Sağlık

Saç Beyazlaması İçin Hastanede Hangi Bölüme, Hangi Doktora Gidilir?

30 Nisan 2018 - 18:48:55
Saç beyazlaması için hastanede hangi bölüme, hangi doktora gidilir?

İnsanların çoğunda görebilen erken dönemde saç beyazlaması problemleri için hastanelerde varsa dermatoloji bölümüne, yoksa cildiye bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Saç Beyazlamasının Nedenleri Nelerdir?

Saçların beyazlaması eski dönemlerde kişilerin erken yaşlandığının bir göstergesi olarak kabul edilirken günümüzde birçok farklı sebebinin olduğu görülmüştür. Bu sebepler, kişilerin saçında zamanla beyaz tellerin ortaya çıkmasına ve bir süre sonra tamamen saçın beyazlamasına sebep olabilmektedir. Hormonlarda yaşanan dalgalanmalar insanların ciddi şekilde saçlarında beyazlamalara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra genetik faktörler saçta ortaya çıkan tüm problemlerde olduğu gibi beyazlama sorunlarında da kendisini gösterir. Eğer insanlar çok stresli ya da çok fazla baskı altında oldukları dönemleri yaşarlarsa bu durumda herkesin bildiği gibi saçların beyazlamasına sebep olabilmektedir.

Saç Beyazlaması İçin Hastanede Hangi Bölüme Gidilir?

Henüz belirli bir yaşa ulaşmamasına rağmen saçlarında beyazlamaların başladığı kişiler, bunun sebebini öğrenmek için doktorlarına başvurabilirler. Hastanelere gidecek olan kişilerin dermatoloji bölümüne çıkması gerekmektedir ancak bu aşamada bazı sorunlar bulunur. Devlet hastanelerinde cildiyenin bir alt dalı olan dermatoloji için özel bölüm bulunmaz. Bu sebeple de özel hastanelere gitme imkanı olmayan kişilerin ücretsiz tedavi için cildiye bölümüne çıkması gerekmektedir. Fakat insanlar özel hastanelerde daha iyi bir tedavi almak isterlerse bu aşamada direkt olarak dermatologlara gözükerek saç konusunda uzmanlaşmış kişilerden yaşadıkları sorunlara karşı fikir alabilirler.

Saç Beyazlaması Kaç Yaşında Başlar?

Saç beyazlaması yaş ile birlikte kendisini göstermeye başlarken genelde bu yaş 30 ile 40 yaşın arasıdır. Bu yaşlara gelen kişiler, saçlarında belirli oranda beyazlıklar görmeye başlarlar. Bu dönemde görülen saç beyazlaması sorunlar genel olarak insanların genetik özellikleri sebebiyle kendilerine geçmiştir ve bu konuda endişe edilmesine gerek olan bir durum yoktur. İsteyen kişiler saç boyalarını kullanarak bu beyazlarını rahatlıkla kapatabilirler. Ancak 20-30 arasında ya da daha küçük yaşlarda yaşanan beyazlamalarda kişilerin tedavi görmesi için hastanelere girmesi alabilecekleri en doğru kararlardan birisidir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Hastanelere giderek uzman doktorlar ile görüşen kişiler, beyazlamanın sebebini öğrendiklerinde bunun devamını önlemek için de gerekli ilk adımı atmış olurlar. Eğer kişilerin mevcut bir hastalıkları buna sebep oluyorsa tedavinin olunması kişilerin beyazlamanın durmasını ya da ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan özel ürünler ile birlikte saçlardaki beyazların yayılması engellenebilmektedir. Genelde bu ürünler süreci tamamen sonlandırmasa da ciddi manada geciktirebilmektedir. Bu ürünleri kullanmaya başlayan kişilerin belirli aralıklarla sürekli kullanmasının gerekli olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple bu tarz bir uygulamaya girişecek olan kişilerin ekonomik açıdan araştırmalarını da iyi bir biçimde yapması önem arz eder. Saç beyazlamasının sebepleri çok farklı olabilirken dermatologlar bu sorunların tamamını araştırıp sebebine kısa süre içerisinde ulaşacaklardır.

Yorumlar
Sena Yıldız 30 Nisan 2018 - 18:58:55 Saç beyazlamasının sebepleri nelerdir? Önlemek için ne yapmak gerekiyor? Nasıl engellenir? Stres saç beyazlamasına neden olur mu? Yoksa erken yaşta saç beyazlaması tamamen genetik mi? Nasıl anlaşılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: