Yaşam 01 Nisan 2021 - 03:13:05

Kıskançlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kıskançlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir kişiyi veya bir şeyi paylaşamama duygusu olan kıskançlıktan kurtulmak için kişinin uyguladığı yöntemlerdir.

Kıskançlık Nedir? Nasıl Olur?

Bir kişiyi, nesneyi paylaşamama haline kıskançlık denir. İnsanoğlunun doğasında var olan bu duygu sosyal anlamda imrenme olarak ifade edilebilir. Sosyal ortamda görülen bir kişiye, özelliklerine, dış görünüşüne özenmektir. Kişinin kendi durumundan hiçbir şekilde ödün vermeden gördüğü şeyi istemesidir. Bu duygunun asıl amacı bireyin kendini geliştirmesi, değiştirmesi iken olumsuz duyguların hissedildiği ve hırslanmaların başladığı durum haline gelmektedir. Karakteri oturmayan çocuklarda bu duygu davranış ve sözel olarak kendini belirgin bir şekilde göstermektedir. Arkadaşını kıskanan çocuk onu incitme duygusuna ve davranışına açıktır.

Kıskançlık Nasıl Ortaya Çıkar? Sebebi Nedir?

Bahsi geçen duygunun en yoğun yaşandığı ilişki türü romantik ilişkilerdir. Aşırı derecede sahiplenmek, yasaklar koymak gibi uç noktalarda yer alan tavırlar sergilenebilir. Duygunun bu denli sert bir şekilde gösterilmesi sahiplenilen kişinin hayatını çıkmaza sokabilir. Hissedilen bu duygu bir süreden sonra ciddi sorunlara yol açabildiği için ilişkinin sonlanmasına yol açmaktadır. Olumsuz sonuçlar doğuran bu duygunun dengelenmesi için kişinin dikkat etmesi ve tedavi görmesi gerekir.

Kıskançlığın Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Kişiye ve etrafındakilere zarar veren duygunun çeşitli nedenleri olabilir. En çok rastlanan nedenler arasında ise karşısındaki kişiyi kaybetme korkusu, güvensizlik ve özgüven eksikliği vardır. Kıskançlık duygusunu hisseden kişi geçmiş yaşantısında güvensizlik içeren durumlar yaşanmış olabilir. Örnek teşkil eden anne-baba ilişkisindeki problemler gibi süreçler kişinin hissettiği duygunun altında yatan nedenler arasında yer almaktadır. Aldatılma, terk edilme şeklindeki güven sarsıcı olayların tamamı kıskançlık duygusu oluşumuna neden olabilmektedir.

Kıskançlık Nasıl Önlenir? Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır?
  • Kıskançlığın en belirgin sebeplerinden biri özgüven eksikliği olduğu için kişinin kendine olan özgüven sürecini gözden geçirmesi gerekir. Dolayısı ile kişinin karşı tarafın davranışlarını sorgulamak yerine öncelikle kendine odaklanması tavsiye edilmektedir.
  • Diğer nedenler arasında toplum baskısı yer alır. Aile, arkadaş ve toplumun öngördüğü kurallardan dolayı kıskanma içeren davranışlar sergilenebilir. Diğer insanlar tarafından dışlanmamak adına ilişki içerisinde olumsuz davranışlar gözlemlenmektedir. Bu durumda kişi dışardaki hayata, ilişkilere değil kendi ilişkisine odaklanmalıdır.
  • Hissedilen duygudan kaynaklı olarak tehdit etme durumu oluşabilir. Tehdit ve baskılar hem karşı tarafı hem de ilişkinin dinamiğini olumsuz anlamda etkilemektedir.
Kıskançlık Sevginin Göstergesi Midir?

Kıskançlık duygusu ile sevgi doğru orantılı değildir. Bu duygu sevgiyi bitiren boyutlara dahi gelebilir. Kişinin olumsuz duyguları baz almak yerine olumlu duyguları içselleştirmesi sağlıklı bir ilişkiyi doğurmaktadır. Kişiyi küçük düşüren telefon karıştırmak, karşı tarafın her hareketinden anlam çıkarmak gibi süreçlere girilmemesi gerekir. Kıskançlıktan kurtulmak için karşı tarafın özgürlük alanına girilmemesi ve şahsi eşyalarının karıştırılmaması gerekmektedir. İlişki içinde olunan kişiye güven duygusu yoksa ilişkiyi tekrardan gözden geçirmek en doğru yoldur.

  • kıskançlıktan kurtulmak
  • kıskançlık
  • kıskançlık duygusu
  • kıskanma
Yorumlar
Hale Aydın Kıskançlıktan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor? Ne yaparsam yapayım eşimi kıskanmadan yapamıyorum. Bu bazen kötü sonuçlara yol açıyor ve kavgaya neden oluyor. Kıskançlığın nedeni nedir? Özgüven eksikliğimi yoksa eşime duyduğum güvensizlik mi? cevapla
yorum yaz
Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Alınmalı? Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?