Sağlık 05 Mayıs 2021 - 19:30:55

Soğan Kürü Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Soğan Kürü Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Zaman Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Soğan kürü, doğal şifa besini olan soğandan hazırlanarak kullanılan ve çeşitli faydaları olan tariftir.

Soğa Kürü Nedir? Ne İşe Yarar?

Her insanın evinde olan ve yemeklerde kullanılan soğan sebze olduğu kadar içerisinde barındırdığı C, A, B vitamini sayesinde şifalı bir bitki olduğunu kanıtlamaktadır. Ayrıca kükürt iyot, fosfor, silis antibiyotik işlevi görmektedir. Hazmı kolaylaştırma özelliğine sahiptir. Araştırmalara göre soğanın fazla tüketildiği ülkelerde birçok hastalığın önlendiği belirtilmektedir. Soğan kürü tarifi ev ortamında kolay bir şekilde hazırlanarak on beş gün süresince kullanılabilmektedir.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

 • Adet düzensizliğini dengelediği söylenir. Bunun yanı sıra menopozun olumsuz etkileri üzerinde de fayda sağlamaktadır.
 • Kadınlar vajinal akıntılarda soğan kürü kullanmayı tercih etmektedir.
 • Kıl dönmesine faydasının olduğu gibi cilt üzerinde çıkan aknelerde de tedavi edici özelliğinin varlığı gözlemlenebilir.
 • İçerisinde sulfosid bulunur. Bu yüzden antibiyotik özelliği vardır.
 • Vücudun yağlanmasını azaltmakta ve zayıflama sürecine destek olmaktadır.
 • Stresi önleme üzerinde olumlu etkileri bulunur.
 • Kürün cilde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu kürün anti aging etkisi olduğu için yaşlanmaları geciktirmektedir.
 • Antioksidan etkisi olan E, C ve A vitamin oranı zengindir. Bu yüzden UV ışınlarının cilde verdiği zararlar en az seviyeye indirilmektedir.
 • Cildin erken yaşlanmasını önler ve serbest radikallerin verdiği etkiyi azaltma gücü bulunmaktadır.

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan kürü hazırlayabilmek için gerekli olan malzemeler arasında 2 bardak klor içermeyen su ve 1 tane kabuklu kuru soğan (kahverengi) vardır. Soğanın kabuklarının mor, kırmızı ve beyaz olmaması tavsiye edilir. Kahverengi soğan dışındaki soğan çeşitleri kürün etkisini gerçekleştirmez. Soğan kabuk ve köküyle beraber kullanılmaktadır. Bu yüzden iyi bir şekilde yıkanır ve suyun içerisinde belirli bir süre bekletilir. Soğan bu sayede dezenfekte olmaktadır. Bu işlemlerden sonra su bir tencerenin içerisine koyulur ve ocağın üzerine alınarak kaynaması sağlanır. Suyun kaynaması ile kuru soğan 4 parça haline getirilir ve suyun içine ilave edilir. İkisi birlikte yaklaşık 15 dakika kaynatılır. Kaynama sürecinden sonra kür hazır hale gelmektedir. Fakat kullanılması için kürün ılıması beklenmelidir.

Soğan Kürü Nasıl Kullanılır?

Kür soğan suyuyla hazırlanır. Hazırlanan kür sağlık problemlerine karşı tüketilmektedir. Bunun için minimum altı ayda bir kez on beş gün süre ile uygulanmaktadır. Bu sürenin aşılmamasına özen gösterilmesi gerekir. Hazırlanan kürün ılık bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kürün önerilen tüketilme zamanı ise akşam ve öğle öğününden 10 dakika öncedir. Bir bardak içilmesi yeterli olacaktır. Kürün taze bir şekilde tüketilmesi önemli olduğu için her zaman taze kürün tüketilmesi gerekir. Soğan kürü hazırlanabilmesi için kullanılan soğanın renginin kesinlikle kahverengi olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılacak olan soğanın dış kabuğunun taze ve ıslak olmamasına özen gösterilmesi gerekir.

 • soğan kürü nedir
 • soğan kürünün faydaları
Yorumlar
Zerrin Türkoğlu Bu kürün tarifi nasıl olur? Nasıl hazırlanır? Adet için etkili oluyor mu? Adet gecikmesi yaşıyorum. Karnım ağrıyor fakat adet olamıyorum. Soğanlı kür hazırlayıp içmenin nasıl faydaları vardır? Gün içerisinde ne kadar tüketmek gerekir? cevapla
yorum yaz
Çok Çay İçmenin Cilde, Mideye Zararları ve Yan Etkileri