Kas nasıl yapılır? Kas yapmak için ne yenmeli?
Yaşam

Kas Nasıl Yapılır? Kas Yapmak İçin Ne Yenmeli?

21 Ağustos 2017 - 18:17:45

Kas yapmak için, başka bir deyişle, mevcut kasları geliştirmek ve yağlamak için birçok farklı protein kaynağı, sebze, meyve, karbonhidrat ve sağlıklı yağlara ihtiyacımız vardır.

Kas Nasıl Yapılır? Ne Yemek Gerekir?

Protein kas besleyicilerinin ilkidir, ancak karbonhidratlar ve yağlar tamamen göz ardı edilmemeli ve dengeli bir şekilde tüketilmemelidir. Vücudumuzun yağa da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Örneğin, herhangi bir yağ içermeyen bir beslenme programı uygularsanız, vücudunuz var olan yağı tutmaya çalışır. Bu, yağın vücuttan daha uzun süre dışarı atılmasına neden olabilir. Kas gelişimine gelince, sağlıklı kaslar için alıştırmalar kadar önemli olan şey bir beslenme programı uygulamanızdır.

Kas Gelişimine Yardımcı Olan Besinler Nelerdir?

Organların, sinirlerin ve vücut sisteminin geri kalanının düzgün çalışabilmesi, aldığımız protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallere bağlıdır. Aynı şekilde, düzenli kas büyümesi ancak bu besin maddeleriyle sağlanabilir. Tabii ki, besin takviyeleri yerine onları doğal gıdalarla almak her zaman daha sağlıklıdır. Örneğin, yumurta sarısı sadece biyolojik bakım için en değerli protein kaynağı değil, aynı zamanda yağ çözmeye ve kas konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olan B12 vitamini içerir. Aşağıda, kas gelişimine katkıda bulunan bazı gıdaların bir listesi verilmektedir, ancak bunlar "kas yapımı gıdalar" kategorisinde bulunan gıdaların tam bir listesi değildir. Buna ek olarak, listede yer alan bazı gıdalar, yüksek kolesterol, kalori ve yağ değerleri olan herkes için uygun olmayabilir.

Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Kas gelişimine yardımcı olan besinleri şu şekilde belirtebiliriz:

Balık: Somon ve ton balığı gibi yağlı, soğuk deniz balıkları, zengin protein değerleri ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri ve kas yapımı gıdalar arasında önemli bir yere sahiptir.100 gram somon yaklaşık 25 gram protein içerir ve vitamin D için çok iyi bir kaynaktır. Eğer kırmızı et yerine başka bir kaynaktan protein satın alacaksanız, bu balık iyi bir seçim olabilir.

Peynir: Yağsız veya yağsız süt peyniri, protein açısından zengin ve çok az kaloriye sahiptir.

Soya: Mutfağımızdaki en popüler gıdalardan değil, sık sık kas gıdaları arasında gösterilen "tam" protein sağlayan ender bitki kaynaklarından biri değil. Sadece 1 fincan pişmiş soya 20 gram amino asit içeriyor. Önemli bir vitamin ve mineral olarak, ete alternatif olarak zengin bir soyadını da tüketebilirsiniz.

Tavuk Yemek Kas Yapar mı?

Tavuk, protein ve yağ alımının dengelenmesi için en ideal gıdalardan biridir. Yağ sadece 4 gram iken, 100 gram tavuk, yaklaşık 30 gram protein içeriyor. Buna ek olarak, tavuk çok çeşitli şekillerde yapılabilir ve haşlanmış olarak salatada kullanılabilir.

Kırmızı Et Kas Yapar mı?

Yalın kıyma gibi kırmızı et, mükemmel protein kaynaklarıdır. 100 gram yağsız sığır eti 27 gram protein, 11 gram yağ içerir ve yaklaşık 200 kaloridir. Diğer etlerden sığır etinin belirgin özelliği, kas büyümesinde önemli bir rol oynayan B12 vitamini ile çinko ve demir açısından zengin olmasıdır.

Kaslı Vücut İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kaslı vücut için düzenli egzersiz ve programlı bir beslenme listesi yapmak şarttır. Aksi halde kaslarınız zamanla sarmaya başlar ve kaslı bir vücut yerine sarmış bir vücut ile başbaşa kalabilirsiniz. Bu nedenle egzersiz programınızı ve beslenme listenizi ihmal etmeyin.

Yorumlar
Ayça Parlak 17 Ağustos 2017 - 16:08:44 Yaklaşık olarak 5 aydır kas geliştirmeye çalışıyorum ama çok zorlanıyorum. Tavsiye verebilecek olan var mıcevapla
Mehmet Derin 25 Ekim 2017 - 19:34:29 Kas yapmak için hareketler nelerdir? Nasıl kol kası yapılır? Ben bunun için spora başlamayı düşünüyorum ama nasıl bir program uygulamalıyım? Spor yapmak yeteli mi kas için diyet yapmak gerekir mi? Günde kaç saat çalışmak yeterli our?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: