Sağlık 05 Nisan 2021 - 18:40:44

Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Olur? Kesin Çözümü Var mı?

Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Olur? Kesin Çözümü Var mı?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkan hastalıklardan birisi olan polen alerjisi birçok kişide görülmeye başlanırken keskin belirtiler ortaya çıkarmaktadır.

Polen Alerjisi Nedir? Nasıl Olur?

Halk arasında farklı isimlerle anılabilen bahar alerjisi, insanların çok ciddi sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Genelde bahar ayında ortaya çıkmasından dolayı bahar alerjisi olarak da anılan bu hastalık normal şartlarda insanların polenlere karşı yaşadığı bir alerjik problemdir. Bahar ayları geldiğinde etrafta uçuşan polen miktarı arttığı için insanlar bu dönemde bu sorunları yaşamaya başlamaktadır. Hayvan tüylerinin ya da polenlerin etrafta uçuşması sonrasında bu tüyler solunum yollarına yapışabilmektedir. Bu maddelere karşı hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlar başlarken solunum yollarında iltihaplanmalar görülmektedir.

Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisine yakalanan kişilerde ilk belirti burunda ortaya çıkmaktadır. Bahar ayları geldiğinde insanların burunlarında kaşınma ve onu takiben akmalar başlamaktadır. Sonraki seviyede ise insanların burunları tıkanmaya başlarken sıklıkla hapşırmalar görülebilmektedir. Burunda yaşanan sorunlar hemen göz ve çevresine etki ettiğinden bu hastalık ortaya çıktığında gözlerde yaşarmalar meydana gelmeye başlamaktadır. Gözler şişer ve kaşınmaya başlar. Polene alerjisi olan kişilerin mevcut yapısına göre değişebilen belirtilerden birisi de astımdır. Bazı kişilerde bu rahatsızlık astımı tetiklemekte ve insanların günlük hayatlarına devam etmesini zorlaştırmaktadır. Sürekli olarak kendilerini halsiz hisseden insanlar çok daha uzun süre uymaya meyilli olmaktadır.

Polen Alerjisinin Kesin Çözümü Var mı?

Yaz aylarının gelmeye başlamasıyla birlikte ortaya çıkan polen alerjisinin tedavisi için kullanılabilecek olan ilcalar mevcuttur. Kişilerde gösterilen alerjik reaksiyonun türüne göre göz damlası ya da solunum ilaçları kullanılabilmektedir. İleri seviyede rahatsızlanan kişiler için iğne tedavisi de uygun bir seçenek olmaktadır. Hastalıktan etkilenerek astım krizleri tutan kişiler için çok daha ağır ilaçlar da kullanılabilirken bu ilaçların yan etkilerinin iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar, insanların anlık olarak rahatlamasını sağlıyor olsa da hastalıktan korunmak için kişilerin de çaba sarf etmesi gerekmektedir.

Bahar Aylarında Polen Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bu alerjik reaksiyonun en iyi tedavisi bunun olmaması için vücudu korumaktır. Bu rahatsızlığı olan kişilerin bahar aylarında tütün ürünlerini kullanmamaya, ağır kokuların bulunduğu alanlarda olmamaya ve bol çiçekli ortamlardan kaçınmaya ihtiyacı vardır. Sabah ve akşam saatlerinde polenler çok yoğun bir biçimde etrafta gezdiği için bu dönemlerde dışarı çıkmamak ve buna ek olarak evleri havalandırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Mümkün olduğunca öğle saatlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Çamaşırların dışarıda kurutulması işleminde polenler çamaşırlara çok kolay bir şekilde yapışabilmektedir. Bu sebeple de insanların bu durumdan kaçınması gerekir. Son olarak Yatmadan önce saçların yıkanması alınabilecek en doğru önlemlerden birisi olarak gösterilmektedir. Çok sayıda insanda görülen polen alerjisi için kişilerin kendilerini koruması ve bahar aylarını daha dikkatli bir şekilde geçirmesi gerekmektedir.

  • polen alerjisi
  • polen alerjisi nedir
  • bahar alerjisi
  • bahar alerjisinin belirtileri
  • polen alerjisinden korunma
  • polen alerjisinin kesin çözümü
Yorumlar
Filiz Yıldız Her baharda gözlerim polenler nedeniyle alerji oluyor. Kızarıyor ve kaşınıyor. Son birkaç yıldır daha şiddetli geçiyor bu durum. Doktorun verdiği bazı ilaçları kullanıyorum geçiyor. Biktisel olarak bu durumu atlatmak mümkün mü onu öğrenirsem güzel olur. Bu durum gerçekten oldukça rahatsız edici. cevapla
yorum yaz
Burun Üstündeki Siyah Noktalar Neden Olur? Nasıl Geçer?