Çelik korse nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Fayda ve zararları nelerdir?
Sağlık

Çelik Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları Nelerdir?

21 Mayıs 2018 - 16:23:58

İnsan vücudu düz omurga yapısına sahiptir. Omurgada oluşan duruş bozuklukları ve kambur görüntü kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu duruşun normal bir yapıya ulaşması için çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Kemik yapısının ve omurga yapısının düz olması için yardımcı olan çelik korse modelleri bulunmaktadır.

Çelik Korse Nedir, Ne Demek?

Omurganın düz durması için çeşitli korseler kullanılarak omurga düzleştirilebilmektedir. Korse çeşitleri arasında kullanılan çelik korse adından da anlaşılacağı gibi korsenin iç yapısında omurganın dik durmasını sağlayan çelik ya da kalın plastik yer alan bir malzemedir. Genel olarak kambur görüntünün ortadan kalmasını sağlayan ve sırt bölgesinden leğen kısmına kadar uzanan bir korsedir.

Çelik Korse Ne İşe Yarar?

Korseler genel olarak omurgada meydana gelen eğriliğin düzeltilmesi için tercih edilmektedir. Genellikle kamburluk sorunu olan kişilerde kullanılan çelik korse sırtta oluşan kamburun düzeltilmesi için kullanılmaktadır. Küçük yaşlarda fark edilen kamburluğun ileriki yaşlarda daha kambur görüntü olmaması daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Çelik korse içerisinde metal çubuklar bulunur. Bu metal çubuklar sırt kısmında kamburluğun giderilmesini sağlar. Sırt kemiklerinin ve omurganın sağlıklı bir şekilde düzelmesini sağlayarak kambur görüntü ortadan kaldırılır.

Çelik Korse Nasıl Kullanılır?

Çelik korse kambur olan kişilerde kamburluğun giderilmesi için tercih edildiğinden kıyafetlerin altına takılarak kullanılabilmektedir. Dışarıdan korse kullanıldığı belli olmamaktadır. Çelik korsenin vücudu sarması ve eğri olan kemiklere dışarıdan baskı yapması kemik yapısının düzelmesine yardımcı olur. Çelik korse kıyafetlerin altına kullanılarak vücudu sarıp sırt kısmının dik durmasına fayda sağlar. Böylece sürekli olarak kullanılan çelik korse zamanla sırtta oluşan kamburluğu ortadan kaldırır. Sırt kısmından leğen kemiğine kadar uzanan bu korse tüm omurga yapısına baskı yapar.

Çelik Korsenin Faydaları Nelerdir?
  • Kemik yapısının düzleşmesini sağlayan korseler zamanla sırttaki kamburluğun giderilmesini sağlar. Özellikle gençlerde daha sık karşılaşılan ve daha hızlı bir şekilde tedavi edilebilecek olan kamburluk çelik korse sayesinde iyileştirilebilmektedir.
  • Görüntü olarak kişinin sırt bölgesinde çıkıntı şeklinde görülen kamburluk bu korsenin düzenli olarak kullanılması sonucu giderilebilmektedir. Tüm sırt bölgesine baskı yaparak omuzlardan geriye doğru çekilme hissi yaratan çelik korse kamburluğun tedavisinde tercih edilerek kısa sürede hastanın düz bir sırta sahip olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Korse kullanımı sırasında kişi günlük hayatına devam edebildiği için gün içerisinde kişinin korseden rahatsız olması mümkün değildir. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak için düzenli kullanımına özen gösterilmelidir.
Çelik Korsenin Zararları Nelerdir?

Çelik korse gibi kamburluğun giderilmesi için kullanılan korseler gün içerisinde kullanılan korselerdir. Kişinin daha rahat bir şekilde görüntüsünün düzelmesi sağlanır. Fakat gün içinde uzun süre takılması bazı cilt sorunlarına da sebep olabilir. Cildin hava almasını engellediğinden cilt soyulmalarına ve kuruluğa sebep olabilir. Bunun yanı sıra korsenin ilk kullanımlarında ağrı hissi olabilir.

Yorumlar
Esra akcil 21 Mayıs 2018 - 16:33:58 Çelik korse yatarken takılır mı? Kamburluğu önlemeye yardımcı olur mu? Çocuğumun sırtında hafiften kamburluk var gibi bu geçer mi bilmiyorum. Bu korseleri kullanmak etkili olur diye duymuştum. Nasıl kullanmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: