Ramazanda diyet listesi nasıl olmalı? Ramazanda kilo vermek için ne yapılmalı?
Diyet

Ramazanda Diyet Listesi Nasıl Olmalı? Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

21 Mayıs 2018 - 13:33:51

Oruç ayı olarak bilinen Ramazan ayı, müslüman aleminin birlik ve beraberliği simgeleyen mübarek bir aydır. Ramazan diyet listesi bu ay içerisinde kilo almak istemeyenler için hazırlanmış programlardır.

Ramazanda Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Kilo vermenin püf noktası dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçer. Ramazan ayında dengeli ve düzenli beslenerek kilo almadan ve hatta kilo vererek bu ayı bitirebilirsiniz. Ramazan ayında diyet yaparak vücudunuzdan su kaybı olmadan yağ kaybı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede fazla yağlardan kurtularak kilo vermeye başlayabilirsiniz. Ramazanda diyet yapmak için ifitar ve sahurda aşırıya kaçmadan beslenmek gerekmektedir. Oruç tutmak uzun süren bir açlık sürecidir. Bu süreç içerisinde dinç kalabilmek için mutlaka dengeli beslenmek gerekmektedir. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durarak tok tutucu besinlere yönelmek gerekmektedir.

İftarda Nasıl Beslenmeli? Neler Yemeli?

Oruç tutan insanlar yaklaşık olarak 13-14 saat aç kalmaktadır. Bu sürç içerisinde organlar oldukça dinlenmiş konuma gelmektedir. bunun yanı sıra ise kan şekerinde açlığa bağlı olarak bir düşüş gözlemlenmektedir. Bu durum nedeniyle iftarda kısa süre içerisinde çok fazla yiyecek yeme isteği meydana gelmektedir. Mideye bir anda aşırı bir şekilde yüklenmek hazımsızlık yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun yaşanmaması için iftarda çorbayı yedikten sonra yaklaşık 15 dakika beklenilmesi gerekmektedir. Sonrasında yemek yemeye devam edilebilir. Her çeşit yemekten az az yemeye dikkat ediniz. Sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterirken aynı zamanda ızgara köfte ve ızgara tavuk gibi besinleri tüketebilirsiniz. Fakat bunları aşırı ölçüde değil belirli miktarlarda tüketmeniz gerekmektedir. Yemekten sonra yeşil çay ve meyve tüketimine özen gösteriniz. İftarda tükettiğiniz ekmeğin buğday ya da kepek olmasına yani kalorisinin az olmasına dikkat ediniz.

Sahurda Nasıl Beslenmeli? Ne Yemeli?

Birçok kişi Ramazanda kilo vermek için sahurda sadece su içmek ya da hiçbirşey yemeden oruç tutmak gibi yanlışlar yapmaktadır. Bu oldukça zararlı bir harekettir. Sahurda birşey yemediğiniz zaman açlık saati yaklaşık olarak 18'e çıkar. Bu da kan şekerinin daha fazla düşmesine ve açlık hissinin daha çok hissedilmesine yol açar. Bu durum ise gün içerisinde kişinin oldukça halsiz olmasının yanında iftarda bünyesine çok fazla yüklenmesine ve bunun sonucunda hazımsızlık yaşayarak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu durum sonucunda ise kilo alımı gerçekleşmiş olur. Sahurda yoğurt, süt, peynir tarzı yiyecekler yenmeli ve tahıl ekmeği gibi kalorisi az olan ekmekler tüketilmelidir. Çünkü protein ve lifli gıdalar mideyi daha geç terk eder ve bu da tokluk hissinin daha fazla yaşanmasını sağlar. Sahurda çorba, zeytinyağlı yiyecekler ya da hafif kahvaltılar yemek sağlıklı olacaktır.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Ramazanda diyet listesi önerilerinden birini seçerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Ramazanda kilo vermek için aşırı yağlı ve kalorili yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Tok tutan protein ağırlıklı besinleri tercih etmeniz ve bunun yanında tahıl, buğday ya da kepek ekmeklerini tüketmelisiniz. Böylece hem orucunuzu tutabilir hem de kilo verebilirsiniz.

Yorumlar
Ceyda Aslan 21 Mayıs 2018 - 14:27:18 Ramazanda zayıflamak için ne yapmak lazım? Normalde oruç tutuyorum ama sahurda yediklerim kilo yapıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim? Oruç tutarken zayıflamanın püf noktaları nelerdir? Kilo vermek için ne yapmak gerekiyor? İftarda ve sahurda ne yemeli? Ne yememeli?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: