur
  • nar kabuğu çayı zayıflatır mı
  • nar kabuğu çayının zararları
Yorumlar
Ceylan Arpacı Nar kabuğu çayının parazitlere ve ishale iyi geldiğini duydum. Zayıflamak için de kullanılıyormuş ama ben asıl olarak ishal için kullanmayı düşünüyorum. Parazit var sanırım ve bitkisel yöntemler deniyorum. cevapla
yorum yaz
Hangi Spor Kaç Kaloridir?