Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? Belirtileri ve korunma
Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri ve Korunma

10 Şubat 2019 - 09:50:15

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kişiler arasında yaşanan cinsel birliktelik ve temastan dolayı meydana gelen problemlere denir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel birliktelikten dolayı oluşan hastalıklar beraberlik esnasında korunmamaktan kaynaklanır. Bu hastalıların çoğu ileriki zamanlarda önemli sağlık problemlerine neden olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kişinin kendisine etkileyebildiği gibi aileyi de etkisi altına alabilir. Dolayısı ile cinsel ilişkiden sonra bir belirti ile karşılaştığınız zaman belirtilerin derecesinin değerlendirilmesi gerekir. Eğer eşlerden birinde hali hazırdaki problem var ise diğer kişi ve doğacak bebek de aynı rahatsızlık olasılığıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bunlardan korunmak için hastalıkları genel olarak bilmek ve korunma yollarını öğrenmek gerekir. Hastalık belirtileri arasında sürekli ateşlenme hali, vajina akıntısı, ishal, genital siğil, idrar yapma esnasında ağrı, yanma, regl dönemi haricinde oluşan kanamalar, penis akıntısı, kusma, bulantı mevcuttur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar türüne göre farklı belirtiler göstermektedir. Yara, kusma gibi belirtilerle kendilerini belli eden hastalıklardan bazıları ise 10 yıl sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ilişkide korunmaya dikkat edilmelidir.

Frengi Nedir? Belirtileriler Nelerdir?

Frengi hastalığının vücuda girmesi ile bütün vücudu etkilemesi kısa bir zaman alır. Bu hastalığın erken seviyede anlaşılması önem teşkil eder. Annede frengi görülmesi halinde çocukta da görülme riskinin fazla olduğu söylenebilir. Belirtiler şu şekilde görülebilir; bedene girdiği alanda yara ile kendini gösterir. Bu yara ağrısız fakat şişkindir. Bu ağrının genel olarak cinsel ilişkiden sonra ve cinsel organda oluştuğu söylenebilir. İlerlediği zaman çok fazla risk doğar. Kişinin sinir sistemi zarar görebilir ve sağırlık, körlük oluşma olasılığı gündeme gelebilir. Hastalığın ileri seviyeye ulaşmadan tedavi edilmesi şarttır.

Genital Uçuk Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Çoğunlukla kadınlarda rastlanan hastalıklardan biridir. İdrar yollarında enfeksiyona, rahim ağzı kanseri, menenjit gibi rahatsızlıklara yol açabilir. En dikkat çeken belirtilerden biri kadının üreme organında meydana gelen kaşıntı ve uçuğu andıran sivilcelerdir. Genital uçuğun tedavi edilmemesi durumunda gelişmesi mümkündür. Tekrarlamaması için zaman kaybetmeden uzmana başvurulması gerekir.

Aıds(Hıv) Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Kan yolu ile bulaşan hastalığın ismi HIV virüsüdür. HIV virüsünün ilerlemesi halinde AIDS'e yol açabilmektedir. Dolayısı ile ortaya çıkan belirtilerin dikkatlice takip edilmesi önem taşır. HIV virüsünün olduğu kişi hastalık yaşamayabilir. Fakat bu virüsün olduğu insanlar başka birine hastalığı bulaştırabilir. HIV vücuda girmesinden on yıl sonra aktif hale gelebilmektedir. Sonraki süreçte ise AIDS ortaya çıkabilir. Belirtileri sürekli görülen halsizlik, aşırı kilo kaybetmek, cinsel organdaki yara ve ağrılar, ani oluşan terlemedir.

Hepatit B cinsel yolla bulaşır mı?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında olan hepatit B virüsünün kan yolu ve cinsel birliktelik esnasında bulaştığını belirtebiliriz. Bunun yanı sıra bu virüs diğer bir kişi ile aynı bardaktan bir şey içildiği, yemek yenildiği gibi durumlarda da oluşabilmektedir. Hepatit B virüsünün gelişmesinden önce bazı belirtiler görülür. Bunlar cilt renginin sararması, kusma, idrar esnasında meydana gelen acı, ateşli hastalıklardır.

Yorumlar
Sıdıka Beyaz 10 Şubat 2019 - 10:00:15 Cinsel yolla bulaşan virüsler arasında en fazla rastlanılan sanırım AIDS. Bu tarz durumların ortaya çıkmaması için kesinlikle korunmak gerekiyor. İlişki sonrası değişik belirtiler varsa doktora gidilmesi gerekiyor. Yoksa kişinin ölümüne de neden olabilir bu virüsler.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: