Sağlık

Gaita Testi Nedir? Nelere Bakılır? Sonucu Kaç Günde Çıkar?

06 Mayıs 2019 - 09:50:18
Gaita Testi Nedir? Nelere Bakılır? Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Gaita testi; kimi hastalıkların teşhis edilebilmesi için dışkı ile yapılan bir test çeşididir. Gaita tahlili olarak da bilinmektedir.

Gaita Testi Nedir, Ne Demek?

Gaita testi belli başlı hastalıkların teşhis edilebilmesi için yapılan dışkı tahlili çeşididir. Bu test kimi hastalıklardan şüphelenilmesi durumunda uzman hekimler tarafınca istenmektedir. Bu test, ilgili hastanın bağırsak ve karın bölgesinde oluşan rahatsızlıkları hakkında daha detaylı bilgi vermektedir. Hastadan alınan dışkı örneği ile yapılan gaita testi; bağırsak, mide ve sindirimle ilgili başka bölgelerinde ne tür rahatsızlıklar oluştuğuna dair değerleri ortaya çıkarmaktadır. Özellikle de bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların oluşumunu gözlemlemek amacıyla yapılan etkili bir testtir.

Gaita Tahlili Nasıl Yapılır?

Gaita testi dışkı ile yapılan bir testtir. Hasta kişi dışkısının incelenmesi için dışkısını bir kaba yapar. Laboratuvara gönderilen dışkı, teknisyenler tarafından incelemeye alınır. Dışkı numuneleri, kimi bakterilerin büyümesine yardımcı olacak steril kaplara yerleştirilmektedir. Aranan bakteriler dışkı örneğinde bulunuyorsa, büyümeye başlar. Bu süreçte bakteriler koloni halini almazsa testin negatif olduğu anlaşılır. Yani hastada bakteri enfeksiyonu belirtisi görülmemektedir. Fakat bakteri kolonileri oluştuysa, mikroskopta incelenir ve bir takım testler yapılır. Hastalığa neden olan bakteri ve parazitler tek bir dışkı örneğiyle belirlenebilmektedir. Test sonucunun pozitif olması kişilerde bakteri enfeksiyonuna rastlandığını ifade etmektedir.

Dışkı Testinde Nelere Bakılır? Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Uzmanlar belli hastalıkları tespit edebilmek için hastalardan gaita tahlili istemektedir. Parazit ve parazit üremesinin bulunup bulunmadığı bu testle açığa çıkmaktadır. Hayati tehlike içeren kolon kanseri teşhisi de dışkı testi sonucunda yapılmaktadır. İltihap ve kan hücrelerinin dışkıda bulunup bulunmadığını öğrenmek için de bu tahlile başvurmak gerekmektedir. Sindirilmeyen besin kalıntılarını tespit etmek, ishal ve kabızlığın nedenlerini araştırmak için de bu teste sıkça başvurulmaktadır. Gaita tahlilinin sonucunun kaç günde çıkacağı laboratuvara bağlıdır. Hasta sayısı, test yoğunluğu ve çalışan sayısına göre de test sonuçlarının günü farklılık göstermektedir. Sindirim, parazit inceleme ve gaitada gizli kan gibi tahlil sonuçları da 1-3 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Gaita Testinin Pozitif ve Negatif Çıkması Ne Demektir?

Gaita testinin pozitif çıkması, tedaviyi gerektiren bir hastalığın habercisidir. Yapılan tahlilde rahatsızlığa sebep olan mikroba rastlandığı görülmektedir. Mikroplar farklı isimlerle bilinmektedir. Yapılan gaita tahlili sonuçlarına mikrobun türü de eklenmektedir. Testin yapılmasını isteyen uzman hekim, mikrobun durumuna göre antibiyotik belirleyerek tedaviye başlamaktadır.

Gaita tahlilinin negatif çıkması hiçbir sorun olmadığını ifade etmektedir. Hastalığa neden olabilecek mikrop dışkıda görülmediğinde, rapora negatif sonucu eklenmektedir. Hastalar tahlil için kapla birlikte laboratuvara götürecekleri numuneyi geciktirmeden ulaştırmalıdır. Geciktirilen numuneler test sonucunu etkilemekte ve doğru sonucu vermemektedir.

Yorumlar
Yağmur Çetin 06 Mayıs 2019 - 10:00:18 Gaita testinde tek çizgi ne anlama geliyor ve bu testte nelere bakılır bunu öğrenmek istiyorum. Çocuğumda şiddetli kabızlık vardı. Bu nedenle doktora gittik ve dışı testinin yapılması gerektiği söylendi. Tek çizgi vardı bende ne anlama geldiğini merak ettim. Bu testi neden istediler onu da bilmiyorum. Kötü birşey çıkmasından korkuyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: