Sağlık 09 Ocak 2021 - 21:22:39

Menopozda Hamile Kalınır mı? Belirtileri ve Riskleri

Menopozda Hamile Kalınır mı? Belirtileri ve Riskleri

Kadınlar belirli bir yaşa geldiklerinde menopoz adı verilen döneme girerler ve bu dönemden sonra adet döngüleri devam etmez. Bu dönemden sonra hamile kalmak da çok mümkün değildir.

Menopozda Hamile Kalınır mı?

Menopoz dönemine giren bayanların aylın döngüleri yavaş yavaş azalır ve sonrasında tamamen son bulur. Dünya üzerinde ülkelere göre kadınların bu döneme giriş yaşları farklılık gösterirken genelde 40-55 yaşları arası olarak belirtilmektedir. Bu dönemde doğurganlık yavaşça sonlanmaya ve artık çocuk sahibi olmak mümkün olmamaya başlar. İnsanlar bu dönemde hamile kalmanın mümkün olup olmadığını araştırırken uzmanlar menopoza girmiş kadınların belirli bir zaman içerisinde hamile kalmasının mümkün olduğunu belirtmektedir. 50 yaşından önce menopoza giren kadınlar 2 sene içerisinde hamile kalabilirken 50 yaşından sonra menopoz dönemine giren kadınlarda menopozun başlamasının ardından geçecek olan 1 sene içerisinde hamile kalmak mümkün olur.

Menopozda Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar hamileliklerini aylık döngüleri gerçekleşmemeye başladıklarında rahatlıkla analiz edebilirler. Bu durumun başka sebepleri de olsa genel olarak hamilelik buna sebep olan olay olmaktadır. Ancak menopoz dönemlerinde hamilelik yaşayan kadınlar zaten aylık döngüleri gerçekleşmemeye başladıklarından dolayı bu seçeneği değerlendiremezler. Burada kendilerinin dikkat etmesi gereken belirtilerin başında ani kilo alımları, mide bulantısı, baş dönmesi ya da psikolojik olarak zorlanmaları gösterilebilir. Bu belirtilerin tamamının görülmesine gerek olmadan yalnızca bir tanesi dahi kadınlarda hamileliği işaret edebilmektedir. Özellikle daha önce çocuk sahibi olan bayanlar benzer bir sürecin içerisinde girdiklerinde bunu menopoz döneminde olsa dahi anlayabilirler.

Menopozda Hamile Kalmanın Riskleri Nelerdir?

Menopoz döneminde hamile kalma ihtimali son derece düşmektedir. 50 yaşın altında menopoza giren bayanların hamile kalma şansı %2 ile %3 arasında değişirken 50 yaşından sonra bu değer %1 seviyesine geriler. Bu yüzdelerin oluşmasının sebebi artık doğurganlığı sağlayan organların doğru bir şekilde çalışmamaya başlamasıdır. Bu durumda hamilelik başlarsa çok ciddi bir düşük riski ile karşı karşıya kalınabilir. Buna ek olarak bebeğin tam olarak beslenememesi sebebiyle gelişim problemleri de görülebilmektedir. Tüm bu riskleri almayı düşünen kişiler doktor kontrolünde devam ederlerse bu süreci sorunsuz bir şekilde de atlatma şansları olmaktadır.

Menopozda Tüp Bebek Yöntemi Kullanılabilir mi?

Kadınlar menopoz dönemlerine girmelerine rağmen çocuk yapmayı istiyorlarsa düzenli korunmasız ilişki yeterli olmayabilmektedir. Bu aşamada çiftler eğer tüp bebek seçeneğini değerlendirmek istiyorlarsa bunda da şanslarının oldukça düşük olduğunu bilmelidirler. Kadınların bu dönemden sonra yumurta kalitelerinde çok ciddi bir düşüş olacağından tüp bebek ihtimali de oldukça zordur. Ancak çoğu tüp bebek merkezi bu yaştaki kişilerin taleplerini de geri çevirmemektedir. Denemekten bir zarar gelmeyeceğini düşünen çiftler bu seçeneği de değerlendirebilirler. Kadınlar menopozda hamile kalınabileceğinden dolayı bu dönemde de korunmaya bir süre devam etmelidir.

  • menopozda hamile kalınır mı
  • menopozda hamile belirtileri
  • menopozda hamile kalmanın riskleri
Yorumlar
Sevgi Şen Menopoza girerken doktorum hamile kalması riskinin yine de olabileceğini ve bazı hususların göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtmişti. Her kadının bunu göz önünce bulundurması gerekiyor. Kalanlar oluyormuş çünkü ihtimali var. cevapla
yorum yaz
Karın Kası Nasıl Yapılır? Karın Kası Geliştirme Hareketleri ve Egzersizleri