Zayıflama 07 Ocak 2021 - 01:25:04

Form Çayları

Form Çayları

Form çayları, formda kalmak, zayıflamak ve sağlıklı kilo vermek için birçok kişi tarafından tercih edilen metabolizmayı hızlandıran ve sindirimi rahatlatan bir bitki ve meyve karışımlı olabilen içeceklerdir.

Form Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Metabolizmayı hızlandırırken vücutta yağ yakımının da gerçekleşmesini sağlayan form çayı aynı zamanda fazla yağların enerjiye dönüşmesini sağlayan bir içecektir. Kilo vermeye yardımcı olan bu çaylar metabolizmanın hızlanmasının yanında aynı zamanda bağırsaklar üzerinde temizleyici etkiler yaratmaktadır. Bu çaylar tamamen bitkisel içeriklidir. İçerisinde bulunan bitkisel idrar söktürücü özellikler sunmaktadır. Bu sayede vücuttan ödem ve şişlik atmaya yardımcı olurlar. Bu çaylar diyetinize destek olacak niteliktedir. Fakat tek başına kilo verme konusunda yeterli değildir.

Form Çayları Nasıl Kullanılır?

Forma çaylarının kullanımı çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Öyle ki bazı form çaylarının normalden biraz fazla tüketilmesi zararlı etkilere yol açabilmektedir. Genel olarak bu çaylar günde 2 kere tüketilmektedir. Daha fazla tüketilmesi sindirime zarar verebilir ve vücudunuzda farklı değişikliklere yol açabilir. Zayıflama çayı tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çayın demlenme sıcaklığının 80 dereceyi aşmamasıdır. 80 dereceyi aştığında içerisinde bitkilerin yararlı etkileri yok olacaktır. Bu da çayın verimsiz bir hale gelmesine neden olmaktadır. Demlediğini çaylar günlük olarak ve taze bir şekilde tüketmeye özen gösteriniz. Demlenen çayı ikinci kez ısıtmayınız. Bu konu hakkında en çok merak edilen yanıt ise form çayları aç mı tok mu içilir sorudur. Bu kişinin tüketimine ve tükettiği çayın çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bu tarz çayları içmeden önce mutlaka üzerinde yazan talimatları değerlendiriniz.

Form Çaylarının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Form çaylarının faydaları denildiğinde akla ilk gelen zayıflama konusu olsa da bu içeceklerin vücut için değişik faydaları ve yararları bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zayıflama çayları içerisinde bulunan faydalı bitkiler sayesinde iştah kapatıcı ve tok tutucu özellikler sağlamaktadır. İştahın fazla kapanmaması için aşırı tüketimden kaçınmak gerekmektedir.
 • Midedeki besinlerin kalori değerlerini azaltır. Günlük düzenli tüketen bir kişini normalden daha az kilo almasını sağlar.
 • Bağırsakları temizleyen özellikleri ile bilinen bu çay aynı zamanda kabızlık gibi problemlerinin çözümüne yardımcı olur.
 • Diyet ve rejim yapmakta zorlanan kişilerin günlük fazla tüketimlerinden sonra bu çaylardan içmesi aşırı kilo alımını engeller.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan bu çaylar vücudun fit ve formda kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kilo kontrolü sağlar. Bu özelliği sayesinde daha az kilo almayı hatta bazıları hiç almamayı sağlar.
 • Midede hazımsızlık ve sindirim problemlerinin giderilmesinde etkili olur.
 • Bazı bitkisel çaylar soğuk algınlığı ve üşütme gibi hastalıklar üzerinde tedavi edici özellikler sunmaktadır.
 • Bu çaylar içerisinde bulunan antioksidanlar bağışıklığın güçlenmesine yardımcı ve destek olurlar. Vücudun temizlenmesine ve serbest radikallerden arınmasına yardımcı olur.
Form Çaylarının Zararları Nelerdir?

Bitkilerden elde edilen zayıflama çayları her ne kadar doğal bir içeriğe sahip olsa da birtakım zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bu yan etkiler çayların yanlış ve fazla kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Eğer zayıflama çaylarını önerildiği şekilde ve yeterli miktarda kullanırsanız herhangi bir zarara yol açmamaktadır. Sizler için fazla kullanım sonucu oluşabilecek yan etkileri ve zararları şu şekilde sıraladık:

 • Nabzın artmasına neden olur. Zayıflama çaylarının içerisinde bulunan kafein gibi birtakım uyarıcı maddeler ve nabzın artmasına neden olabilmektedir. Çayların içerisinde bulunan uyarıcı maddeler kan basıncının yükselmesi gibi etkiler meydana getirir. Bu durum ise çarpıntı sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Çarpıntı sonucu kalp ritminde birtakım bozukluklar meydana gelebilir.
 • Baş dönmesi problemleri ortaya çıkabilir. Baş dönmesi aşırı bir şekilde sadece hafif sersemleme şeklinde olmaktadır. Bu duruma bitkilerin özünde bulunan ve nabzın yükselmesine neden olan uyarıcı maddeler neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı derece içmemeye özen göstermelisiniz. Aşırı tüketim sonucunda vücudunuzdan aşırı su atımı olur. Bu da tansiyon üzerinde yan etki yaparak baş dönmesi problemi meydana getirebilir.
Form Çaylarının Yan Etkileri Var mı?

Zihin karışıklığı gibi durumlara sebebiyet verebilir. Çayların içerisinde bulunan uyarıcı maddelerin kontrolsüz ve aşırı bir şekilde tüketilmesi zihinde birtakım karışıklıklar meydana getirir. Bu durum sonucunda çok düşük bir ihtimal de olsa bilinç kaybı meydana gelebilir. Aşırı bir şekilde belli bir zamandan sonra bağırsak tembelliği gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Zamanla bağırsakların kendi fonksiyonlarını kaybetmesine neden olabilir. Bu da kronik rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle bu çayları uzun süre ve aşırı tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Karaciğer ve böbrekler üzerinde zaman içerisinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Önerilen miktarın üzerinde tüketilmesi birtakım sorunları beraberinde getirir. Mide bulantısı ve kusma gibi problemler meydana gelebilir. Uykusuzluk problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Form çayının yan etkileri belirttiğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Fakat belirttiğimiz gibi bunlar normal tüketim sonucu değil aşırı ve uzun süreli kullanım sonucu oluşmaktadır.

Kimler Kullanamaz? Kimler İçin Sakıncalıdır?

Faydalı etkileri bulunan bu çayları bazı insanların tüketmesi zararlı etkilere yol açabilir. Özellikler ileri derecede kalp ve tansiyon hastalarının bu tarz çayları tüketmesi sakıncalıdır. Çünkü bu çaylar vücudun normalden daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu durum bu tarz hastalar için uygun olmamaktadır. Bunun yanında diyabet hastalarının tüketmesi de önerilmemektedir. Çünkü bu tarz çaylar vücuttaki kan şekerinin hafif de olsa dalgalanmasına neden olur. Bu durum şeker hastalarının sağlığı için kötü olabilir. Düzeli olarak ilaç kullanmak zorunda olan ve kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin bu zayıflama çayı tüketmeden önce doktorundan bilgi alması gerekmektedir. Hamile kadınların bitkisel zayıflama çayı tüketmesi kesinlikle sakıncalıdır. Mutlaka tüketilmemelidir. Emziren anneler için ise durum biraz farklıdır. Öncelikle hangi çayı tüketecekleri önemlidir. Bunun yanında bebeklerinin kaç yaşında olduğu da önemlidir. Bu nedenle tüketmeden önce bir uzmandan bilgi almaları gerekmektedir.

Kullanıcı Yorumları Nedir? Kaç Kalori Yakar?

Günümüzde hemen hemen birçok kişi form çayı tüketmektedir. Bazı kişiler birtakım hastalıklar için bu çayları tercih ederken bazıları ise zayıflamak ve fit kalmak için kullanmaktadır. Form çayı kullanıcı yorumları üzerinde yapılan gözlemler neticesinde kişilerin bu çaylardan oldukça memnun kaldığı göze çarpmaktadır. Doğal ve sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan bu çaylar birçok kişinin kilo vermesini sağlamaktadır. Düzenli ve önerilen miktara kullanan kişiler herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadıklarına dair yorumlarda bulunmaktadırlar. Genel olarak bu çayları kullanmak isteyen kişiler kaç kalori yaktığını öğrenmek istemektedir. Bu çayların yakmış olduğu kalori miktarı vücuda göre değişiklik göstermektedir. Eğer metabolizma hızınız normalde çok düşükse metabolizma hızı yüksek olan birine göre daha az kalori yakmış olursunuz. Bu nedenle yakılan kalori değer kişiye göstermektedir.

Zayıflama Çayları Zararlı Mı Sağlıklı mı?

Bitkisel içeriği sayesinde oldukça fazla tercih edilen form çayları aslında zararlı değildir. Fakat daha çabuk zayıflamak için daha fazla tüketimi sağlanırsa o zaman birtakım zararlara yol açmaktadır. Normalde tüketimi oldukça sağlıklı olan bu çaylar vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasına yardımcı olarak vücut fonksiyonlarının daha iyi işlev görmesine yardımcı olur. Eğer doğal ve sağlıklı zayıflamak için form çayı kullanmayı tercih ediyorsanız kullanım önerilerine mutlaka dikkat ediniz.

 • form çayı nedir
 • form çayı kullanıcı yorumları
 • form çaylarının zararları
 • form çaylarının faydaları
Yorumlar
Işıl Soydan Form çayları yemekten önce mi içilir? Tansiyonu yükseltir mi? Ben ilaç kullanmıyorum ama tansiyonuma dikkat etmem gerekiyor çünkü çabuk yükseliyor. Zayıflama çayları yan etki yapar mı? Bu çaylarla zayıflama nasıl olur? cevapla
İnci Doğan Arkadaşlar kilo vermek için kendime etkili bir form çayı arıyorum. Bitki çaylarının zayıflama etkisini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Ama her bitki çayı aynı şekilde etkili mi ve zararı var mı bu bilmek istiyorum. Bu çayları günde kaç kere ve nasıl içmemiz gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Yağ Lekesi Çıkar mı? Nasıl Çıkar?