Prompter nedir? Nasıl çalışır? Ne işe yarar? Nasıl okunur?
Yaşam

Prompter Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? Nasıl Okunur?

07 Temmuz 2018 - 16:18:50

Birçok kişi siyasetçilerin, haber spikerlerinin ve ekran karşısında konuşma yapan kişilerin nasıl şaşırmadan akıcı bir şekilde konuştuğunu merak etmektedir. İşte bütün bu kişilerin konuşmalarını akıcı ve güzel bir şekilde yapmasını sağlayan cihaza prompter denilmektedir.

Prompter Nedir, Nasıl Çalışır?

Prompter isminden de anlaşılacağı üzere yabancı kökenli bir kelimedir. Herkes ekran karşısında bulunan kişilerin, konuşmacıların, spikerlerin, vekillerin, siyasetçilerin ve bunun gibi kişilerin nasıl akıcı bir şekilde eksiksiz ve uzun konuşmalar yaptığını merak eder. Birçok kişi belki de bu konu ile alakalı olarak araştırma yaparak sorularının cevaplarını elde etmiştir. Bu kişilerin hepsi prompter denilen cihaz yardımı ile konuşmalarını güzel ve akıcı bir şekilde yapmaktadır.

Prompter Nasıl Bir Şey? Ne İşe Yarar?

Prompter çok uzun zamandır kullanılan ve son zamanlarda gündeme oturan oldukça kullanışlı bir icattır. Haber kanallarında sürekli kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Spikerlerin veya konuşmacıların söyledikleri metinleri veya hatırlatıcı olmak kaydı ile resimleri, kamera önünde göstererek hatırlatıcı amacı ile kullanılır. Birçok parça ve aksesuardan oluşur. Bu cihaz kamera önüne yerleştirilmektedir. Belleğine daha önceden neleri göstereceği yüklenmekte ve bu konu ile alakalı yazıları, görüntüleri ekrana vererek karşısındaki kişinin akıcı bir şekilde sunum, konuşma yapmasını sağlamaktadır. Bu özel cihaz 6 farklı parçadan meydana gelmektedir. Bu parçalar aşağıdaki gibidir;

  • Kamera ve parlamasını önlemek için gölgelik
  • Sufle Monitörü
  • Işın ayırıcı cam
  • Çekim görüntüleri ve sufle metini

Bütün bu parçaların birbiri ile bağlantısı bulunmaktadır. Konuşmacının profesyonel bir şekilde, konuşma veya sunum yapmasını sağlamaktadır.

Prompter Nasıl Okunur? Nasıl Kullanılır?

Prompter cihazı, kameranın hemen önüne, kamerada görünmeyecek ve kamera karşısındaki kişinin rahat bir şekilde görebileceği konuma yerleştirilir. Bu şekilde konuşmayı yapacak olan kişi rahat bir şekilde, prompter cihazındaki resim ve metinleri okuyarak telaffuz edebilmektedir. Daha önceden içerisine yerleştirilen metin ve resimleri istenilen şekilde ekranına getirerek, konuşmacının görmesi sağlanır. Böylelikle fazlası ile akıcı ve profesyonel bir şekilde konuşma gerçekleştirilmektedir. Bütün haber spikerleri bu şekilde sunum yapmaktadır. Birçok kişi bu yapılan sunumların nasıl bu kadar akıcı ve güzel olduğunu merak etmekteydi. Sırrı ise bu cihaz olmaktadır.

Prompter Cihazı Fiyatları Ne Kadar?

Prompter cihazlarını isteyen herkes elde edebilmektedir. Özelliklerine ve boyutuna göre fiyatında oldukça farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Cumhurbaşkanı ve parti başkanları dahi bu şekilde cihazlar kullanarak konuşmalarını gerçekleştirmektedir. Bu cihaz ile yapılan konuşmalar profesyonel ve akıcı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Aksi takdirde canlı yayın ekranı karşısında sürekli hatalar ve yanlışlıklar meydana gelebilir. Sadece profesyonel şekilde çalışan kişiler değil, Youtube vb. gibi platformlarda yayın yapan ve konuşma içeren videolar paylaşan kişilerde bu tarz cihazlardan yarım alabilmektedir. Bu cihazı kullanmadan önce birçok kişi prompter nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar ve nasıl okunur gibi sorular sorarak bunların cevaplarını aramakta ve bilgi sahibi olmaktadırlar.

Yorumlar
Emre Durmuş 07 Temmuz 2018 - 16:28:50 Prompter ne zaman icat edildi? Tam olarak ne işe yarıyor? Her haber spikeri bu aleti kullanıyor mu? Daha önce acaba haberleri nasıl okuyorlar böyle diye merak ederim. Sonradan böyle bir aletin olduğunu öğrenmiştim. Fiyatları çok pahalı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: