Yemek yedikten sonra uyku ve halsizlik hali neden olur?
Yaşam

Yemek Yedikten Sonra Uyku ve Halsizlik Hali Neden Olur?

07 Mayıs 2019 - 09:50:15

Yemek yedikten sonra halsizlik ve uyku, sindirim sisteminde meydana gelen etkileşimler sonucu açığa çıkan bir durumdur.

Yemek Yedikten Sonra Neden Uyku Gelir?

Çoğu kişi yemek sonrasında gelen uyku hali ve halsizlik durumundan muzdariptir. Özellikle de kişilerin yiyebileceklerinden daha fazla porsiyonlar tüketmesi, yorgunluk hislerinin de daha fazla artmasına neden olmaktadır. Uzmanlar tüm bunların midenin sindirim süreciyle alakalı olduğunu söylemektedir. Yemek yedikten sonra gelen uyku hali, aşırı yemek tüketiminden kaynaklanan bir durumdur. Uyku haline sebep olacak gıdaların tüketilmesi de, yemek sonrasında kişilerin uykularının gelmesinde etkilidir. Özellikle süt ve süt ürünleri vücudun gevşemesine yardımcı olduğu için tüketildikten sonra uykuya neden olabilmektedir.

Yemek Yedikten Sonra Halsizlik Neden Olur?

Vücuttaki organların çalışabilmesi, yürümek ve koşmak gibi eylemlerin gerçekleştirilebilmesi için vücut enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Kişiler yiyebileceklerinden daha fazla besin tükettiklerinde, vücut yenilen besinlerin yakılabilmesi için ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyar. Vücutta besinlerin yakılmasını kolaylaştıracak ek bir enerji olmadığında da vücutta yorgunluk hissi açığa çıkar. Yorgun hisseden vücut salınır ve uyku ihtiyacını da beraberinde getirir.

Kişilerin yemek sonrasında uyku halinin gelmesi ve halsiz hissetmeleri, vücutlarında yedikleri besinleri yakacak ekstra bir enerji bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için kişilerin ölçülü yemek yemeleri önerilmektedir.

Yemekten Sonra Uyumamak İçin Ne Yapmalı?

Yemek sonrasında uyumamak için öncelikle kişilerin uykuya sebep olabilecek besinleri ölçülü tüketmeye dikkat etmeleri gerekir. Yoğurdun kişilerde uykuya neden olduğu çoğunluk tarafından bilinen bir gerçektir. Bu tür gıdaları ölçülü tüketmeye gayret edildiğinde, uyku halinin oluşmasının da önüne geçilmiş olunacaktır. Uzmanlar kişilerin yemek sonrasında halsiz ve uykulu hissetmemeleri için yeteri kadar beslenmelerini önermektedir.

Yemekte fazla gıda tükettiğinizi hissettiğinizde, sindirim sistemlerinin rahatlaması için hafif tempolu yürüyüş yapmalı ve fazla besinin vücuda verdiği zararı sporla en aza indirgemelidir. Yemek sonrasında uyumamak için düzenli spor yapmak en doğru yöntemdir. Böylelikle hem kişiler kendilerini daha dinç hisseder hem de vücudun enerji yakma gücünü artırmış olurlar.

Yemekten Sonra Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Süt ve süt ürünlerinin uykuya neden olabileceği bilindiği gibi, kimi besinlerin de kişilerdeki halsizliği giderici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Kişiler öncelikle halsizlik durumunun sadece yemek sonrasında oluşup oluşmadığını iyi gözlemlemelidir. Kan değerlerinin düşük olması ya da kimi önemli hastalıkların belirtilerinde de halsizlik öncelikli olarak görülebilmektedir. Şayet halsizlik kişilerde hastalık kaynaklı değilse, halsizliğe iyi gelen besinlerle bu durumun önüne geçilebilmektedir.

Yemek yedikten sonra uyku ve halsizlik düzensiz beslenmekten kaynaklandığı için sağlıklı beslenerek bunun önüne geçmek mümkündür. Tavuk eti, balık, fasulye gibi protein içerikli besinlerin tüketilmesi kişilerin enerjisini artıracağı için halsizliği de önler. Sabahları çay yerine portakal suyu tüketmek vücudun daha zinde hissetmesine ve enerji depolamasına yardımcı olur.

Yorumlar
Hilmi Çatal 07 Mayıs 2019 - 10:00:15 Yemek yedikten sonra uyursak kilo alır mıyız ve yemek sonrası halsizliğin nedeni şeker hastalığının bir belirtisi olabilir mi bunları öğrenmek istiyorum. Bizim ailede şeker genetik. Ben her yemekten sonra bir halsiz oluyorum ve uyku bastırıyor. Normal şekerimde sorun yok ama gizli şekerden şüpheleniyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: