Sağlık 01 Nisan 2021 - 12:53:09

Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilcelerden Tamamen Kurtulma Yolları

Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilcelerden Tamamen Kurtulma Yolları

Çoğu insanın en sıkıntılı süreçlerinden biri olan sivilce ergenlik dönemi veya diğer farklı dönemlerde ciltte meydana gelen sorundur.

Sivilce Nedir? Nasıl Oluşur?

Farklı yaş grubundaki kişilerde görülen bu sorun genel itibari ile ergenlik döneminde başlamaktadır. Ergenlikte başlayan sivilceler yetişkinlik evresine kadar sürmektedir. Cilt problemi olarak bilinir ve çoğunlukla yüz bölgesinde meydana gelmektedir. Yüz bölgesi vücutta en dikkat çeken alan olduğu için bu problem kişiyi strese sürükleyebilmektedir. Hal böyle olunca sorundan uzaklaşmak için cilt iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenmek en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bahsi geçen sorunun meydana gelmesinde çeşitli nedenler rol oynamaktadır.

Sivilce Nasıl Geçer? Neden Olur?

Yağ seviyesinin fazla olduğu yerlerde meydana gelen problem yağlı cilde sahip olan kişiler için tehdit oluşturabilmektedir. Yağ oranı arttığı zaman belli bir zaman dilimi sonrasında yağ kanalları tıkanmaktadır. Yağ kanallarının tıkanması ile mikrobik durumlar oluşmakta ve mikrop çeşitleri yağları parçalamaktadır. Parçalanan yağlardan sonra ise hali hazırda bulunan bu rahatsız edici sorun görünür hale gelmektedir. Birçok kültürde bu sorun yüzde seksen oranında kişilerde görülebilmektedir. Görülme yaşı ise genellikle on iki ile on sekiz yaş aralığındadır. Ergenlik evresinde derinin altında bulunan yağ dokuları gelişip arttığı için cilt üzerinde şişlik ve kızarıklıklar oluşmaktadır.

Sivilce Nedne Çıkar? Sepepleri Nelerdir?

Yüzde oluşan sivilceler doğal veya medikal yollar ile giderilmektedir. Bu iki seçenek de işe yaramadığı zaman lekeler ve izler meydana gelmektedir. Estetik olarak kötü bir görüntü ortaya çıktığı için kişi psikolojik olarak bu durumu kendine dert etmektedir. Sivilcelerin meydana gelmesi üzerinde yağ dokusunun artması ve hormon dengesizlikleri etkilidir. Ayrıca genetik etkenlerin problemin oluşması üzerinde güçlü etkilere sahip olduğu söylenmektedir. Kullanılan kozmetik ürünler, terleme problemleri, stresli yaşam gibi durumlar problemin oluşmasına yol açtığı için önlemlerin alınması gerekir.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalar ile beslenmek vücudun yağlanmasına neden olarak sivilcelerin oluşmasına yol açmaktadır. Bu yüzden hazır gıda çeşitlerinden uzak durmak ve beslenme şeklinin sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekir. Gözeneklerin tıkanmaması, cildin yağlanmaması için cildin düzenli bir şekilde temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Cildin temizlenmesinden sonra ise tonik kullanımı önemlidir. Cildin sağlıklı ve genç kalması için sabah ve akşam nemlendirici kullanmak gerekmektedir. Fakat kullanılan nemlendirici kişinin cilt tipiyle örtüşmelidir. Dolayısı ile karma, kuru ve yağlı cilde uygun nemlendirici türleri seçilmelidir.

Sivilce Problemi Olanlar Ne Yapmalı?

Makyaj yapmak için kullanılan BB kremler, fondöten şeklindeki ürünlerin çok az seviyede kullanılması tavsiye edilmektedir. Cildin hava almasını engelleyen bu ürünlerin yoğun bir şekilde kullanılması çeşitli cilt problemlerine yol açmaktadır. Cildinde sivilce sorunu olan kişinin dermatolog tarafından önerilen ürünleri kullanması cilt sağlığı açısından önem teşkil etmektedir

  • sivilceler
  • sivilce sorunu
  • sivilcelerin oluşması
  • sivilce problemi
  • sivilce nasıl geçer
Yorumlar
Halide Teke Sivilce lekelerine çözüm nasıl bulabilirim? Sivilceler nasıl geçer? Beyaz tenli olduğum için yüzümde sivilceler iz olarak kalıyor. Bunu geçirmenin kolay ve doğal bir yolu var mı? Akne tedavisi evde nasıl yapılır? cevapla
yorum yaz
Kırmızı Mercimek Tansiyonu Yükseltir mi? Etkiler mi?