Yaşam 28 Mart 2021 - 05:50:19

Spor Matı Nasıl Olmalı? Nasıl Temizlenir? Ne İşe Yarar?

Spor Matı Nasıl Olmalı? Nasıl Temizlenir? Ne İşe Yarar?

Kişinin kendi ağırlığını kullanarak yapmış olduğu sporlarda gerekli olan spor matı; egzersiz türlerine göre değişkenlik gösteren bir üründür. Egzersiz matı tavsiyesi almak ve nasıl olur öğrenme istiyorsanız eğer sizin için derlediğimiz içeriği okumaya devam ediniz.

Spor Matı Nasıl Olmalı?

Yastıklama ve destek amaçlı kullanılan matlar, sert zemin üzerinde yapılması zor olan sporlarda sırtın yumuşak yerde olması ve hareketlerin rahat yapılması için önemli olan bir spor malzemesidir. Yoga, pilates, fitness gibi her spor türü için farklı bir egzersiz matı gerekli olabilmektedir. Egzersizler daha ideal bir şekilde yapılmasını sağlayan matlar vücutta adeta bir koruma etkisi meydana getirmektedir.

Yoga ve pilates matlarının bazıları köpük ve sünger benzeri malzemelerden bazıları plastik, vinil ya da kauçuk malzemelerden üretilmektedir. Her spor için farklı boy ve kalınlıkta bulunmaktadır. Fitness matı ya da pilates matı birbirinden farklı özelliklerde olmaktadır. Bundan dolayı her spor için tercih edilmesi gereken mat değişkenlik göstermektedir.

Zemin egzersizlerinin önemli bir parçası olan spor matı eğer ki doğru şekilde tercih edilmezse karın, esneklik egzersizleri ve izometrik egzersizler yeterli şekilde yapılmaz ve aynı zamanda yaralanma riski artar. Bundan dolayı uygun matı alınması gerekmektedir.

Spor Matı Önerileri Nelerdir?

Eğer ki hangi matı alacağınıza karar veremiyorsanız sizler için spor matları hakkında bir takım öneriler ve bunların özellikleri hakkında bilgi sunabiliriz:

Fitness Matı: Kalın ve geniş bir yapıda olan fitness matı, 2 cm kalınlığında ve 1.5 metre uzunluğunda olmaktadır. Kişi ile zemin arasında bir destek sağlayan bu mat aynı zamanda spor sırasında darbelerin şokunu emmektedir. Bu mat sayesinde en rahatsız edici egzersizi bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu matlar hücreli PVC'lerden yapılır ve vinil kılıfa sahiptir. Ayak bileği, diz, boyun ve omurga gibi zarar meydana getirebilecek her durumun önlenmesi için etkilidir.

Pilates Matı: Yoga matı ile benzerlik gösteren bu matlar daha uzun ve kalındır. Hareket geçişleri sırasında vücudu ve eklemleri korumaktadır. Kaliteli ve sağlam bir mat 1.5 cm dolgu malzemesi içermektedir. Pilates matlarının taban kısmı pürüzsüzdür. Bu sayede hareketler kaymadan kolayca yapılabilmektedir.

Yoga Matı: Daha hafif egzersizler için hazırlanmış olan yoga matları, piltes matlarına göre daha incedir. Yoga matı kaç mm olmalı kalınlıkları 3-6 mm arasında değişmektedir. Oldukça hafiftir ve kolay taşınabilir. Pamuk, kauçuk ya da kapalı hücreli pvc ile yapılmaktadır. Tabanları yapışkanlı olan bu matlar sert zemin üzerinde anında yapışır. Yoga yapan kişinin kaymasını, yaralanmasını engelleyen bu matlar ince olsa da oldukça kullanışlıdır.

Mat satın alırken özelliklerine ve uygulayacağınız spor uygun olmasına özen göstermelisiniz. Matın konforu, boyutu ve dayanıklılığı oldukça önemlidir. Antrenman sıklığına uygun olarak bir ürün seçmeniz gerekmektedir.

Spor Matı Nasıl Temizlenir?

Genel olarak matların temizliği oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Sprey şişesi ile temiz su püskürtüp hafif bir şekilde silebilirsiniz. Tekrar rulo yapmadan önce kuruduğundan da emin olmalısınız. Ayda 1 kere %40 saf alkol ve su karışımı ile temizleme sağlayabilirsiniz. Pilates matlarının temizliği yoga matlarına göre daha kolay yapılmaktadır. Yoga matları da su ve sabun ile pratik bir şekilde temizlenebilmektedir. Fitness matı da aynı şekilde mat temizleme spreyi ile temizlenebilir. Yoga matı makinede yıkanır mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Hafif döngü ile yıkama sağlanabilir. Ama güzelce kuruduğundan emin olmanız gerekir.

Mat Ne İşe Yarar?

Spor ve egzersiz sırasında kullanılan matlar zemin ile kişi arasında destek sağlamaktadır. Bu destek sayesinde egzersizlerin daha rahat ve kolay bir şekilde yapılması sağlanır. Ayrıca kayma, sakatlanma gibi durumların da önlenmesi sağlanır. Yoga matı yerine ne kullanılabilir diye soruyorsanız eğer havlu ya da halı kullanabilirsiniz. Fakat genel olarak egzersize uygun bir mat tercihi yapmanız daha doğru olur.

  • spor matı
  • spor matı nasıl olmalı
  • egzersiz matı
  • egzersiz matı tavsiye
  • fitness matı
  • spor matı önerileri
  • yoga matı kaç mm olmalı
  • spor matı nasıl temizlenir
  • mat temizleme spreyi
  • yoga matı makinede yıkanır mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ramazanda Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?