Sağlık 12 Şubat 2021 - 00:25:14

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı ve Şişliği Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı ve Şişliği Nasıl Geçer?

Sivrisinekler, genel olarak sıcak bölgelerde yaşamlarına devam ederken insanları sokması ile ciddi bir şişlik ve kaşıntı problemi ortaya çıkarmaktadır.

Sivrisinek Isırığında Şişme Neden Olur?

Sivrisinekler, yaşamlarına devam edebilmek için insanların kanında yer alan maddeleri vücutlarına almalıdırlar. Bu sebeple de insanları ısırırlar ve bunun sonrasında kanlarından belirli bir kısmı emerek ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu ısırık durumlarında bölgede bir şişme ve kaşıntı başlar. Bunlar da sivrisinek ısırığında insanları rahatsız eden durumları oluşturur. Sinekler, insana vücuduna ulaştıklarında özel yapıları ile rahatlıkla deri altına ulaşırlar. Burada kan akışının kesilmemesi ve kanın pıhtılaşmaması için özel bir sıvı salgılarlar ve böylece kanın sürekli olarak kendilerine akmasını sağlarlar. Bu işlem tamamlandıktan sonra derinin alt kısmına bıraktıkları özel salgıya vücut bir reaksiyon gösterecektir. Bu sebeple de bölgede şişmeler ve kaşınmalar meydana gelir. Sürekli olarak bu bölgenin kaşınması salgının yayılmasına ve daha büyük bir alanda etkili olmasına sebep olur.

Sivrisinek Isırığında Kaşıntı ve Şişme Nasıl Geçer?

Sivrisinek ısırıkları sıcak bölgelerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bu aşamada, kişilerin ısırıklara ve buna bağlı olarak oluşan şişkinliklere karşı atmaları gereken adımlar yer alır. Sürekli olarak bu kaşıntıya dayanan kişilerin herhangi bir işlem uygulamasına gerek yoktur ancak bu da oldukça zor bir durumdur. İlk seçenek olarak diş macunu kullanılabilmektedir. Diş macunu, kullanılabilecek ürünler arasında gıda sınıfında yer almayan tek üründür. Diş macununun yanı sıra bal, buz, muz kabuğu ve poşet çaylar bu durumlarda en çok kullanılan ürünler olarak ön plana çıkmaktadır.

Sivrisinek Kaşıntısı Gideren Yöntemler Nelerdir?

Diş macunu ve buz genel olarak insanların her zaman ulaşabildikleri ürünler olmaktadır. Genel olarak insanlar evlerinde ya da iş yerlerinde diş macunu bulundurduğu için sinek ısırması durumunda rahatlıkla bu diş macunlarını kullanabilirler. Diş macunlarından küçük bir parça alarak sinek ısırığının bulunduğu bölgeye sürmek ve beklemek yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra buz parçasını alan kişiler bölgeye bu buzu uygulayarak bölgedeki hissin azalmasını ve bu şekilde kaşıntının hissedilmemeye başlamasını sağlayacaktır.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısını Geçiren Uygulamalar Nelerdir?

Bal, bilindiği üzere mikropların uzaklaştırılmasında çok etkili bir üründür. Bu sebeple de sinek ısırıklarında bölgeye uygulanarak bölgedeki zararları maddelerin çok daha çabuk bir şekilde vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Muz kabuğu da sakinleştirici etkisi ile birlikte bölgedeki kaşıntıyı almaktadır. Şişkinliğin gitmesi için de ıslatılmış poşet çaylar tercih edilebilir. Bu ürünler artık her evde bulunurken şişliği en kısa sürede almaktadır. Sivrisinek ısırıkları insanlar için oldukça sinir bozucu bir durum olarak nitelendirilebilirken uygulanacak olan bu tarzda ki doğal yöntemler ile birlikte şişkinlik ve kaşıntı kısa sürede geçecektir.

  • sivrisinek ısırığı
  • sivrisinek ısırığında şişme
  • sivrisinek ısırığı kaşıntı
  • sivrisinek ısırıkları
Yorumlar
Berna Toplu Sivrisinek ısırdığı zaman aşırı bir şekilde şişme oluyor. Bunun nedeni nedir? Birde ısırdığı zaman kaşıntısı hiç geçmiyor. Yara bile olsa tekrarlıyor. Bunu engellemek için ne yapmalıyım? Çözümü nedir? cevapla
Kamile Turan Sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirecek doğal yöntemleri öğrenmek istiyorum. Çok kaşınıyor ve sonrasında yara haline geliyor. Üstelik şişiyor da. Bunu engellemek için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Biberiye Suyu Zayıflatırmı? Biberiye Suyunun Kullanımı, Faydaları ve Zararları