Yaşam 16 Eylül 2021 - 08:30:35

Toz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Toz Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Bazı insanlar, tozun içerisinde yer alan polen, böcek ya da farklı maddelere karşı aşırı duyarlılık gösterirler. Bu durum da toz alerjisi olarak isimlendirilmektedir.

Toz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Toz alerjisi olan kişilerde ortaya çıkan belirtiler kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu aşamada hapşırma ve öksürme, toz alerjisinin en önemli belirtilerinden birisi olarak gösterilir. Toza alerjisi olan kişiler, uygun olamayan bir ortama girdikleri anda bu belirtileri göstermeye başlarlar. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı da kendisini kısa süre içerisinde gösteren durumlardan birisidir. Buna ek olarak gözlerde yaşarma, sulanma ve akıntılar başlayabilmektedir. İleri seviyelerde bu tıkanıklıklar kişilerde baş ağrısının ortaya çıkmasına sebep olurken son belirti olarak boğazda iltihap ve ses sorunları gösterilmektedir.

Toz Alerjisi Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Alerji denilen olay, aslında vücut için zararlı olmayan maddelere vücudun çok yüksek bir tepki vermesi durumudur. Bu durum da insana vücudunda yer alan bazı farklı maddelerden kaynaklanmaktadır. Tozun içerisinde yer alan maddeleri düşman olarak gören vücut, hemen buna karşı önlem almaya başlar ve belirtiler hızla görülür. Toz alerjisinin ortaya çıkmasında en etkili etmen polenlerdir. Eğer kapalı bir ortamda çiçekler bulunuyorsa bu kişilerin odaya girmesi hemen belirtileri başlatacaktır. Bunun yanı sıra küfe karşı da bu kişilerin son derece yüksek seviyede hassasiyetleri olur. Son olarak bazı böceklerin döküntüleri insanlarda toz alerjisinin ortaya çıkmasında en önemli etmenlerden birisi olmaktadır.

Toz Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Herhangi bir alerji türünde tedavinin uygulama aşamasında en doğru adım alerjiye sebep olan etmenlerin vücuttan uzaklaştırılması durumudur. Yatak odasında halı ve kilim gibi malzemelerin bulunması toz tutulmasına sebep olmaktadır. Bu ürünlerin yatak odalarından uzaklaştırılması gerekir. Buna ek olarak süpürge makinesi ile birlikte evin sürekli olarak temizlenmesi gerekirken belirli oranda havalandırılması da önem arz etmektedir. Evcil hayvanların bulunması hem böcekleri çekeceğinden hem de tüy dökülmelerine sebep olabileceğinden alerjik reaksiyonlar için hiç iyi bir sonuç değildir.

Toz Alerjisinin İlaç Tedavisi Var mı?

Alerjik reaksiyonlarda kullanılması için 3 farklı ilaç grubu tercih edilmektedir. İlk grup ilaçlar, alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkan öksürme ya da hapşırma gibi belirtileri ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir gruptaki ilaçlar kullanıldığında burun tıkanıklığı tamamen ortadan kalkabilir. Son olarak solunum kanallarında yer alan iltihaplanmalar tamamen ortadan kaldırılarak sonuca gidilmektedir. Bu ilaç tedavilerinin tamamı etkili olurken hiçbiri kalıcı bir çözüm oluşturmamaktadır. Bu tarz bir alerjisi olan kişilerin yaşantılarına daha dikkatli bir şekilde devam etmeleri ve belirtileri ortaya çıkaran etmenlerden uzak durmaları gerekmektedir. Günlük hayatı oldukça zorlu kılan toz alerjisi hastalığı, insanların toplum içerisinde sürekli olarak zorlanmasına sebep olurken hastalar fiziksel açıdan da birçok olumsuz durum ile karşı karşıya kalmaktadır.

  • toz alerjisi
  • toz alerjisi tedavisi
  • toz alerjisi nasıl geçer
  • toz alerjisi belirtileri
Yorumlar
Gamze Dinler Toza alerjim var ve en ufak birşeyde hemen hapşırmaya başlıyorum. Özellikler toz alerjisi olanlar için halılardan eve aldım. Çünkü kendi evim biraz tozlandığı zaman beni kötü yapıyor. Alerjimin azalması ve geçmesi için ne yapabilirim? cevapla
yorum yaz
Taflan Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Nerede Satılır?