Sağlık 24 Kasım 2021 - 00:52:17

Bipolar Bozukluk Nedir, Ne Demek? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Bipolar Bozukluk Nedir, Ne Demek? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Bipolar bozukluk; depresyona sebebiyet verebilen ani ruhsal değişimler olarak adlandırılmaktadır.

Bipolar Bozukluk Nedir, Ne Demek?

İnsan sağlığını çok ciddi biçimde etkileyen rahatsızlıklar kendi içerisinde fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılabilir. Genel olarak fiziksel hastalıklara, insanlarda ölümlere sebep olduğundan daha fazla dikkat ediliyor olsa da ruhsal hastalıklar da tüm hayatın düzenini bozabilmektedir. Bu aşamada ruhsal hastalıkların tedavisi çok daha zor olurken bipolar da bu hastalıklardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Etrafındaki bir kişiden ya da bir kaynaktan bu hastalığı duyan kişiler bipolar bozukluk nedir sorusunun yanıtını aramaktadır. Genel hatlarıyla, çok şiddetli biçimdeki duygu dalgalanması olarak belirtilebilmektedir. İnsanın kısa süre içerisinde duygusal açıdan çok yükselmesi ve sonrasında ani çöküşler yaşaması durumudur.

Bipolar Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Araştırmalar her 50 kişiden birinde ya da diğer bir deyişle insanların %2'sinde bu psikolojik hastalığın olduğunu göstermektedir. Bipolar bozukluk ne demek sorusunun sıklıkla araştırılmasındaki önemli etmenlerden birisi de bu yoğun görülme oranıdır. Bu hastalığın sebepleri incelendiğinde net bir sebep sunmak oldukça zordur. Uzmanlar, bu rahatsızlığın beynin duygu durumunu yöneten bölümündeki anormalliklerden kaynaklandığını düşünmektedir. Ancak bu bölgedeki anormalliklere neyin sebep olduğu konusunda net bir bilgi verilemez. Bu hastalık, insanlarda doğuştan olabildiği gibi sonrasında yaşanan bir durum ile de ortaya çıkabilir. Bazen çok yüksek oranda etkileyen duygusal bir travma, bazen de beyne alınan fiziksel bir darbe, kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Bipolar Bozukluğun Berlitileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri, psikolojik açıdan kendisini gösterdiğinden belirli bir sürecin sonrasında görülebilmektedir. Bipolar bozukluk belirtileri arasında ilk sırayı her zaman mani rahatsızlığı alır. Mani rahatsızlığı, doktorlar tarafından aşırı duygulanma ya da herhangi bir olaya ruhsal açıdan aşırı tepki gösterme olayı olarak isimlendirilmektedir. Buna karşı hislerdeki depresyon da bu hastalığın belirtileri içerisinde gösterilmektedir. Kişilerin depresyona girmesi ve uzun süre bu rahatsızlığın etkisi içerisinde kalması, en önemli belirtiler arasında gösterilmektedir. Bu aşamada dahi duygularında dalgalanmalar olan ve küçük etmenlere büyük tepkiler veren kişilerde bu psikolojik rahatsızlıktan şüphelenmek doğru bir karar olacaktır.

Bipolar Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanlarda bu hastalık genel olarak ailesi ya da iş arkadaşları tarafından fark edilmektedir. Bu farkındalığın gerçekleşmesi için uzun zaman bir kişiyle zaman geçirmek ve olaylara tepkisini gözlemek gerekmektedir. Bu durumu yaşayan kişiler eğer bir yakınında bu hastalığın olduğunu düşünürse testler için hastaneye gidilebilir. Psikolojik açıdan uygulanan testler ya da birey üzerindeki belirtiler incelenerek bu hastalığın olup olmadığına karar verilir. Bunun sonrasında bipolar bozukluk tedavisi süreci başlar ve hastalık başarılı bir biçimde tedavi edilebilir. Bu doğrultuda bireyin yalnızca ilaç tedavisi görmesi yeterli olabilmektedir. Ancak ileri düzeydeki hastalarda tek bir ilacın kullanımı yeterli olmazken birkaç ilaç aynı anda kullanılabilir ya da ilaçlar psikolojik yardım ile birlikte desteklenebilir.

  • bipolar bozukluk
  • bipolar bozukluk nedir
  • bipolar bozukluk ne demek
  • bipolar bozukluk belirtileri
  • bipolar bozukluk tedavisi
Yorumlar
Hande Birben Bipolar bozukluk neden olur? Bu hastalığı tetikleyen durumlar nelerdir? Bipoları olan bir kişiyi nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Yakın bir tanıdığımda bu psikolojik hastalığa benzer belirtiler var teşhisi nasıl konur? cevapla
Sevcan Türkoğlu Bipolar bozukluğu olanlar nasıl davranır? Bu hastalara nasıl davranmak gerekiyor? Bu hastalığa yakalanan bir yakınım var. Nasıl davranacağımı bilmiyorum. Çok değişik bir ruh haline bürünüyorlar. Bu hastalığın kesin tedavisi var mı? cevapla
yorum yaz
Sirkadiyen Ritim Nedir? Nasıl Ölçülür? Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?