Sağlık

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı ve Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

09 Şubat 2019 - 21:22:47
Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve mide bulantısı nasıl geçer?

Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve mide bulantısı genel olarak sert ilişki sonrasında ya da orgazm sırasında fazla kasılma gibi durumlarda meydana gelen bir durumlardır.

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı ve Mide Bulantısı

İlişkiden sonra karın ağrısının sebepleri çeşitli olabilir. Bu sebeplerden ilki sert ilişkidir. Sert ilişki kasık ve alt karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bundan dolayı bazı kadınların 2 gün süresince kabız olma, ishal gibi problemleri oluşabilir. Penis rahim ağzına vurduğu zaman, penis idrar yolları ve mesanede tahrişe yol açtığında ağrı oluşur. Ayrıca ilişki pozisyonu karın bölgesinde travmaya sebep olabilir. Kadınların ilişki esnasında güçlü şekilde orgazm yaşamaları ilişkiden sonra ağrıların sebebi olabilir. Rahim ve vajina alanındaki kaslar aşırı şekilde kasıldığı zaman ağrı görülmesi muhtemeldir. Bunun yanı sıra göğsü karın boşluğundan ayıran ve nefes almayı sağlayan kasın ismine diyafram denir. Fiziksel anlamda aşırı şekilde aktif olmak diyaframa spazm girmesine yol açar. Dolayısı ile ağrı oluşması kaçınılmaz hale gelebilir. İlişki esnasında karşı tarafa geliştirilen üzüntü, stres, korku, kaygı, gerginlik şeklindeki negatif duygular karın bölgesinde ağrı ve yahut da mide bulantısına neden olabilir.

İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı ve Mide Bulantısı Neden Olur?

Cinsel ilişkiden sonra mide bulantısı ve karın ağrısının meydana gelme sebepleri değişkenlik göstermektedir. Bu tarz durumlar bazen ilişkinin sert olmasına bağlı olabilirken bazen de kişinin kendi vücudundaki birtakım durumlardan kaynaklanabilir. Sindirim sistemi ilişki sonrasında aktif hale gelebilir ya da mide de birtakım sorunlar var olabilir. Eğer ki ilişki sonrasında ağrı ve bulantı çok fazla oluyorsa bir hekime başvurmanız sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı Cinsel İlişki İçin Ne Yapılmalı?

İlişki sırasında çekilen ağrının alınan zevkten fazla olması halinde ya da çok fazla acı çekiliyor ise kısa bir süre ilişkiye ara verilmelidir. Kişi psikolojik anlamda ilişkiye hazır olmalıdır. Kadının hazır olmaması fiziksel ve psikolojik anlamda olumsuz etkilerin doğmasına yol açar. İlişki sürecinde korunma önemlidir. Sıvı alışverişinin minimum bir düzeye indirilmesi gerekir. Bu sayede enfeksiyondan uzak kalınmış olunur. İlişkinin rahat geçmesi için su bazlı kayganlaştırıcıların kullanılması önerilir. Ayrıca kullanılan cinsel oyuncaklar temiz olmalıdır. Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve mide bulantısının geçmesi için doğal yollar denenebilir. Yaşanan durum çok riskli ve tedavi edilemeyecek durumda ise mutlaka hekime gidilmelidir.

Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı nasıl geçer?

İlişki sırasında penis penetrasyonu nedeniyle idrar yollarında ve mesanede birtakım hasara yol açabilir. Burada meydana gelebilecek hasarın azalması için idrara çıkınız. Böylece ağrının da hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kasıklarınıza masaj yapabilirsiniz. Ağrının azalması için doktorunuzun tavsiye edebileceği bir ilaç da kullanabilirsiniz. Bu tarz önlemler ve yöntemler sayesinde cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar
DUYGU 09 Şubat 2019 - 21:32:47 Cinsel ilişki sonrası karın ve kasıklarda ağrı birçok kadında görülebiliyormuş. Bende genelde hiç olmazdı. En son mide bulantısı olmuştu ve karnım da ağrımıştı. Doktora gittiğimde hamile olduğumu öğrenmiştim. Bu tarz şeyler de olabiliyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: