Ara makas nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır?
Yaşam

Ara Makas Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

04 Temmuz 2018 - 13:57:42

Saçların şekil alması ya da zarar görmüş saçların kısaltılması için saçlarda kesme işlemi yapılır. Ara makas ise daha çok saçları sık, gür ve fazla olan kişilerde saçları inceltmek için kullanılan bir tekniktir.

Ara Makas Nedir, Ne Demek?

Kalın telli saçlara sahip olan kadınların saçlarda seyreltme yapmak için kullanılan bu yöntem erkeklerde ise daha çok uzun ve kabaran saçlarda tercih edilmektedir. İnce telli saçlarda pek tavsiye edilmese de saçın daha rahat şekil almasını sağlayan bir kesim türüdür. Ara makas atılan bir saçta kabarma ve elektriklenme söz konusu değildir. Kuaför salonlarında ve berberlerde çok sık tercih edilen bu yöntem saçların artmasını da sağlamaktadır. Fakat aradan çıkan saçlar kabarık olacağından devamlı olarak ara makas işleminin yapılması gerekir.

Ara Makasın Faydaları Nelerdir?

  • Kalın telli saçlara sahip olan kişilerin en büyük saç şikayetlerinden biri saçlarının çok fazla kabarık durmasıdır. Gür saçlarda da durum aynı olduğundan saçların daha ince görünümü için ara makas atılabilmektedir. Bunun yanı sıra ara makas işlemi saçlara şekil verilmesini de sağlamaktadır.
  • Saçın daha çabuk şekil almasını sağlayarak aradan çıkan saçların da aynı şekilde uzamasına yardımcı olur. Ara makas işlemini ilk kez yaptıran birinde acı hissi olabilir. Fakat sonraki ara makas işlemlerinde bu durum ortadan kalkacaktır.
  • Kırılan ve yıpranmış saçlarda sağlıklı saçları korumak için ara makas işlemi yapılabilmektedir. İnce telli saçlarda pek tavsiye edilmese de özellikle kılık uçları olan saçlarda saçın kendisini toparlamasını sağlar. Bunun yanı sıra ara makas saçın hava almasını sağlamaktadır. Saç hava aldıkça daha rahat uzaman sağlar.
  • Beyaz ve güçsüz saçlardan kurtulmak için etkili olan bu yöntem en geç bir ay sonrasında tekrarlanmalıdır. Genellikle saçın uzama yapısına bağlı kalınarak 15 gün arayla da ara makas yaptırılabilmektedir.

Ara Makas Ne İşe Yarar? Zararlı Mıdır?

Ara makas işlemi ince telli saçlara sahip olan kişilerde tavsiye edilmediğinden özellikle bu kişilerin ara makas yaptırmamasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü ince telli saçlarda ekstra saç dökülmesine neden olabilir. Ara makas işlemi yaptırıldıktan sonra bir süre saç dökülmeleri meydana gelecektir. Artan saç dökülmelerinden dolayı eğer öncesinde saç dökülmesi fazla var ise bu kişilerinde ara makas yaptırmaması tavsiye edilmektedir. Böylece sürekli saç dökülmesinin önüne geçilmiş olur. Daha çok kalın saç tellerine sahip ve saç dökülme problemi olmayan kişilerce talep edilmesi saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayacaktır.

Erkeklerde Ara Makas Ne İşe Yarar?

Ara makas işlemi ayrıca erkeklerde yapıldığında yeni çıkan saçlar dik bir şekilde çıkacağından görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Bu nedenle ara makas yaptıran erkeklerin genellikle kısa saçta yaptırması daha iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Saçların düzenli olarak ara makas işlemi yapılması gerektiğinden bir kez yaptırıldığında devamlı yaptırılması gerekmektedir.

Yorumlar
Billur Kalkan 04 Temmuz 2018 - 14:07:42 Ara makas zararları nelerdir? Saçlarım çok gür ara makas attırsam herhangi bir sorun olur mu? Daha çok kabarır mı? Zararları nelerdir? Bu kesimin fiyatı ne kadar? Saça herhangi bir zararı olur mu acaba?cevapla
Serra Hacıoğlu 04 Temmuz 2018 - 14:07:42 Kıvırcık saçlara ara makas atılır mı? Ben de bunu sormak isterim. Bazıları öneriyor ama ben bir faydasını görmedim. Kıvırcık saç çok gürse yani saç miktarı çok fazla ise kişiyi rahatlatmak için aralardan makasla kesim yapılabilir; bu işlem ara makas ile yapılınca çok kontrolsüz bir kesim ortaya çıkıyor. Benim gibi arap kıvırcığı saçı olanlar bence ara makas kesinlikle kullandırmasınlar, ama normal makasla aralardan saçın hacmini, dalgasını, buklesini bozmayacak şekilde aldırabilirler...cevapla
Bensu 04 Temmuz 2018 - 14:07:42 Serra Hanım ben de size katılıyorum. En son yaptırdığım kesimde bende öyle kestirdim ama saçımın bukleleri bir garip oldu. Çok kabarmasın diye yaptı kuaför güya ama , şimdi yine aynı kabarıyor bir de dalgalar bukleler bir garip inişli çıkışlı bişey oldu..... :)) Gidip iyice kısaltayım asker tıraşı gibi diyorum... Değişiklik oldu deriz bari...
Aslı 05 Kasım 2019 - 19:32:11 Kızlar hayır ara makas saçı uzatır ve kalın saçıda inceltir kuaförünüz kesmeyi bilmemiş olabilircevapla
Aslı kılıç 05 Kasım 2019 - 19:34:29 Kızlar ara makas iyi kesiyor kalın saçta ince oluyor ara makas iyi ki varcevapla
Uygar sancar 18 Kasım 2019 - 11:18:12 saça ara makas atınca sanki saçlar saçkıran olmuş gibi görünüyor bence bu ara makas işini her yerde yaptırmayın bir de saçınız gerçekten buna uygun mu buna karar verincevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: