Zerdeçal maskesi tarifi nedir? Ne işe yarar? Yapanlar ve yorumlar
Sağlık

Zerdeçal Maskesi Tarifi Nedir? Ne İşe Yarar? Yapanlar ve Yorumlar

04 Temmuz 2018 - 17:47:44

Zerdeçal maskesi sağlık açısından oldukça etkili ve faydalı baharatlardan biridir. Vücuda etkisinden dolayı cilt sağlığında da aynı etkiyi sağlaması içerdiği vitamin kaynaklarından olmaktadır.

Zerdeçal Maskesi Ne İşe Yarar?

Parlak bir cilt yapısına sahip olmak isteyen kişiler için zerdeçal maskesinin haftalık kür şeklinde uygulanması cilde doğal bir ışıltı katacaktır. Hem beslenme de hem de cilt sağlığında son derece etkili olan bu maske cildin gençleşmesi için de tercih edilebilmektedir. Rengi ve kokusu ile kendine has bir yapısı olan bu baharat cilt sağlığında da devrim yaratan bir yapıdadır.

Zerdeçal Maskesinin Cilde Faydaları Neledir?

Hindistan kültüründe zerdeçal baharatı büyük bir öneme sahiptir. Düğün gecesinden bir gün önce geline zerdeçal ile hazırlanan maske uygulanarak cildinin daha pürüzsüz olması sağlanır. Bunun yanı sıra bebek gibi bir cilde sahip olmak için düzenli kullanımının olması gerekmektedir. Cilde elastikiyet kayan zerdeçal maskesi yaşlanma belirtilerinin de en aza indirilmesini sağlar. Böylece erken yaşlanmayı engeller. Kolajen yapısı oldukça fazladır. Hyaluronic asit bakımından zengin olan bu baharat cildin neme doymasını sağlar. cilt tonunda eşitlik sağlayan bu baharatın maske olarak tercih edilmesi ciltteki lekelerin tedavisinin de görülmesine yardımcı olmaktadır. Leke ve cilt pürüzlerinin kısa sürede giderilmesini sağladığı için Doğu Asya ülkelerinde sıkça kullanılan baharatlar arasında yerini alır.

Zerdeçal Maskesi Nasıl Olur?

Tahriş olan ciltlerde yatıştırma özelliği olan zerdeçal ayrıca yaraların iyileşmesinde de birebir etki gösterir. Sivilcelerde sivilcenin kuruyarak leke bırakmasına engel olur. Ölü deri hücrelerinin tamamen ciltten atılmasında da etkili bir baharat olarak bilinir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için düzenli olarak zerdeçal maskesi uygulanmalıdır. Maske içerisinde kullanılacak malzemeleri aktifleşmesine yardımcı olur. Serbest radikallere karşı cildi koruyan bu baharat ciltte yağlanmayı da engelleyerek cilde kalıcı bir güzellik vermektedir

Zerdeçal Maskesinin Malzemeleri Nelerdir?
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • badem yağı ya da hindistan cevizi yağı
Zerdeçal Maskesinin Tarifi Nedir?

Zerdeçal maskesinde en önemli malzemelerden biri baldır. Bal cildin nemlendirilmesinde çok fazla etki alınmasına yardımcı olur. Tüm malzemeler karıştırılarak homojen kıvama getirilir. İçerisine koyulan hindistan cevizi ya da badem yağı kişinin isteğine göre de belirlenebilir. Dileyen istediği bitkisel yağ etkilemesi yaparak maskesini hazırlayabilir. Temiz ve ölü hücrelerden arındırılmış olan cilt yüzeyine zerdeçal maskesi uygulanır. 15 dakika bu şekilde ciltte bekleyen maske sonrasında yıkanarak ciltten arındırılır. İlk uygulamadan itibaren etkisini gösteren zerdeçal maskesi haftada 2 kez olmak üzere cilde uygulanır. Pürüzsüz ve kusursuz bir cilt için zerdeçal maskesi cildin yenilenmesini de sağlayarak daha genç bir görünümün oluşmasını sağlar. Zerdeçal maskesi zerdeçala alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmaması gereken bir maskedir. Maskeyi uygulamadan önce test edilerek cilde uygulanması gerekir.

Yorumlar
Zeynep Tüfek 04 Temmuz 2018 - 17:57:44 Zerdeçal maskesi nasıl yapılır? Cilt lekelerinde etkili olur mu? Tüylerde de etkili olduğunu duymuştum. Yüzdeki tüyler için uygulamak istiyorum cildime zarar verir mi? Nasıl uygulamam gerekiyor? Haftada kaç kere sürülür?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: