Zayıflama 28 Mart 2021 - 14:41:12

Hangi Spor Kaç Kaloridir?

Hangi Spor Kaç Kaloridir?

Sağlıklı zayıflama için spor yapmak ve kalori hesaplamak en ideal yöntemler arasında yer almaktadır. Birçok spor yaparken kaç kalori yaktığını merak etmektedir. Hangi spor kaç kaloridir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Hangi Spor Kaç Kalori Yaktırır?

Beden kitle indeksinin ideal rakamlara ulaşması için diyetin yanı sıra aynı zamanda spor da yapılması gerekmektedir. Kilo verme hızı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı insanlar sadece yürüyüş yaparak ayda 4-5 kilo verebilirken bazıları için bu rakam 1-2 olarak gözlemlenmektedir. 1 kilo verebilmek için 7 bin 400 kalori yakılması gerekmektedir. Bundan dolayı hangi sporu yaptığımız ve kaç kalori yaktığımız oldukça önemlidir.

Köprü hareketi kaç kalori yakar diye birçok kişi merak etmektedir. Asıl olarak hareket değil hareketi kaç dakika uyguladığınız ve kaç kiloda olduğunuz önemlidir. Bride us hareketi olarak tanımlanan bu hareket için 60 kilo bir kişi 60 dakika yapar 504 kalori yakmaktadır. Bir başka hareket ise burpeedir. Burpee kaç kalori yakar diye baktığımızda ortalama kiloda olan bir kişi 30 dakika boyunca bu egzersizi yaparsa yaklaşık olarak 250-300 kalori yakmaktadır.

Göbek yağlarının erimesi için sıklıkla tercih edilen mekik kaç kalori yakar diyorsanız eğer bu şu şekilde örneklendirebilir. 70 kilo bir insan 10 dakika içerisinde 50 tane mekik çekerse 90 kalori yakmış olacaktır.74 kilo olan kişi aynı hareketi aynı süre ile yaparsa 99 kalori yakmaktadır. 88 kilo olan kişi ise 117 kalori yakmaktadır.

Hangi Egzersizler Kilo Verdirir?

Hangi Egzersizler Kilo Verdirir?

Günlük hayatta uygulayacağımız basit birtakım egzersizler kilo vermemize yardımcı olacaktır. 15 dakika merdiven çıkmak 16 kalori yaktırmaktadır. Bulaşuk yıkamak aynı süre için 89 kalori yaktırmaktadır. Yarım saat koşmanız 450 kalori yakmaya yardımcı olur. Yarım saat dağa tırmanmak 371 kalori yaktırmaktadır. Yarım saat boyunca bisiklet sürmek için 300-400 kalori yakmaya yardımcı olur. Yarım saat yüzmek 360 kalori yaktırmaktadır. Boks ile 30 dakika 325 kalori yakarsınız.

Gün içerisinde yürüyüş kaç kalori yakar diye baktığımızda ortalama hızda bir yürüyüş 250-300 kalori yaktırmaktadır. Her gün düzenli bu şekilde yürümek ayda 1 kilo vermeyi sağlamaktadır. ayrıca tılan adım sayısına ve tempoya göre kalori değişmektedir. Fitness kaç kalori yakar diye baktığımızda 30 dakikalık etkili bir antrenman sonrasında 56 kilo olan bir kişi 210 kalori yakmaktadır. Fakat hangi aletlerin kullanıldığı önemlidir. Sadece ağırlık çalışmak ile yürüme ve koşu aletinde spor yapmak aynı değildir.

Spor Yaparak Kaç Kalori Yakılır?

Hangi sporu yaptığınız ile yakılan kalori arasında doğrudan bağlantı bulunmaktadır. Örneğin squat kaç kalori yakar diye baktığımızda 1 saat boyunca yapıldığında 230 kalori yaktırdığını görmekteyiz. Kardiyo kaç kalori yakar diye değerlendirecek olursak eğer 5 dakikada 43 kalori yakabileceğinizi belirtebiliriz. 30 dakika ise 257 kaloriye denk gelmektedir.

Spor Yaparak Kaç Kalori Yakılır?

En Çok Kalori Harcatan Hareketler

Hızlı kalori yakmak için uygulanacak pek çok egzersiz bulunmaktadır. Sizler için bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Yüksek tempoda koşmak hızlı kalori yakmayı sağlamaktadır. En etkili egzersizlerden bir tanesidir. 12 km/h hızla 1 saat koşarak 1071 kalori yakayabilirsiniz.
 • İp atlayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. İp atlayarak da saatte 1074 kalori yakabilirsiniz. Birkaç dakika ip atladığınızda bile etkili kilo verebilirsiniz.
 • Bir dövüş sanatı olan tekvando saatte 943 kalori yakmanızı sağlar.
 • Tenir oynamak yüksek kalori yakmak için etkili yollardan biridir. Teniz oynarken topu kontrol etmek için beyin ve kaslar çok hızlı çalışır. Bu da kalori yakımını etkiler. 1 saat teniz oynayarak 728 kalori yakabilirsiniz.

Paten kayma, basketbol oynamak, yüksek etkili aerobik yapmak, raketbol, su kayağı, kondisyon küreği gibi sporlar kısa sürede yüksek kalori yakmayı sağlar. Hangi hareket kaç kalori yakar gibi sorulara cevap vermeye çalıştığımız bu yazımız sizlere en çok kalori yaktıran şeyler hakkında da detaylı bilgiler vermektedir.

 • hangi spor kaç kalori
 • hangi spor kaç kalori yaktırır
 • köprü hareketi kaç kalori yakar
 • burpee kaç kalori yakar
 • mekik kaç kalori yakar
 • hangi egzersizler kilo verdir
 • yürüyüş kaç kalori yakar
 • fitness kaç kalori yakar
 • spor yaparak kaç kalori yakılır
 • squat kaç kalori yakar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sakal ve Bıyık Gürleştirme Yöntemleri