Kestanenin cilde ve cinselliğe faydaları
Sağlık

Kestanenin Cilde ve Cinselliğe Faydaları

09 Ocak 2019 - 17:31:48

Kış aylarının muhteşem geçmesine katkıda bulunan gıdalardan olan kestaneler cilde ve cinselliğe çok sayıda fayda sağlamaktadır.

Kestanenin Özellikleri Nelerdir? Ne Işe Yarar?

Doğru bir şekilde yetiştirilen, toplanan ve sonrasında işlenen kestane insan sağlığı için büyük bir fayda sağlamaktadır. Ağaçta yetişen bu ürün genelde peyzaj mimarları tarafından çok sevilmektedir. Estetik açıdan hoş görünen bir ağaç olduğundan sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kestaneler ilaç üretiminde de tercih edilen malzemelerden birisidir. Ağacın üzerinde iri ve dikenli bir yapıda meyveler oluşur. Bunların iğneli tabakası alındığında içerisinden bizlerin kestane olarak tanımladığı ürün çıkmaktadır. Toplama işlemleri genelde sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. Kış aylarında tüketimi oldukça yaygındır. Özellikle eski tarzdaki sobaların üzerinde kızartılarak kullanılmaktadır.

Kestane Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Kestane tüketiminde birkaç farklı seçenek yer almaktadır. İlk olarak kişiler ocaklarında ya da sobaların üzerinde kestaneleri pişirerek hazırlayabilir. Bu yöntemle kestane kebap yapılırken yenmesi oldukça zevklidir. Ülkemizde mangal kültürü son derece gelişmiş olduğundan kestaneler mangalda da pişirilebilir. Fırınların içerisinde de hazırlanması da mümkün olmaktadır. Bazı kişiler haşlayarak çok daha basit tüketildiği için bu yolu tercih ederler. Ülke mutfağımızda da yer alan ürünlerden birisi olduğundan yemeklerin içerisinde de tüketilebilmektedir. Özellikle bazı pilav çeşitlerinin içerisinde bulunarak onlara lezzet vermesi mutfakta önemli bir yere sahip olmasına sebep olur. Hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın faydalarını rahatlıkla gösterebilmektedir.

Kestanenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudun ve cildin serin tutulmasında kestanenin rolü oldukça büyüktür. Sıcak yaz aylarında sulu yapısı sayesinde cildin sulu kalmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan şişkinliklerin ortadan kaldırılmasında da etkili bir ürün olarak gösterilir. Cildin olduğundan daha genç gözükmesinde etkilidir. Bu özelliği sebebiyle çok sayıda kozmetik malzemenin içerisinde yer alır. Ayrıca cildi daha parlak bir hale getirdiği de bilinen bir gerçektir. Düzenli olarak kestane tüketen kişilerde bu faydalar görülebildiği gibi özel cilt maskelerinin içerisine katılarak da cilt üzerindeki faydalarını görmek mümkün olur.

Kestanenin Cinselliğe Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar kestanenin cinsellik üzerinde de etkili bir ürün olduğunu gösteriyor. Afrodizyak etkisi olduğu söylenen kestane cinsel gücün ve isteğin artmasında son derece etkili olabiliyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği arttırdığı belirtilen kestane düzenli olarak kullanılırsa bu etkilerini ortaya çıkarıyor. Hem cilde olan faydalarında hem de cinselliğe olan faydalarında kestanenin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Kış aylarında düzenli olarak bu besini tüketen kişiler sonunda istedikleri faydaları görmeye başlayabiliyorlar. Yaz ayları geldiğinde ise dondurulmuş halde tutup kullanılabilen kestaneler farklı formalarda da tüketilebiliyor. Bazı yörelerimizde çok ünlü olan kestane şekeri de bu etkilerin ortaya çıkmasını sağlayabiliyor. Lezzeti sebebiyle çok sevilen ve insanlara nostaljik anlar yaşatan kestanenin cilde ve cinselliğe faydaları da bulunması insanlara kullanımı için bir sebep daha veriyor.

Yorumlar
Yağmur Gezer 09 Ocak 2019 - 17:41:48 Kışın kestane yemeyi çok seviyorum. Faydaları hakkında çok fazla bilgim yok ama lezzeti benim için gerçekten vazgeçilmez. Cinsellik üzerinde olan faydalarını bu yazı sayesinde öğrendim. bu kadar faydası olan besinin herkes tarafından tüketilmesi gerek bence.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: