Sağlık 01 Nisan 2021 - 07:03:07

Sigaranın Zararları Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Kaybolur?

Sigaranın Zararları Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Kaybolur?

Kişiye fiziksel ve ruhsal olarak zarar veren sigaranın aktif olarak kullanılmasına bağımlılık denir. Sigaranın zararları en çok bağımlı kişilerde görülür.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Sigara içilen ortama, saçlara kıyafetlere siner. Eşyalara ve kişinin üstüne sinen sigara pis kokuya neden olmaktadır. Cildin bozulmasına, kararmasına ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Dişler düzenli olarak fırçalansa dahi sigaradan kaynaklı olarak dişlerde sararmalar meydana gelmektedir. Ayrıca diş eti rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Tat alamama problemlerine neden olmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte gözlerde katarakt oluşmasına yol açar. Sigaranın zararları birçok çeşitli hastalığının nedeni olduğu gibi kişinin bütçesine de ciddi oranlarda zarar vermektedir. Tat alamama sorunun yanı sıra koku alamamaya da sebep olur. Cinsel isteksizliğe yol açabilir ve tırnak, el, parmak gibi bölgelerde zayıflama sorunu meydana getirmektedir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur?

  • Sigaranın bırakılmasından yirmi dakika sonra nabız normal seviyeye dönmektedir. El ve ayakların dolaşımı normal hale gelir.
  • Bağımlılığın bırakılmasından yirmi dört saat sonra ise vücudun karbon monoksitten arındığı söylenebilir.
  • Kırk sekiz saatten sonra kanda bulunan nikotin seviyesi azalmaktadır. Sigara bırakılınca kişinin tat, koku duyusu artmaya başlamaktadır.
  • Yetmiş iki saatten sonra hava yolları gevşer, bu sayede nefes alıp ve vermek kolay hale gelir. Solunum yolları hava yoluyla kendini temizlemektedir.
  • Kişinin enerjisi artar. Merdiven çıkmak, yürümek kolay hale gelir. Bir ila on iki hafta içinde vücuttaki dolaşım düzelmektedir.
  • Solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmak zor bir aşamaya gelmektedir. Yürüyüş sırasında tıkanma, yorulmalar azalmaktadır.
  • Üç ila dokuz ay sonunda öksürük gibi problemler düzelmektedir. Ayrıca kısa aralık ile nefes alıp vermek, hırıltılı soluk almak düzene girmektedir.
  • Herhangi bir hastalığa yakalanma riski oldukça azalmaktadır. Sigarayı bırakmak kişinin sağlığına ve cildine yaptığı yatırım olarak tanımlanabilir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yaşanan Olumlu Şeyler Nelerdir?

Sigaranın bırakılması ile sağlıkla ilgili olan değişimlerin yanı sıra sosyal ortamlarda da farklılıklar meydana gelmektedir. Sosyal yaşamda pozitif değişimlerin olması kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Sigara içerken besinlerin tadı ve kokusu alınamazken tiryakiliğin bırakılması ile tat ve koku duyusu eski haline dönmektedir. Her gün sigaraya verilen para kişinin cebine kalmaktadır. Her geçen gün zamlanan sigara ücreti bütçeye oldukça zarar vermektedir. Sigaraya verilen para kumbaraya atılarak biriktirilebilir. Arabaya, evdeki perdelere ve hatta kişinin vücuduna sinen sigara kokusu ortadan tamamen kalkmaktadır. Evde yaşayan kişiler ve çocuklar sigaranın bırakılmasıyla sigaranın zararlarından korunur.

Sigaranın Zararları Bıraktıktan Sonra Kaybolur mu?

Tiryakiliği bırakmak cinsel hayatı olumlu anlamda etkilemektedir. Bağımlı olmak kişinin yoksunluk hissi ve kaygı yaşamasına yol açmaktadır. Bağımlılığın bırakılmasıyla birey kendisini fiziksel ve ruhsal anlamda zinde hissetmektedir. Sigaranın zararları sigarayı bıraktıktan hemen sonra ortadan kaybolmaya başlar. Fakat bu zararların tamamen ortadan kaybolması belirli bir süre almaktadır

  • sigaranın bırakılması
  • sigarayı bıraktıktan sonra ne olur
Yorumlar
Cemal Aksu Sigaradan kurtulmak istiyorum. Devamlı öksürüyorum ve gerçekten nefesim kesiliyor. Bıraktıktan sonra bunlar azalmaya başlar mı? Sigaranın zararları vücuttan nasıl atılır? Vücut ne kadar sürede kendini temizler acaba? cevapla
yorum yaz
Sülükle Tedavi Edilen Hastalıklar