Sağlık

Soğuk Terleme Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

16 Eylül 2018 - 12:20:37
Soğuk terleme nedenleri nelerdir? Ne iyi gelir? Tedavisi nasıl yapılır?

Her yaştan insanda görülebilen soğuk terleme durumu insanlar tarafından ciddiye alınması gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Soğuk Terleme Nedir? Neden Olur?

Vücudumuz birçok farklı sebepten dolayı terlemektedir. Anlık olarak vücudun yorulması, stres, heyecan, sıcak havalar ya da depresyon gibi birçok etmen insanların terlemesine yol açar. Terleme esnasında vücudumuz su kaybederken bu sayede vücut ısısı dengelenmiş olacaktır. Vücudun içerisinde yer alan sıcak su dışarı bırakılarak vücut ısısının düşmesi amaçlanır. Ancak bazı durumlarda bu terlemeler dışarı soğuk su bırakırlar. Bu durumda da soğuk terleme olarak isimlendirilmektedir. İnsanların soğuk terleme sorunu yaşıyor olması bazı hastalıkların belirtisi olabilirken kendisi de başlı başına bir hastalık olarak görülmelidir. Son derece tehlikeli olduğundan en kısa sürede tedavi için adımların atılması önem taşır.

Soğuk Terleme Nedenleri Nelerdir?

Dilimizde deyim ve atasözlerine konu olan soğuk terleme durumu birçok farklı sebepten dolayı oluşabilmektedir. Bu sebeplerin ilk sırasında kan şekerinin hızlı bir biçimde düşmesi gelir. Genel olarak insülin kullanan kişilerin gereğinden fazla kullanımında bu durum ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak kan basıncında düşmelerin yaşanması ya da diğer bir deyişle tansiyonun düşmesi de soğuk terleme olarak isimlendirilen olayın gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Bunların yanında kalp krizleri de insanlarda soğuk terlemeye sebep olan en ciddi durumlardan birisidir. Son olarak insanlar enfeksiyon hastalıklarından ya da ilaçların yan etkilerinden dolayı soğuk terleme sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

Soğuk Terlemeye Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soğuk terleme sorununun çözülebilmesi için ilk olarak sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Evlerinde kişiler tedavi için adın atmak isterlerse bu aşamada atacakları adımlarda sorunun ne olduğu konusunda emin olmaları gerekmektedir. Eğer bir dahiliye doktoruna çıkılırsa gerekli testlerin tamamı yapılarak insanların neden soğuk terlediği anlaşılabilmektedir. Bu aşamada eğer stres veya depresyon buna sebep oluyorsa hastalara bu yönde bir ilaç verilir. Ancak kan şekerinin düşüklüğü sebebiyle bir sorun yaşanmışsa bu durumda şeker içeren besinlerin tüketimi insanlar için faydalı olacaktır.

Soğuk Terleme Nasıl Engellenir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun engellenebilmesi için insanların yaşantılarının her anına dikkat etmesi gerekmektedir. İlk olarak beslenme bunun en önemli aşamasıdır. Sürekli olarak şekerli beslenen kişilerde şeker hastalığı ortaya çıkabilirken bunun sonrasında insülin kullanımı öngörülür. Bu aşamanın ardından da insanların şeker değerleri istenmeyecek kadar düşük seviyelere geriler ve bu durumda insanlar soğuk terlemeye başlayabilir. Bunun yanında işlerinde sürekli olarak stres ile boğuşan kişilerin de sorunlarını çözebilmek adına adımlar atması gerekmektedir. Eğer sürekli olarak stresli bir işte çalışırlarsa bu durumda soğuk terlemenin yanında farklı etmenler de söz konusu olacaktır. Soğuk terleme şikayeti olan kişilerin bu rahatsızlığı hafife almaması ve en kısa sürede uzman doktorlara giderek bu konuda şikayetlerini dile getirmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Nehir Tekcan 16 Eylül 2018 - 12:30:37 Soğuk terleme her zaman değil ama bazı zamanlarda bende oluyor. Genelde stresli olduğum zamanlarda meydana geliyor. Hatta sonrasında göz kararması ve baş dönmesi de oluyor. Bunun için hiç doktora gitmedim. Bu bir hastalık mı bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: