Gebelik kesesi ne zaman görülür? Şekli önemli mi?
Yaşam

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür? Şekli Önemli mi?

06 Mayıs 2019 - 21:40:45

Gebelik kesesi; bebeğin anne karnında büyüdüğü ve geliştiği alana verilen isimdir. Bebek dünyaya gelene kadar burada gelişim göstermektedir.

Hamilelik Kesesi Nedir? Nasıl Olur?

Bebeğin annesinin karnında büyüdüğü bölüm olarak bilinen gebelik kesesi, amniyom sıvısıyla doludur. Bu kesenin kaygan olması sebebiyle, bebek anne karnında rahatlıkla hareket edebilmektedir. Yapı itibariyle bu kese yuvarlak bir şekle sahip olur, rahim içi tabakasıyla çevrelenmiştir. Kadınlar hamile olduklarını öğrendikten sonra üç süreci yaşamayı beklerler. Bu aşamalar; bebeğin ultrasonda görülmesi, kalp atışlarının hissedilmesi ve hareketlerinin hissedilmeye başlanmasıdır. Bu sıralamaya bağlı olarak bebek anne karnında gelişim göstermeye başlamaktadır.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Bebeğe dair ultrasonda görülen ilk gelişme kesedir. Hamilelik kesesi, gebeliğin 5. ve 6. haftalarında görülmeye başlamaktadır. Kesenin çapı 2 ve 4 mm arasında değişiklik göstermektedir. Uzmanlar gebelik kesesinin, gebeliğin 5 ve 6. haftalarında ultrason yardımıyla görülmeye başladığını sonraki haftalarda da kesin karından görüldüğünü söylemektedir. 3 haftalıkken gebelik kesesinin çapı ortalama 2-3 mm'dir. 5 ve 6 haftalık olduğunda kese yaklaşık olarak 20 mm çapına ulaşmaktadır.

Hamilelik gerçekleştikten sonra ilerleyen zamanlarda kesesinin içerisinde yolk adı verilen başka bir kese daha oluşmaktadır. Bu volk kesesi görüldüğünde, uzmanlar gebeliğin boş olmadığını ve sağlıklı bir seyirde olduğunu haber vermektedir. Adette gecikme yaşanmasının nedeni gebelikte 4-5 gün sonrasında kesenin görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Gebelik Kesesinin Şekli Önemli mi?

Uzmanlar gebelik kesesinin kenarlarının düzgün ve kalemle çizilmiş gibi intizamlı olmasını gerektiğini söylemektedir. Girintili çıkıntılı bir görünüme sahip olan keselerin bebek hakkında ciddi tehlikelerin habercisi olabileceği söylenmektedir. Ultrasonda gebelik kesesinin düzgün olmadığı görüldüğünde, uzmanlar düşük riskinin oluşabileceği hakkında uyarıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; dış gebelik riski, kromozomlarda anormallik oluşabilecek gebelik riski ve anormal gelişim gösteren gebelik riski gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüm bu sonuçlardan farklı olarak, düzgün bir şekle sahip olmayan gebelik kesesi bulunan kadınların nadir de olsa sağlıklı doğum yapabildiği bilinmektedir. Bu nedenle, hamilelik belirtisi hisseden kadınların düzenli olarak doktor muayelerini yaptırması, sağlıklı bir gebelik süreci için büyük önem taşır.

Kesede Bebek Ne Zaman Görülür?

Anne ve baba olacağını öğrenen ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de bebeğin gebelik kesesinde ultrason yardımıyla ne zaman görüleceği konusudur. Kadınlar gebe olduklarını testler sonucu öğrendikten sonra, ultrason yardımıyla bebeklerini hemen görememektedir. Öncelikle gebelik kesesinin sağlıklı bir şekilde oluşması büyük önem taşımaktadır.

Gebelik kesesi, transvajinal ultrason olarak bilinen özel bir ultrason çeşidiyle görülmektedir. Gebelik kesesinin oluşabilmesi için hamileliğin üzerinden yaklaşık olarak iki hafta geçmesi beklenmelidir. Hamilelik kesesi ultrason yardımıyla en erken bebeğin 4 ya da 5 haftalık olması durumunda görüntülenebileceği bilinmektedir.

Yorumlar
Pınar Bayram 06 Mayıs 2019 - 21:50:45 Hamile kaldığımda gebelik kesesi aşağıdaydı ve biraz kanamam olmuştu. Benim için çok zorlu bir süreçti. Doktor düşük riskim olabileceğini söylemişti. Dinlendim ve istirahat ettim. Sonrasında kanamalar azaldı. Tekrar kontrole gittiğimde daha düzgündü. Bu şekilde toparlandı. Bebeğim doğdu ve şimdi 5 aylık. Bu tarz durumlarda düşük çok oluyormuş diye duydum umarım herkes sağlıklı bir şekilde anne olabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: