Yaşam 07 Temmuz 2021 - 12:28:49

Simurg Nedir? Anlamı Ne Demek?

Simurg Nedir? Anlamı Ne Demek?

Simurg, bir efsaneye dayanan ve hakkında oldukça fazla konuşulan efsanevi bir kuştur. Bu kuş zümrüdü anka kuşu olarak bilinmektedir. Diğer adı ise simurg olarak ifade edilmektedir.

Simurg Anlamı Ne Demek?

Birçok kişi bu kuş hakkında söylentilerden bahsetmekte ve efsanelerini yaymaktadır. Bu özel kuşun efsanevi bir hikayesi bulunmaktadır. Simurg ismini duyan ve efsaneyi merak eden kişilerde, ''Simurg nedir, anlamı ne demek'' şeklinde araştırmalar yaparak bilgi edinmeye çalışmaktadır.

Simurg Nedir? Nasıl Bir Kuştur?

Simurg, zümrüdü anka kuşuna verilen diğer bir addır. Çok eski tarihlere dayanır ve birçok hikayesi bulunmaktadır. Pers mitolojisinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Efsaneler içerisinde sadece simurg olarak değil Senmurw, Sina-Mrü ve Anka gibi isimler ile de insanların karşısına çıkmaktadır. Her mitolojiye göre farklı efsanesi ve isimleri bulunmaktadır. Türk Mitolojisinde ''Anka Kuşu'' veya ''Tuğrul Kuşu'' isimleri ile bilinmektedir. Bunlara ek olarak Pers Mitolojisinde Homa, Arapça kaynaklarda ise Rukh isimleri ile söz edilmektedir.

Simurg Efsanesinde Anlatılan Nedir?

Bazı kitaplara ve bilim dallarına göre bu efsanede değişiklikler meydana gelebilmektedir. Asıl olan simurg efsanesine göre, kuşların efendisi olan ve Bili Ağacı içerisinde yaşayan zümrüdü anka kuşu her şeyi bilirmiş. Bu kuşa simurg denilirmiş. Diğer kuşlar ise bu efsanevi kuşa inanarak onun kendilerini kurtaracağını düşünürlermiş. Bunu düşünürler ve bilirler ancak bu kuşu bir zaman sonra hiç görmemişlerdir. Daha sonra ilerleyen vakitlerde bu kuştan umudu kesmişlerdir. İlerleyen zaman içerisinde Kaf Dağı'nın eteklerinde yaşayan bu kuşun bir tüyüne rastlarlar. Bu kuşa inan ve umut besleyen bütün kuşlar toplanarak, Kaf Dağının en tepesine giderek arzuları ve işlerinin yolunda gitmesi için yardım istemeye karar verirler. Ancak simurg huzuruna gitmek için odlukça zorlu ve kötü şartlardan geçmeleri gerekirmiş. Buna karar vererek yola çıkan kuşlardan birçoğu, bahaneler sürerek ve artık dayanamayarak yolda düşerler ve geri dönerler. Sadece 30 kuş istedikleri yere varırlar ve simurg'un yuvasına ulaşırlar. Ancak burada anlarlar ki simurg 30 kuş demektir ve aradıkları kendileridir. Bu nedenle simurg kendine inanmak ve kendin olmak anlamları ile de bilinmektedir.

Simurg Kuşu Neyi Temsil Eder?

Mistik Kuş olan simurg, Fars sanatları içerisinde kuş şeklinde ima edilmektedir. Zümrüdü anka kuşu olan kanatlı dev bir resim bunun sembolü olarak kullanılmaktadır. İran efsanesi içerisinde ise kuş çok yaşlı olarak bilinir ve dünyanın 3 defa yıkılışına tanık olacak kadar yaşı olduğu anlatılır. Farklı İran kaynaklarında ise bu kuşun 1700 yıl kadar yaşadığı, bu süre içerisinde kendisini alevler ile kapladığı ve ölümsüz olduğu konusuna değinilmiştir. Sasani denilen Persler ise bu kuş ile ilgili olarak oldukça çarpıcı inançlarda bulunmaktaydılar. Bu inançlarına göre, efsanevi kuş yer ve gök ile birliği sağlayarak bereket ihsan edeceği belirtilmektedir. Ayrıca doğası gereği oldukça iyileştirici bir yapıya sahip olduğu ve kanatlarını dokundurduğu kişideki bütün hastalıkları gidereceğine inanılırdı.

  • simurg
  • zümrüdü anka kuşu
  • simurg nedir
  • simurg kuşu
  • simurg anlamı ne demek
Yorumlar
İrem Tekin Simurg kuşu her zaman ilgimi çekmiştir. Hatta bunun dövmelerini çok beğeniyorum. Zümrüdü anka efsanesini ve hikayesini ilk okuduğumda çok sevmiştim. Dövmesinden yaptırmayı düşünüyorum ama nasıl olur bilemedim. cevapla
yorum yaz
Korse Tayt İnceltir mi?