Soda mideyi nasıl rahatlatır? Soda mı maden suyu mu daha faydalı?
Yaşam

Soda Mideyi Nasıl Rahatlatır? Soda Mı Maden Suyu Mu Daha Faydalı?

05 Mayıs 2018 - 19:40:54

Yemeklerden sonra mideyi rahatlatması için tüketilen soda ve maden suyu mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir.

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir?

Yer altı suyundan elde edilen maden suyu iki yüz elli mg/l'den fazla olan çözünmüş katı madde içeriğidir. İçerisinde gaz, çözünmüş mineral tuzu ve elementler vardır. Mineralli suların diğer sulardan farkı spesifik miktarda mineral olması, iz elementlerini içermesi olarak ifade edilir. (Kaynağından el edildiği esnada) Maden suyu içerisinde sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir, sülfat, florit, lorit bikarbonat barındırmaktadır. Bir suyun içerisine karbondioksit ilave edildiği zaman soda meydana gelir. Yerin katmanından çıkan ise maden suyudur. Maden suyu yerin yüzeyine çıkarken yol aldığı katmanlardan mineralleri almaktadır. Sodanın içinde mineral yoktur. Maden suyunda ise birçok mineral bulunur. İki içeceğin de ortak özelliği mideyi rahatlatmalarıdır. Fakat sodanın tek özelliği mideyi rahatlatmasıyken maden suyunun özellikleri arasında ise mineral deposu olması vardır. Uzmanların önerdiği doğal maden suyunun tüketilmesidir. Soda ile maden suyunun ayırt edilebilmesi için içeceklerin etiketine göz atmak yeterlidir.

Doğal Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

  • Her yaş aralığındaki kişiler tüketebilir. Gün içindeki gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına takviye sağlar. Dolayısı ile kemik yapısının güçlü olmasına olanak tanımaktadır.
  • Cilt minerale ve suya ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyulan bu gereksinimleri karşılamaktadır. Cildin gergin olmasını sağlar ve cildi parlak bir görüntüye ulaştırır.
  • Magnezyum, sodyum, flor gibi vücudun ihtiyaç duyduğu faktörleri karşılamaktadır. Mineral ihtiyacı hamilelik sürecinde ergenlik ve yaşlılık döneminde artmaktadır. Doğal maden suyu ile bu ihtiyaçların karşılanması için ek takviye olarak tercih edilebilir.
  • Spor aktivitelerinde meydana gelen mineral kaybının karşılanmasını sağlar.
  • Bikarbonat içeriği fazla olduğu için ekşime, yanma durumlarında meydana gelen mide rahatsızlıkları için mide asidinin fazlalığını baskılamaktadır.
  • Yaz mevsimi gibi havanın sıcak olduğu dönemlerde içecek ihtiyacını karşılamaktadır. Katkı maddesinin olduğu sağlığa zarar veren içecekleri tercih etmek yerine doğal maden suyunun tüketilmesi daha faydalıdır.

Gün İçinde Ne Kadar Maden Suyu ve Soda Tüketilmeli?

İçerisinde barındırdığı minerallerden dolayı sağlıklı bir içecek olan maden suyu insan vücudunu desteklemektedir. İdrar, solunum ve terden ötürü çoğu mineral kaybolmaktadır. Bu minerallerin yerine getirilmesine fayda sağlar. Su ve maden suyu içerek gerekli olan mineraller alınabilir. Maden suyunun tüketimi Amerikan Obezite Birliğinin sunduğu bilgilere göre altı yüz ml olmalıdır. Türkiye'nin tuz tüketiminin oldukça fazla olduğu gözlemlenmektedir. Normalden fazla tuz tüketmek çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunun yanı sıra fazla oranda sodyum almak da idrar ile kalsiyum atımını hızlandırmaktadır. Bu durum kemik erimesi olasılığına yol açabilmektedir. Yüksek oranda sodyum içeren maden sularının fazla oranda tüketilmemesi gerekir. Soda ve maden suyunun mideyi rahatlattığı göz önüne alındığında tavsiye edilen maden suyunun tüketilmesidir.

Yorumlar
Merve Sevinç 05 Mayıs 2018 - 19:50:54 Yemeklerden sonra soda içmek mideye iyi gelir mi? Maden suyu ile aynı zannediyordum ama farklı özelliklere sahiplermiş. Günde kaç tan e içmek gerekir? Fazla tüketiminin zararları var mıdır acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: