Sağlık26 Haziran 2020 - 21:51:44

Oruç Tutmanın Faydaları ve Önemi Nedir?

Oruç Tutmanın Faydaları ve Önemi Nedir?

Ergenlik çağına gelmiş akıl sahibi kişilere farz olan oruç tutmanın önemi ve faydaları hakkındaki bilgilerdir.

Orucun Önemi Nedir? Neden Tutulmalıdır?

Oruç tutmak cinsel arzulardan uzak kalmak, yeme ve içme faaliyetine girmemek anlamına gelmektedir. Fakat oruç tutmanın önemi sadece bu etkenler ile geçerli değildir. Orucun manevi ve fiziksel olarak birçok faydası bulunmaktadır. Orucun manevi olarak değeri çok önemli bir noktaya tekabül etmektedir. Ahlakı güzelleştirmektedir. Oruç boyunca kişi daima Allah'ı hatırladığı için düşünce ve hareketlerinin farkında olarak yaşar. Bu sayede sorumluluk duygusu gelişmektedir.

Orucun Kişiye ve Topluma Kazandırdıkları Nelerdir?

Oruç yalan söylemeyi, çirkin sözler kullanmayı engeller ve haram olan şeylerden uzak durmayı sağlar. Kişinin merhamet duygularını geliştirmektedir. Açlık duygusunu anladığı için aç insanlara duyarlı olma hali gelişmektedir. İnsanlara karşı daha iyi niyetli olunur. Oruç bir yerde yoksulların halinden anlamayı beraberinde getirmektedir. Ramazan ayı içerisinde yoksullara yardım etmek ve sıkıntıların giderilmesi gibi davranışlar artış göstermektedir.

Orucun Dini Açıdan Önemi Nedir?

Oruç tutmak ahlakı güzelleştirmektedir. Kişinin sorumluluk duygusu bu şekilde gelişmektedir. Oruç sayesinde kötü duyguların yerini iyi ve güzel duygular almaktadır. Kişi kötü davranışlarını bir kenara bırakarak insanlar için iyi olan davranışları sergilemektedir. Merhamet duygusunu geliştiren oruç aracılığı ile ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çektiği sıkıntılar daha iyi anlaşılır. Bu sayede yardıma ihtiyacı olan insanlara maddi ve manevi olarak destek verilmektedir.

Orucun Vücuda Yararları Nelerdir?

Dini olarak diğer faydalar arasında sağlık vardır. Sindirim sistemi sürekli olarak çalıştığı için bir süre sonra yorulur. Oruç ise organların dinlenmesini sağlar. Bilim açısından da orucun insan vücuduna kattığı yararlar ispatlanmıştır. Hem dini hem de sağlık açısından orucun yeri önemlidir. Bunun dışında kişiye sabırlı olmayı öğretir. En önemli erdemlerden biri olan sabır oruç aracılığıyla kazanılabilir. Oruç esnasında içme ve yeme arzuları ortadan kaldırılır. Bu süreye sabretmek genel hayat süreci için de faydalı bir durumdur. Açlıkla mücadele edebilmek kişinin hayat içerisinde meydana gelen acı gibi duygularla baş etmeyi öğretmektedir. Kişi gerektiği zaman düşman ile savaşmaktan yılmamaktadır. Oruç kişinin hayat içerisinde metanetli olmasına yardım etmektedir.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

İnsanların karşılaştığı bağırsak ve mide problemleri konusunda yarar sağlamaktadır. Bazı organlar boşaltımı sağlar. Bu organların dinlenmesine yardım eder. Kilo alımını önlemektedir. Oruç sigara ve alkolün bırakılmasına yardım eden bir süreçtir. Kişinin merhamet, hoşgörü, yardımseverlik, sabır gibi duyguları gelişme gösterir. Küs olan kişiler ile barışmayı sağlar. Oruç sayesinde küslükler ortadan kalkar. Oruç nimetlerin değerinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca şükür etme halini geliştirmektedir. Nimetlerin israf edilmesi gibi olumsuz durumların farkına varıldığı için bu davranışlara oruç sayesinde son verilebilir. Oruç tutmanın faydaları ve önemi göz önüne alındığı zaman birçok maddenin ortaya çıktığı görülür. Kişi oruç tutarak bahsedilen olumlu durumları yaşayabilmektedir.

Yorumlar
Ezgi AkalınOrucun fazileti nedir? Vücuda oldukça faydaları olduğunu okumuştum. Din açısından da büyük önemi olduğu için her yıl tutarım. Şartları nelerdir? Sadece aç kalmak yeterli değil aynı zamanda nefis de önemli diye biliyorum.cevapla
Sami YvuzgilOruç tutmak senede bir defa insanın bir bütün olarak yani ruhen ve fiziken dinlenmesi için oldukça önemlidir. Yaşamın, sağlıklı bir şekilde dünyanın nimetlerinden faydalanabilmenin ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasında; her yiyeceğin ve içeceğin kıymetinin bilimesi için önemlidir. İnsan başına gelmedikçe birşeyin zorluğunu anlamazmış ya, açlığın ne zor olduğunu bu şekilde bir defa daha öğrenmiş oluyor. Yardımlaşmayı, paylaşmayı, savurganlıktan uzak durmayı hatırlatıyor oruç aslında...cevapla
yorum yaz
Plasebo Etkisi Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir?