Sağlık 28 Mart 2021 - 20:35:17

Oruçluyken Balgam ve Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken Balgam ve Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

İslam Dini'nin şartlarından olan ve ergenliğe ulaşmış, sağlığı yerinde her müslüman için farz olarak nitelendirilen oruç ibadeti, birtakım dikkat edilmesi gereken hususlar barındırmaktadır. Tükürük yutmak orucu bozar mı ya da balgam orucu sakatlar mı diye merak ediyorsanız eğer yazımızın içerisinde bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Oruçluyken Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?

Ramazan Ayı müslümanlar için mübarek bir aydır ve 30 gün boyunca oruç ibadeti yapılmaktadır. Orucu bozan şeyleri bilmek orucun sakata girmemesi için önemlidir. Merak edilen konuların başında oruçluyken balgam çıkarmak orucu bozar mı sorusudur. Oruçluyken nefse hakim olamamak, vücuda dışarıdan herhangi bir şey almak orucu bozmaktadır. Hanefi mezhebine göre balgam vücutta kendi salgılanan bir şeydir ve bundan dolayı orucu bozmamaktadır. Fakat bu salgı pis olduğundan yutmak yerine dışarı atılmasının hem vücut sağlığı hem de oruç için daha sağlıklı olacağı belirtilmektedir. Fakat şafi mezhebine göre bu durum daha farklıdır. Eğer balgam vücutta H harfinin çıktığı yeri aşıp ağıza kadar gelmişse ve yutulmuşsa o zaman oruç bozulmaktadır. Fakat gayri ihtiyari bir şekilde yutulmuşsa o zaman bozmamaktadır. Geniz akıntısı orucu bozar mı diye baktığımızda ise bu kişinin elinde olan, kontrolünde olan bir durum olmadığından orucu bozmadığı belirtilmektedir. Eğer oruçluyken bu tarz durumlar yaşıyorsanız endişe yaşamanıza gerek yoktur.

Oruçluyken Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Gün içerisinde defalarca tükürüğümüzü yutarız. Tükürük vücudumuz tarafından salgılanan ve biyolojik anlamda pek çok ifadei olan bir salgıdır. Tükürük yutmak orucu bozar mı diye merak ediyorsanız bunun cevabı hayır olacaktır. Geniz akıntısı, balgam ya da tükürük yutmak orucu bozmamaktadır. Fakat ağız içerisinde tükürüğü biriktirmek ve sonrasında yutmak oruç için mekruh olarak kabul edilmektedir. Yani din açısından yasaklanmamıştır fakat yapılmaması gereken davranış olarak nitelendirilmektedir.

Dudaktaki Tükürüğü Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağız çalkalama sonrasında ya da dudağı yaladıktan sonra dudakta kalan tükürüğün yutulması orucu bozmamaktadır. Bununla birlikte dudakları yemek ve deri parçalarını farkında olmadan yutmak da aynı şekilde orucun bozulmasına neden olmamaktadır. Yuttuğundan emin olmayan ve bu konuda şüpheye düşen kişilerin de orucu bozulmamaktadır. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Bilmeden dudak yemek orucu bozar mı diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını vermiş bulunmaktayız.

Başkasının Tükürüğünü Yutmak Orucu Bozar mı?

Eğer oruçluyken yabancı birinin tükürüğünü ya da elinize aldığınız kendi tükürüğünüzü yutarsanız orucunuz bozulur ve bunun kaza yapmak gerekir. Sevdiğiniz birinin ya da zevcenin tükürüğünü yutmak orucu bozar ve kefaret gerektirir. Ayrıca başkasının ya da kendi ağzınızdan çıkan lokmayı yemek de orucu bozar ve kaza gerektirir. Bu detaylara dikkat etmeli ve orucu sakata sokmamanız gerekir. Orucu bozan durumlardan uzak durmanız gerekir.

  • oruçluyken balgam yutmak orucu bozar mı
  • tükürük yutmak orucu bozar mı
  • geniz akıntısı orucu bozar mı
  • dudaktaki tükürüğü yutmak orucu bozar mı
  • bilmeden dudak yemek orucu bozar mı
  • başkasının tükürüğünü yutmak orucu bozar mı
  • orucu bozan durumlar
  • oruçluyken balgam çıkarmak orucu bozar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ak Söğüt Kabuğu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?