Sağlık 24 Nisan 2021 - 09:50:23

Beyaz Ekmek Kalorisi ve Şekeri Ne Kadar?

Beyaz Ekmek Kalorisi ve Şekeri Ne Kadar?

Sürekli olarak sofralarımızda bulunan ve ülkemizde bolca tüketilen beyaz ekmek insanların sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Beyaz Ekmeği Özellikleri Nelerdir?

Gün içerisinde tüketilen besinlerin büyük bir kısmı insan sağlığı için yararlı olan ürünlerdir. Buna karşın içerisinde yer alan maddeler sebebiyle zararlı olabilen ürünler de bulunurken beyaz ekmek bunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Üretim aşamasında içerisinde kimyasal ürünlerin kullanıldığı ve lif oranı çok düşük olan beyaz ekmeğin insanlar için faydaları bulunmamaktadır. Yağ oranının yüksek olmasının yanı sıra karbonhidrat değerleri düşüktür. Lif oranı da düşük olduğundan insanları uzun süre tok tutma özelliği bulunmayan bir üründür. Bir yandan hijyen sorunları bir yandan da besin değerleri beyaz ekmeğin zararlı olmasına sebep olmaktadır.

Beyaz Ekmek Şekeri ve Kalorisi

Fırınlarda ve marketlerde satışa sunulan beyaz ekmek 200 gramdır. Bunun yanı sıra iki ekmeğin bir arada olduğu yüksek gramaja sahip ürünler de kullanılabilmektedir. Genel olarak 200 gramlık haliyle satışa sunulan beyaz ekmek kalorisi 512'dir. Neredeyse tek başına bir insanın öğünde alması gereken kalori miktarını aşmaktadır. Bunu sürekli olarak yemeklerle tüketen kişiler bu sebeple de ciddi sorun yaşarlar. Bunun yanı sıra 200 gramlık ekmeklerin içerisinde şeker bulunmamaktadır. Üretilen yere göre içerisine şeker katılabiliyor olsa da normal şartlarda içerisinde şeker bulunmamaktadır.

Beyaz Ekmeğin Zararları Nelerdir?

Beyaz ekmeği düzenli olarak tüketen kişiler çok büyük zararlar görmüyor olsa da sürekli olarak vücutlarının daha sağlıklı bir yapıda olmasını engellemektedir. Beyaz ekmek tüketimi insanlarda kan şekerinin çok hızlı bir şekilde yükselmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan lif miktarı çok düşük olduğundan insanları tok tutma özelliğinden epeyce uzaktır. Bunlara ek olarak çok yüksek bir kalori değerine sahip olduğundan insanların düzenli kullanımlarında kilo almalarına sebep olabilmektedir. Birçok üretim noktasında raf ömrünü uzatmak için içerisine kimyasal ürünler katılırken bunların da insan vücudu için zararları bulunmaktadır. Bu sebeple de alternatif olan ürünlere yönelim göstermek gerekli olur.

Hangi Ekmekler Sağlıklıdır ve Kilo Yapmaz?

Ekmek tüketme alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlıklarından direkt olarak vazgeçmekte zorluk yaşarlar. Buna ek olarak ekmeği tamamen kesmek de gerekli olmamaktadır. Doğru bir şekilde kullanıldığında içerisinde çok sayıda yararlı mineral ve vitamin bulunduğundan vücuda faydalı olabilmektedir. Doğru bir kullanım için ilk olarak beyaz ekmek yerine farklı türde ekmeklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kepek ekmeği bu ekmeklerden birisi olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra tam buğday ekmeği de insanlar için son derece faydalı olan ürünler arasında yer almaktadır. İnsan sağlığı için faydası bulunmayan ve çok fazla tüketildiğinde zararlı olan beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmek gibi seçeneklerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

  • beyaz ekmek
  • beyaz ekmek kalorisi
  • beyaz ekmeğin zararları
  • beyaz ekmek şekeri
Yorumlar
Sude Çelik Beyaz ekmeklerin kalori ve şeker miktarı kepek ve buğday ekmeklerine göre daha fazla. Vücuda enerji veriyor fakat bu kiloya da neden olabiliyor. Uzmanlar zaten bu ekmeğin çok az tüketilmesi yönünde uyarılar veriyorlar. Kepek gibi unlardan yapılanların daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. cevapla
yorum yaz
Tatlı Patates Nedir? Ne İşe Yarar? Şeker Hastaları Yiyebilir mi?