Sağlık

Sırtta Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Neyin Belirtisidir?

30 Ocak 2019 - 17:31:09
Sırtta sivilce neden çıkar? Nasıl geçer? Neyin belirtisidir?

Cilt problemleri arasında en çok görülenler arasında ilk sırada yer alan sivilceler vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Sırtta sivilce oluşumu da oldukça sık görülürken birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sivilceler genel olarak yalnızca görsel açıdan insanlara zorluk çıkarıyor olsa da bazı durumlarda ağrı oluşturmaya başlayabilmektedir. Bu sebeple de her nerede olursa olsun kısa süre içerisinde tedavi edilmesi çok önemli olur. Yüzümüzde olduğu gibi sırt bölgemizde de yağ üreten bezler bulunmaktadır. Ölü deri hücreleri ve bakteriler iler bir araya gelen yağlar, gözenelerin kısa süre içerisinde tıkanmasına sebep olur. Bu da sırtta sivilcelerin çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra karaciğer hastalıkları, dar giysiler giymek, sağlıksız beslenme, vücuttaki hormonlarda yaşanan bozulmalar ya da doğru olmayan kozmetik ürün kullanımı bu sivilcelere sebep olabilmektedir.

Sırtta Sivilce Neyin Belirtisidir?

İnsanlar ilk etapta sırtlarında oluşan sivilceleri çok fazla önemsemezler. Dışarıdan da genelde görünmediği için çok sorun edilmeyen bu sivilceler, eğer tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen ısrarla kalmaya devam ediyorsa bu durum belirli hastalıkların habercisi olmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ilk olarak kişilerin karaciğerlerini işaret etmektedir. Hormonal bozukluklar ya da insanların insülin direncinin düşmesi karaciğer kaynaklı olduğundan hemen incelemelere başlamak gerekir. Bu incelemelerin hastanelerde uzman doktorlar tarafından yapılması ve sonrasında yorumlanması doğru olan yöntem olacaktır.

Sırtta Sivilce Nasıl Geçer?

Bu sivilceler için kişilerin ilk olarak bir uzmana uğraması gerekmektedir. Doktorlarına başvuruda bulunan kişiler, doktorların incelemeleri sonrasında bunun sebebini de rahatlıkla öğrenebilirler. Doktorlar, genelde ilaç tedavisi uygulamaktadır. Kremler ve tablet ilaçlar beraber tüketilerek sırt bölgesinde oluşan sivilcelerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu ilaçların belirli yan etkileri bulunurken insanların sorun ortadan kalkana kadar bu yan etkileri çekmesi gerekebilmektedir. Bu ilaçların etkisini gösterebilmesi için birkaç hafta düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Birçok durumda sivilcelerin ortadan kaybolmasından sonra da ilaçların kullanımına devam edilmesi uygun olacaktır.

Sırttaki Sivilceler Doğal Yöntemler ile Nasıl Geçer?

Doğal yöntemler ile sırtta oluşan sivilcelerinden kurtulmak isteyen kişiler için en doğru adres elma sirkesidir. Elma sirkesi, yalnızca sırtta oluşan sivilcelerden kurtulmanızı sağlamazken vücudun diğer bölgeleri için de etkili olabilmektedir. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi atan kişilerin bu karışımı pamuk yardımı ile masaj yaparak sivilcelerine sürmesi gerekmektedir. İsteyen kişiler bunu elle de gerçekleştirebilmektedir. Bu işlem gerçekleştikten sonra temiz su ile bu bölgenin temizlenmesi gerekir. Ardından su bazlı nemlendirici krem sürülmesi faydalı olacaktır. Bu işlem günde 2-3 defa uygulanırsa sırtta oluşan sivilceler yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlayacaktır. Sırtta sivilce oluşumu çok insanda görülürken uzman doktorlar tarafından verilen ilaçlar ve bunlara destek olabilecek olan doğal yöntemler ile sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Yorumlar
Gökçe Ahmetoğlu 30 Ocak 2019 - 17:41:09 Sırtımda sivilce çıktığı için doktora gittiğimde bana hap olarak bir ilaç vermişti. Yüzümde çok fazla yoktu ama az da olsa vardı. O ilacı bir süre kullandım sonra baya baya sönmüştü. Aslında bir sağlık problemim yoktu. Ergenliğe bağlıydı sanırım biraz da.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: