Sağlık 10 Nisan 2021 - 04:26:37

Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Baş ağırsı, yetişkin insanların en sık yaşadığı problemlerden birisi olurken çocuklarda da yaşa bağlı olarak gerçekleşebilen durumlardan birisidir.

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur?

Yetişkin insanlar arasında baş ağrısı son derece sık görülür. Araştırmalara göre insanların %95'i bir sene içerisinde bu sorunu yaşamıştır. Ancak bunun yanında çocuklarda görülme sıklığı oldukça azdır. Çocuklarda da yaşın büyümesi ile bu problem ortaya çıkmaya başlar. Yetişkinlerde çok rahat karşılanan ve genel olarak ağrı kesiciler ile sonlandırılan bu durum çocuklarda daha ciddidir. Bu sebeple de bilinçli bir şekilde hareket edilmesi önemlidir. Okula başlamayan çocuklarda baş ağrıları daha az düzeylerde olur. Okuldan sonra çocuklar da baş ağrısı şikayetleri oldukça fazlalaşır. Genelde çocuklarda yaşanan bu durum farklı rahatsızlıkların habercisidir.

Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

İnsanların baş kısımlarında yer alan ve ağrıya duyarlı olan nöronların dış etmenlerden etkilenmesi durumunda bağ ağrıları başlamaktadır. Bazı hastalıklar da belirti olarak baş ağrısını ortaya çıkarabilir. Beyinde yaşanan sorunlar direkt olarak baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bunun yanında kulaklarda, gözlerde ya da boyunda yaşanan problemler de kişilerin başının ağrımasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak menenjit, migren gibi hastalıklar da bu soruna sebep olur. Beyinde yer alan tümörler de insanların beyninde farklı noktalara baskı yaparken karşı konulması oldukça zor seviyelerde olan tümörlere sebep olmaktadır.

Bağ Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda yaşanan baş ağrılarında sonuç alabilmek için çocukların rahatlatılması en önemli etmendir. İlk olarak sessiz ve sakin bir yere alınması bu süreci başlatır. Bunun yanı sıra çocuklara hafif tempoda masaj yapılması tamamen rahatlamalarına ve ağrıların azalmasına sebep olur. Bunun yanında açık havada yapılan yürüyüşler de temiz havanın vücuda alınması ile birlikte olumlu sonuçlar doğurur. Sıcak duş almak da insanlarda gevşeme hissi yaratır ve bu şekilde ağrılar kesilir. Bunu yapacak zaman ya da imkan yoksa çocukların ayakları ilk olarak sıcak suda, sonrasında ise soğuk suda beklenerek şoklanır. Ardından çocuklara çorap giydirilir ve istirahat etmesi sağlanır. Bu şekilde beyindeki basınç ayaklara aktarılacak ve ağrılar sona erecektir.

Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anlık olarak yaşanan baş ağrılarında doğal yöntemler ile sorunun ortadan kalkması sağlanabilir. Ancak sürekli olarak tekrarlanan durumlarda ilaç tedavisine ve düzenli kontrollere ihtiyaç vardır. Doktorlar, ağrı kesici haplar ile bu sorunu çözmeye çalışırlar. Bu haplar da aynı doğal yöntemler gibi anlık olarak sorunu ortadan kaldırmaktadır. Eğer kronik olarak baş ağrısının oluşmasına sebep olan başka bir durum varsa bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Bu aşamada testler sonrasında ameliyata kadar gidebilen tedavilerin uygulanması gerekir. Yetişkinlerde görülen baş ağrısı önemsenmezken çocuklarda durum çok daha farklıdır. Çocuklarda baş ağrısının oluşması çok ciddi rahatsızlıkları işaret eder.

  • çocuklarda baş ağrısı
  • baş ağrısı
  • çocuklarda baş ağrısının sebepleri
  • çocuklarda baş ağrısı neden olur
Yorumlar
Deniz Laçin Oğlum henüz 7 yaşında am bazı zamanlar başının ağrıdığını söylüyor. Bunun derslerle alakası olabilir mi? Çok mu sıkılıyor diye düşünüyorum bazen. Baş ağrısının nedenleri neler olabilir? Doktor fiziksel olarak bir problem olmadığını söyledi. cevapla
yorum yaz
Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar