Sağlık 01 Mayıs 2021 - 08:50:16

Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Asya'ya özgü tropik bir bitki olan paçuli yapraklarından elde edilen paçuli yağı; tütsü yapımında, kozmetik sektöründe ve parfümlerde kullanılan bitkisel bir yağ çeşididir. Asya kültürü için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllardır kullanımı sağlanmaktadır.

Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir?

Sık tercih edilen bitkisel yağlar arasında yer alana paçuli yağı; pek çok hastalığın tedavisi için kullanılan, Mısır Firavunu Tutkamon mezarında bulunmuş olan ve keşfi yüzyıllar öncesine dayanan bir yağ çeşididir. Kurutulmuş ve hafif fermente edilmiş paçuli yapraklarından elde edilen paçuli uçucu yağı ne işe yarar diye bakacak olursak;

 • Kalp için oldukça faydalıdır. Kalp hastalıklarının önlenmesine destek olmaktadır. Kalp-damar tıkanıklıklarının önlenmesi konusunda etkili olmaktadır.
 • Cilt lekelerinin giderilmesi için etkilidir. Eğer ki cildinizde leke varsa bu yağdan yardım alabilirsiniz. Cildin temizlenmesine destek olan bu yağ aynı zamanda onarıcı bir etki meydana getirmektedir. Cildi dengeli bir şekilde nemlendirmektedir. Daha iyi ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
 • Sineklerin kovulması için doğal bir yöntem olarak tercih edilen paçuli yağı, evlerde sineklerin hoşuna gitmeyen bir koku yayar. Bu sayede eve sivrisinek ve karasinek girmesini önler. Büyün sinekleri doğal bir şekilde kovulmasını sağlar.
 • Cilt kırışıklıklarına iyi gelen paçuli yağının cilde faydalarına baktığımızda aynı zamanda sarkma problemlerini giderdiğini de belirtebiliriz. Yaşlanmayı geciktirici etkisi sayesinde belli bir yaşın üzerindeki kişiler tarafından tercih edilmektedir.
 • Paçuli yağının saça faydaları da bulunmaktadır. Saçta meydana gelen kepeklenme problemlerini gidermektedir. Aynı zamanda kepek oluşumuna da engel olmaktadır. İçerisinde yer alan besin değerleri sayesinde saç köklerini beslemektedir. Yağlı saçlar için etkilidir.
 • Doğal antibiyotik etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde tüketimi şifalıdır.
 • Bağırsak kanserinin doğal tedavi edilmesini sağlan bu yağ aynı zamanda kanserin önlenmesi için de etkilidir.

Akneli ve yıpranmış ciltleri onaran, egzama gibi problemlerin giderilmesini sağlayan, tırnak sararması problemlerini gideren ve sakinleştirici etkisi bulunan paçuli yağı aynı zamanda bağışıklığın güçlendirilmesi için de etkin olmaktadır.

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır?

Pek çok amaç için kullanılabilen paçuli yağı jel şeklinde sürülebildiği gibi aynı zamanda direkt olarak da tüketilebilir. Cilt sağlığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Cilde uygulamak için pamuğa birazcık damlatarak, sürebilirsiniz. Genel olarak düşük dozlarda kullanılması güvenli olarak kabul edilmektedir. Dahili kullanımda özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü uçucu bir yağ olduğunda tek damlası bile etkilidir. Paçuli yağı kullanımı hamile kadınlar ve çocuklar için tehlikeli olabilir. Bundan dolayı mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Suyunuza, büyük porsiyon yoğurt ya da limonataya bir damla olacak şekilde karıştırarak tüketebilirsiniz. Paçuli yağı cilde nasıl uygulanır diye baktığımızda; topikal kullanımlarda seyreltilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca alerjinizin olup olmadığını anlamak için öncelikle cildinizin ufak bir bölümüne uygulayıp test ediniz. Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz.

Rahatlatıcı etkisi bulunan paçuli yağı karın bölgesine, şakaklara ve tabanlara sürülebilir. Ayrıca deri üzerinde mantar gibi rahatsızlıklar varsa bunlara sürülerek tedavisi gerçekleştirilebilir. Paçuli kokusu etkileri de vardır. Afrodizyak etkisi meydana getirdiği söylenebilir.

Paçuli Yağı Kullananlar ve Fiyatı

Faydaları ve içerisindeki bileşenler sayesinde pek çok kişi bu yağı kullanmaktadır. Paçuli yağı fiyatı çok pahalı değildir. İnternet üzerinden ya da aktarlardan alınabilmektedir. Dilerseniz kullanıcı yorumlarını değerlendirerek sizler de kullanabilirsiniz. Rahatlatıcı etkileri ve bağışıklık güçlendiren özelliği sayesinde insan sağlığı için oldukça etkilidir.

Paçuli Yağının Zararları Nelerdir?

Uçucu bir yağ olması nedeniyle oldukça etkili olan bu yağ dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Paçuli yağı yüze sürülür mü diye sorulmaktadır. Genel olarak diğer bitkisel yağlar ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bir ya da 1-2 damla yeteli olmaktadır. Yanlış kullanım sağlamamak için etkilerine ve kullanım amacına dikkat edilmelidir. Hastalıklarınız ve sağlık problemleriniz için öncelikle doktora gitmeyi da ihmal etmeyiniz.

 • paçuli yağı
 • paçuli yağı faydaları
 • paçuli uçucu yağı ne işe yarar
 • paçuli yağının cilde faydaları
 • paçuli yağının saça faydaları
 • paçuli yağı nasıl kullanılır
 • paçuli yağı kullanımı
 • paçuli yağı cilde nasıl uygulanır
 • paçuli kokusu etkileri
 • paçuli yağı kullananlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tere Nedir? Neye İyi Gelir? Terenin Faydaları, Zararları ve Tansiyona Etkisi