Vücutta Kırmızı Leke, Benek ve Nokta Oluşumu
Sağlık

Vücutta Kırmızı Leke, Benek ve Nokta Oluşumu

07 Mayıs 2019 - 21:40:24

Vücutta kırmızı, benek, leke ve nokta oluşumu; yanlış beslenme, hava kirliliği ve genetik sebeplerden ortaya çıkabildiği gibi bir hastalığın habercisi de olabilmektedir.

Vücutta Kırmızı Leke Nedir? Neden Oluşur?

Vücutta derinin belirli bölgelerinde kırmızı lekelerin oluşması en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. İlk etapta kaşıntısız olan bu kırmızı leke ve benekler, ilerleyen süreçte kaşıntılı hale dönüşebilmektedir. Herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu beneklerin neden oluştuğu konusudur. Vücutta kırmızı nokta oluşumu çevresel faktörlerden kaynaklanabileceği gibi stres gibi psikolojik nedenlerden ya da sağlıklı beslenmeme sonucunda da meydana gelebilir. Daha önce vücutta oluşmamış bir kırmızılık söz konusuyla, kişilerin muhakkak uzman hekime muayene olması gerekmektedir. Uzmanlar bazı kırmızı lekelerin ciddi hastalıkların habercisi olabileceği konusunda insanları uyarmaktadır.

Vücutta Kırmızı Leke Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik sürecinde kadınlarda hormonal olarak farklılıklar yaşandığı için vücutta farklı tepkilerin açığa çıkması da oldukça doğaldır. Cilt renginde farklılıklar görülmesi, tırnakların hassaslaşmasında, duygusallığın artması gibi durumlar hamileliğin en belirgin getirileri arasında yer almaktadır. Vücutta oluşan kırmızı lekeler hamileliğin belirtisi olabileceği gibi farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu durumda kişilerin muhakkak bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Vücutta meydana gelen kırmızı lekeler; kurdeşen, egzama, isilik, su çiçeği, böcek ısırığı ve cilt alerjilerinden sebep açığa çıkabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra; karaciğer hastalıkları, vitamin eksikliği, zona hastalığı, frengi gibi hastalıkların da vücutta kırmızı lekelerin oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.

Vücuttaki Kırmızı Noktalar Nasıl Geçer?

Kişiler vücutlarında aniden oluşan benekler için muhakkak uzman hekimlerin muayenesinden geçmelidir. Fakat risk grubunda olmadığı, hava koşullarından kaynaklı kızarıklıklar olduğu düşünülüyorsa doğal yöntemlerle vücuttaki kırmızı noktaların iyileşmesi mümkündür. Limon suyunun asidik bir yapıda olması tahrişlerin giderilmesi ve cildin pH seviyesini dengelemesi konusunda oldukça etkilidir. Gözeneklerin küçülmesinde ve cildin temizlenmesinde etkili olan limon suyu benzersiz bir karışımdır. Öncelikle limon suyu sıkılır ve bir pamuk yardımıyla kırmızı beneklerin olduğu bölgelere sürülür. Ardından cilt yıkanır ve üzerine nemlendirici sürülür. Bu yöntemi günde 2 sefer uygulamak yeterlidir.

Vücuttaki Kırmızı Benekler İçin Maske Tarifi Nedir?

Ciltte meydana gelen kızarıklıkların giderilmesi için uygulanan pek çok maske tarifi bulunmaktadır. Yulaf unu maskesi de bu tariflerden biridir. 2 yemek kaşığı yoğurt suyu, 1 yemek kaşığı yulaf unu ve yaklaşık olarak 10 damla kadar limon suyu tarif için gerekli olan malzemelerdir. Tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılarak kızarıklığın yoğun olduğu bölgeye uygulanır. Yaklaşık olarak maske ciltte yarım saat kadar bekletildikten sonra güzelce yıkanır.

Vücuttaki kırmızı leke, benek ve nokta oluşumu için hazırlanabilecek bu tarif, haftada 1 defa uygulanmalıdır. Kuru cilde sahip olanların maske ardından nemlendirici kullanması önerilmektedir.

Yorumlar
Feride Çolak 07 Mayıs 2019 - 21:50:24 Beyaz tenliyim ve vücudumun pek çok yerinde bu kırmızı lekelerden var. Ama çok fazla belli olmuyor. Ben nedenini bilmiyorum fakat hiç kafama takılmazdı. Bu önemli bir durum mu ve tedavi edilmesi gerekiyor mu onu öğrenmek istiyorum. Karaciğer kaynaklı olabilir mi acaba diye?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: