Endometriozis ameliyatı ve bitkisel tedavisi
Sağlık

Endometriozis Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi

10 Ocak 2019 - 09:50:07

Dünya üzerinde 176 milyon, ülkemizde de 1,5 milyon kadında görülen endometriozis hastalığı son derece ciddi bir durumdur ve farklı tedavi yöntemleri arasından seçim yapılarak bu tedavilerin uygulanması gerekir.

Endometriozis Nedir, Ne Demek?

Kadınların rahim bölgelerinin içerisinde bir tabaka oluşmaktadır. Oluşan bu tabaka her aylık döngü içerisinde dökülerek adet kanamasına sebep olmaktadır. Farklı sebeplerden dolayı rahmin iç kısmında oluşması gereken bu tabaka farklı bölgelerde oluşabilmektedir. Yumurtalıklarda ya da mesane kısmında oluşabilen bu tabaka bazı durumlarda biraz daha uzak organlarda oluşmaya da başlayabilir. Bugüne kadar incelenen vakalarda böbrekte, bağırsak üzerinde görülebilmektedir. Çok nadir de olsa da beyinde dahi bu tabakanın oluştuğu görülür. Bu tabakanın vücudun farklı yerlerinde oluşması olayı endometriozis olarak tanımlanmaktadır.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlığın tespiti genel olarak herhangi bir şikayet olmadan gerçekleşmektedir. Farklı bir sorun sebebiyle hastanelere giden ya da rutin kontrolleri için hastaneye giden bayanların kontrolleri sırasında bu hastalığa rastlanılabilmektedir. Ancak bu rahatsızlığı geçiren kadınlarda belirli şikayetler de yaşanabilmektedir. Bunların ilki yüksek seviyede sancılı bir adet kanamasıdır. Bu hastalar birçok kez ağrıyı dindirmek için hastanelerin acil kısımlarına başvuruda bulunmaktadırlar. Bunun yanı sıra adet düzensizliği, büyük abdestin sancılı yapılması ve dışkılama anında kanama gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler tabakanın oluştuğu bölgeye göre farklılıklar göstermektedir.

Endometriozis Ameliyatı Hangi Şartlarda Yapılır?

Bu rahatsızlığı yaşayan kadınlar doktorlarına başvuruda bulunduklarında tedavi yönteminin seçimine doktorlar karar vermektedir. Genelde hastalığın kadınlar üzerindeki etkisine göre tedavi yöntemi seçilir. Eğer yalnızca ağrı ve sancı yapan bir durum söz konusu ise bu durumda kişilere ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ağrı kesiciler ve hormon düzenleyici ilaçlar ile bu sorunlar çözülebilir. Ancak endometriozis bazı kadınlarda kısırlık sorununa da sebep olmaktadır. Bu durumda çözüm ameliyat olmaktır. Ameliyat ile sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Buna ek olarak yumurtlama özelliğini arttırıcı işlemler ve tüp bebek işlemi de seçenekler arasında yer almaktadır. Hastaların ameliyat olmadan önce tüm ihtimalleri düşünerek karar vermesi önemlidir.

Endometriozis Bitkisel Tedavisinde Neler Kullanılır?

Bu rahatsızlığın ilerlemesini engellemek isteyen kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Beslenmelerini düzene sokan ve belirli gıdaları düzenli olarak alan kadınlar bu sorunun ilerlemesini durdurabilirler. Ispanak, pazı ve marul gibi yeşil sebzeler hastalığın ilerlemesini engellemeden çok önemlidir. Buna ek olarak baklagillerin de düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Son olarak kilo vermeye de büyük yardımı dokunan yeşil çayın tüketimi endometriozis rahatsızlığının bitkisel tedavisi içerisinde yer almaktadır. Vücutta magnezyum eksikliği bu rahatsızlığı arttırdığından içerisinde magnezyum içeren gıdaların tamamı faydalı olabilmektedir. Ülkemizde çok fazla bilinmiyor olsa da endometriozis isimli rahatsızlık her 10 kadından 1 tanesinde bulunur ve her ay adet dönemlerinin çok zorlu geçmesine sebep olmaktadır.

Yorumlar
Saliha Akça 10 Ocak 2019 - 10:00:07 Endometriozis hastalığının ne olduğunu nasıl anlaşılacağını ve belirtilerini hep merak ediyordum. Benim her ay adetim çok zorlu geçiyordu. Doktora gittim ve nedeninin bu hastalık olduğunu öğrendim. Beslenme düzenimde değişiklik yaptım ve tedaviye dikkat ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: