Diyet

Sağlıklı Diyet Listeleri

06 Ocak 2018 - 21:35:03
Sağlıklı diyet listeleri

Doğal ve kalıcı zayıflamak için tercih edilen sağlıklı diyet listeleri vücudu yormadan, vitamin ve mineral kaybı yaşamadan kilo vermeyi sağlayan yöntemlerdir.

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için tercih edilen diyetler öncelikle kişinin vücut yapısına ve metabolizmasına uygun olmalıdır. Her diyet listesi çok iyi değildir. Diyet listelerinin iyi olması kişiye uygunluğuyla ölçülmektedir. Sağlıklı diyet listelerinin bir diğer özelliği ise vitamin ve mineral açısından zengin olmasıdır. Fazla yemek yemeyi değil az ve öz yemeyi hedefleyen listeler kalıcı kilo verme konusunda etkili olmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi rahatlatan diyetler vücudun sağlıklı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur. Yazımızın içeriğinde sizler için seçmiş olduğumuz diyet listeleri bulunmaktadır. Bu diyet listelerinden size en uygun olanı benimseyip uygulayarak sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflayabilirsiniz. Bu diyetleri uygulamadan önce geni bilgiler almanız gerektiğini belirtiriz. Sizlere uygun yöntemi seçmek için bir uzmandan destek alabileceğinizi unutmayınız.

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Fransız doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu diyet spora gerek duymadan ve sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmadan zayıflamanın anahtarını sunmaktadır. 4 ana bölümden oluşan bu diyetin temel gayesi protein tüketerek kilo verilmesidir. Proteinlerin vücutta eritilmesi için çok fazla enerji sağlaması gerektiğini vurgulayan bu yönteme göre protein ağırlıklı beslenmek daha zor acıkmayı da beraberinde getirmektedir. Bu diyet süresinde alkol, meyve suyu ve gazlı içecek tüketimi yasaktır. Diyet süresince gün içerisinde en az 1.5 litre su içilmeli ve kahve, bitki çayı içimi serbesttir. Bu yöntemi uygularken her zaman içtiğinizden daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir. Belirli kurallar niteliğinde yapılır ve esnekliği yoktur. Birtakım aşamalar neticesinde diyet sonlandırılır.

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir diğer adı Danimarka diyeti olan bu zayıflama yöntemi sağlıklı diyet listeleri arasında yer almaktadır. Kendini kontrol edebilen ve zayıflama konusunda azimli olan kişiler için uygun olan bu diyet listesi 13 içerisinde yaklaşık 10 kilo verdirmektedir. Diyeti bozduğunuzda tekrardan başlamanız için en az 3-6 ay beklemeniz gerekmektedir. Çünkü vücut yüksek kalorili yiyeceklere alıştığında bir anda düşük kalorili yiyeceklere alışamamaktadır. Bu diyet yöntemine %100 uyum sağlandığı zaman vücuttaki yağlar hızlıca erir ve bu kalıcı olur. Bu diyet türünde acıktığınız zaman sadece su içebilirsiniz. Günde en az 2 litre su tüketimini zorunlu göstermektedir. Yenmesi gereken yiyecekler bir başka yiyecekler değiştirilip tüketilmez.

Protein Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Yaklaşık olarak 1 hafta süren bu diyet içerisinde kırmızı et, beyaz et, balık, az yağlı veya yağsız süt, fındık ve tofu, fasulye, baklagiller ve tahıllar bulunmaktadır. Bu diyete güne protein ağırlıklı beslenerek başlanır. Normal öğünlerde belirlenen protein içerikli besinlerin yanında aynı zamanda vejeteryan besinler de tüketilmektedir. Bu tarz diyetleri uygularken doymuş yağlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Taze meyve ve sebze yemeyi gerekli kılan diyet aynı zamanda su tüketiminin de önemini vurgulamaktadır. Bu tarz diyetleri uygulamadan önce bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı diyet listeleri arasında yer alan protein diyeti kalıcı bir şekilde zayıflamanıza destek olmaktadır.

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu diyet etkili diyet yöntemlerinin arasında yer almaktadır. Yapılan egzersize göre kilo verme oranı değişiklik göstermektedir. Et, balık, yumurta, sebze, meyve, fındık, yağlı süt ürünleri, zeytinyağı tarzı yiyecekleri tüketmek serbestken; şeker, buğday, susam yağı, trans yağlar, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş gıdalar, diyet ve az yağlı olarak belirtilen yiyecekleri tüketmek ise yasaktır. Diyette yenmesi gerekenler düşük kalorili yiyeceklerdir. Su çay ve kahve içmek serbestken gazlı içeceklerin içilmeli sakıncalıdır. Yenmesi gereken yiyecekler arasında sebze, meyve, et, balık, yumurta, fındık, peynir, tereyağı, krema, yoğurt ve bazı yağlardır. Diyet içerisinde fındık ve peynir tüketimi her ne kadar serbest olsa da yerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tarz yiyecekler farkında olmadan fazla yenebilmektedir.

Lahana Diyeti Yapanlar, Tarifi, Yorumu

Hızlı yağ yakma özelliği ile bilinen lahana çorbası sağlıklı diyet programlarının içerisinde yer almaktadır. Bu diyeti yaparken günde en az 8 bardak su içilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra diyet sadece 7 gün boyunca uygulanabilir. Tekrar uygulamak için 2 haftanın geçmesi gerekmektedir. Aç kalmayı istemeyenler ve aç kalmadan kilo vermek isteyenler için hazırlanmış olan bu diyet listesi oldukça etkilidir. Mucize çorba olarak adlandırılan lahana çorbası ile hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleştirebilirsiniz. Diyet için gerekli olan plana uyarak 1 hafta içerisinde etkili bir kilo verimi sağlanabilir. Tok tutucu özelliği sayesinde günlük tüketimlerin azalmasını sağlayan bu diyet günümüzde pek çok kişi tarafından uygulanmaktadır.

Yoğurt Diyeti Tarifi Nedir?

Fransız kadınların zayıflama sırrı olarak bilinen yoğurt diyeti hem faydalı hem de kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Yoğurt göbek bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak kullanımı zaman içerisinde beden olarak incelme sağlar. yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum vücutta daha az kortizol salgılanmasını gerçekleştirir. Bu da vücudun yağ depolamasını engeller. Yoğurdun içerisinde bulunan yararlı bakteriler bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Gaz ve ishal problemi için çözüm olmaktadır. Bu yiyeceğin içerisinde bulunan vitaminler ise vücudunuzu koruma görevi üstlenmektedir. Her yoğurdun içerisindeki kalsiyum değeri aynı değildir. Bu nedenle yoğurt alırken bunlara dikkat ediniz. Gün içerisinde yoğurt tüketmez tansiyon üzerinde düzenleyici etki yaratırken soğuk algınlığı gibi problemler üzerinde de yararlı etki sağlar. Tüm bu sağlıklı etkilerin yanında aynı zamanda yoğurt kilo verme konusunda da destekleyici bir üründür. İçerisine limon ve pul biber katarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Alkali Diyet Nedir? Yapanlar ve Tarifi

Alkali diyetin asıl amacı asidik yiyecekleri tüketmeyerek ve daha alkali beslenerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır. Bu tarz yiyeceklerin tüketilmemesi aynı zamanda kanser riskini de azaltmaktadır. Bu diyetin diğer bir adı asidik-bazik diyettir. Vücut gün içerisinde tüketilen besinleri erittiği zaman ortaya kalori çıkar. Bu olay besinlerin yakımı olarak isimlendirilir ve bu kontrollü bir şekilde gerçekleşmelidir. Eğer asidik besinler tüketirseniz bu besinleri yaktığınız zaman vücudunuzda bir asit meydana gelir. Bu asidik kalıntılar vücudun zarar görmesine neden olmaktadır. Eğer alkali yiyecekler tüketirseniz besinleri egzersiz yoluyla yaktığınızda ortaya alkali kalıntılar çıkar. Bu alkali kalıntılar ise vücut için oldukça faydalıdır. Bu diyet vücudun ph seviyesini yükseltir. PH seviyesinin yüksek olması vücudun sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Bu diyet tarzı uygulanan birçok diyetten daha etkili ve faydalıdır.

Sağlıklı Diyet Listeleri Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı diyet listeleri hazırlanırken kişinin metabolizmasına uygun olarak belirlenmesi gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz diyetler haricinde birçok diyet listesi bulunmaktadır. Bu diyet listelerin genel olarak kişilerin tercih ettiği beslenme şekilleridir. Sizler de bu diyet listelerinden kendi metabolizma hızınıza uygun olanı seçebileceğiniz gibi bir uzmandan destek alarak farklı listeleri de uygulayabilirsiniz. Unutmayın kulaktan dolma bilgilerle yapacağını diyetler hayatınızı etkileyebilir. Diyet yapmadan önce kaç kilo vermeniz gerektiğini belirlemeli ve size faydalı olacak yöntemleri tercih etmelisiniz. Diyet yaparken egzersiz yapmayı ve bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorumlar
Ceren Yılmaz 06 Ocak 2018 - 21:45:03 Diyet çeşitleri nelerdir? En iyi diyet listesi uygulaması nasıl yapılır? Benim hemen hemen 10 kilo fazlam var. Bunun için diyet yapmak istiyorum ama nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor onu bilmiyorum. Metabolizmam yavaş çalışıyor hızlandıracak bir program gerekiyor bana.cevapla
Nurcan söker 17 Ekim 2018 - 13:10:57 Ben daha geçen sene lahana diyetini uygulamıştım ve sonuçlarından çok memnun kaldım. Tat olarak biraz itici gelebilir belki ama vücuttaki toksinleri atmak için sağlıklı bir diyet örneği bence. Her diyet herkese uygun olmadığından kendi vücut yapınıza uygun listeleri tercih ediniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: