Yaşam 31 Ocak 2021 - 23:42:08

Sakalda Boşluk Neden Olur? Sakal Neden Seyrek Çıkar?

Sakalda Boşluk Neden Olur? Sakal Neden Seyrek Çıkar?

Sakal bölgesinde düzenli bir biçimde gelişen sakallarda bazen belirli bir bölgede seyreklik olur ve sakalda boşluk olarak adlandırılan bu durum ciddi biçimde görüntü bozukluğuna sebep olur.

Sakalda Boşluk Neden Olur?

Sakal bölgesi, dökülmelerin en zor gerçekleştiği bölgedir. Bu bölgede gelişen kıllar son derece sert ve güçlü olduğundan vücuttan ayrılmaları oldukça zordur. Bu doğrultuda birçok kişinin sakalları düzgün bir biçimde boşluksuz olarak yüze yayılır. Ancak bazı durumlarda sakalda bolşuklar meydana gelebilmektedir. Yuvarlak hatlara sahip olan bu boşluklarda hiç sakal çıkmaz ve estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkar. Bu görüntüye sebep olan durumlar olarak sakal kıran denen hastalık gösterilebilirken bunun yanında yanma, ameliyat ya da kazalar da gösterilebilmektedir.

Sakal Kıran Nedir? Bulaşıcı mı?

Saçkıran olarak da bilinen bu rahatsızlık ileri düzeylerde kendisini göstermeye başlarsa sakalları da etkiler. Bu etkileşim ile birlikte de kişilerin sakallarında çeşitli boşluklar meydana gelmeye başlar. Bu rahatsızlık genel olarak stres, sıkıntı ve derin üzüntüler sebebiyle gerçekleşmektedir. Bazı kişilerin saçlarında herhangi bir sorun yokken birkaç gün içerisinde şiddetli dökülmeler gerçekleşir. Bu sorunun sebebi saçkırandır ve sonrasında sakala da sıçrayarak burada da bu sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Tedavi için doktorlara giden kişilere belirli bir düzeyde ilaç tedavisi uygulanırken bunun yanı sıra psikolojik sorunların da tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Sakal Çıkmamasının Nedeni Nedir?

İnsanların yüzü farklı sebeplerden dolayı zarar görebilirken genelde bunlar kalıcı olmaktadır. Sakal bölgesinde yaşanan yanma, yaralanma ya da ameliyat durumları da bu bölgede sakalda boşluk oluşmasına sebep olan durumlardan birisidir. Genelde yanan bölgelerde sakal oluşumu imkansıza yakındır. Gerekli işlemlerin uygulanması ile birlikte dahi bu bölgelerde sakal oluşumu gözlenmez. Bunun yanı sıra ameliyatların yapıldığı bölgelerde de oluşum gözlenmeyebilir ancak günümüzde ameliyatlar işçin çok daha küçük kesi bölgeleri oluşturulduğundan buralarda sakal oluşmaması çok büyük sorunlar doğurmayacaktır. Yaralanmalarda da yaralanmaların türüne göre sakal oluşmama problemleri görülebilir. Bunlardan bazıları tedavi edilebilirken bazılarında bu süreç oldukça zorlu olacaktır.

Sakal Neden Seyrek Çıkar?

Sakal düzenini sık ya da seyrek oluşu farklı sebeplere dayandırılabilir. İlk olarak genetik etmenler son derece etkilidir. Genel olarak ailede sakal yapısı nasılsa kişilerdeki oluşum da bu yönde olacaktır. Seyrek bir sakal yapısına sahip olan kişiler bunu genetik yapıdan dolayı kazanmış olabilirler. Bunun yanı sıra sakal köklerinin yeteri kadar beslenememesi de seyrek çıkan sakallara sebep olabilmektedir. Bunun için çeşitli bitkisel karışımlar uygulanarak köklerin beslenmesi ve yeni sakal oluşumlarının gerçekleşmesi sağlanabilmektedir. Sakalda boşluk oluşmasının birçok farklı sebebi olabilirken bunlardan bazıları belirli bir süre içerisinde tedavi edilebilirken bazılarında tedavi imkansız hale gelmektedir.

  • sakalda boşluk
  • sakal kıran
  • sakal oluşumu
Yorumlar
Ömer Çetinel Sakalda bolşuk oluşmasının nedeni nedir? Doldurmak için ne yapmak gerekiyor? Sakallarım biraz seyrek ve nedenini bilmediğim bu boşluktan iki tane var. Aslında çok fazla farkedilmiyor ama kirli sakal bıraktığımda ortaya çıkıyor. cevapla
Çağrı Altay Sakallarıma çok özel gösteriyorum ama bazı boşluklar var. Bu boşlukları doldurmak için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor bunu öğrenmek istiyorum. Çok fazla yok ama yine de benim gözüme çarpıyor. Sakal kıran olabilir mi diye düşünmeye başladım. cevapla
yorum yaz
Neopren Kumaş Nedir? Neopren Zayıflama Kıyafetleri ile İncelme