Uykuyu kaçıran şeyler nelerdir?
Sağlık

Uykuyu Kaçıran Şeyler Nelerdir?

05 Eylül 2017 - 18:24:35

Uyku en önemli fizyolojik ihtiyaçtır. Hatta öyle ki özellikle eğitimcilerin en iyi bildiği Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi olarak adlandırdığı bu kategorilerin en temelinde fizyolojik ihtiyaçlarının başında uyku gelir.

Uykunun Vücut İçin Önemi Nedir?

Bütün gün günlük rutin içerisinde koşturma sonucu adeta pili biten vücudumuzun uykuya ihtiyacı vardır. Bu kadar önemli olan uyku bazı insanlar için maalesef ki sorun haline gelmiştir. Uyku kaçıran şeyler vücudunu dinlenmesini engeller ve bu da birçok problemi beraberinde getirir.

Hangi Saatler Arasında Uyunmalıdır?

Uyku konusunda araştırma yapmış uzmanlar 22: 00-02: 00 saatleri arasında bireylerin derin uykuya dalmaları önerilir. Yalnız altını çizmek isteriz ki derin uyku… Beyin organlarının görevlerini düzenli olarak yerine getirmesi için vücudumuzun uykuya ihtiyacı vardır. Uyumadan önce vücut yavaş yavaş artık bazal metabolizmaya geçer. Peki bazal metabolizma nedir diyecek olursanız, bazal metabolizma cinsiyete, yaşa bağlı olarak değişmektedir. Bazal metabolizmaya vücut yemek yedikten en az iki saat sonra uykuya dalış anıdır diyebiliriz. Her ne kadar organların çoğu uyurken yavaş çalışmaya başlasa da tabi ki kalp hariç, ancak beyin bakımından bu durum biraz farklıdır.

Uykuda Hangi Hormonlar Salgılanır?

Çünkü bazı beyin hormonları sadece uyku anında salgılarlar. Örneğin, büyüme hormonu bu hormonlardan biridir. Bu nedenle, bireyin günlük sosyal faaliyetlerin dışında kalma süresi yani istirahat hali oldukça önemli ve gereklidir. Uyku sağlıklı bir yaşam için çok önemli olmasına rağmen, bazı insanlara buna yeteri kadar önem vermemektedir. Bu tip insanlar geceleri geç saatlerde otururlar ve bir süre sonra bu duruma vücut alışkanlık kazanabilir. Bu durumun sonucunda uyku düzeni zamanla bozulacaktır. Halbuki bu kişiler uykunun ne kadar kıymetli adeta bir su kadar önemli olduklarını bilselerdi uyumadan yapamazlardı.

Melanin Hormonu Nedir, Ne Demek?

Uyku sırasında salgılanan en önemli hormonlardan biri melatonin hormonudur. Çoğu kişi bunu karanlık hormonu olarak da bilebilir. Ancak eminiz ki bilmeyen kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar büyük oranda. Çünkü bu hormonu ve vücudumuz için sayısız yararları olduğunu bilen biri asla uykusunu bölmez ve uykusunu kaçıracak şeylerden uzak durur. Bu hormon antioksidan işlevi olduğu gibi, kansere karşı vücudumuzu korur, stresten vücudu yine uzak tutar ve en önemli şeylerden biri kilo almanızın nedeni bu hormonun vücudunuzda yeteri oranda salgılanmaması olabilir.

Melanin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

Bu hormon mucize gibi sayısız faydaları var. Bilim adamlarının merak konusu olan bu hormon hakkında hala araştırmalar yapılmaya devam ettiğini biliyor muydunuz? Ama bu hormon diğer hormonlarımızdan farklı olarak vücutta salgılanması çok farklıdır.Şimdi bunun uyku ile ne bağlantısı var diyebilirsiniz. Hemen açıklıyorum… Bu hormon başında da bahsettiğimiz gibi diğer adı karanlık hormonu, gece uykunuzun en derin anında yaşınıza, cinsiyetinize, kullandığınız ilaçlara, iş ya da sosyal hayatınıza bağlı olarak salgılanması farklılık göstermektedir. Yani ben de salgılandığı gibi sen de salgılanmıyor. Belki de bu yüzden bazı insanlar yediği halde kilo almıyorlardır.

Uykuyu Kaçıran Şeyler Nelerdir?

Uyku problemi günlük hayatı etkileyen bir durumdur. Uykusuzluk devam ettiğinde, motivasyon kaybı kaçınılmaz olabilir. Peki uykumuzu kaçıran uzak durmamız gereken şeyler nelerdir hadi hep birlikte bunları detaylı olarak bakıp uzak duralım:

  • Yeşil çay tamam diyetlerimizin olmazsa olmazı ama fazlası bizi uykumuzdan ediyor.
  • Türk kahvesi kültürümüz olmazsa olmazımız ama gece geç saatlerde içmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Aşırı yemek yemek mide de hazımsızlığa neden oluyor, lütfen yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat ediniz.
  • Stres uykumuzun baş düşmanı lütfen sizi üzen şeylerden uzak durun. Bugün üzüldüğünüz şeylere yarın gülüp geçeceksiniz.Bu hayat sizin ve kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin.
Uykunun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Uyuduğunuzda vücut dinlenir ve organlarınız daha düzgün çalışır. Özellikle çocukların büyümesi için uyuması çok önemlidir. Uykuyu kaçıran şeylerden uzak durarak daha zinde olabilirsiniz. Uyku vücudunuzun dinlenmesi için oldukça önemli bir zaman aralığıdır. Biyolojik yeterliliğinizi karşılayacak kadar uyumalı ve vücudunuzu dinlendirmelisiniz.

Yorumlar
Beyza Güngör 05 Eylül 2017 - 12:43:20 Uykuyu kaçıran şeylerin başında stres geliyor. Ben ne zaman bişeye stres yapsam gözüme uyku girmiyor. Bu gerçekten çok kötü bişey ne yapamam gerkeiyor?cevapla
Selma Doğru 21 Haziran 2018 - 14:50:27 Uykuyu getiren şeyler nelerdir? Gece uykunun kaçmasını engellemek için ne yapmak gerekir? Hangi bitki çayları uyku yapar? Her gece uykum kaçıyor ve nedenini bilmiyorum. Uyku düzenim neredeyse hiç yok. Ne yapmam lazım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: