Sağlık 23 Kasım 2021 - 02:08:16

Tansiyon Düşmesi ve Yükselmesinin Belirtileri

Tansiyon Düşmesi ve Yükselmesinin Belirtileri

Kan basıncı anlamına gelen tansiyon kavramı kişinin atardamarda kan pompalamasının yüksek olmasına bağlı olarak belirmektedir.

Tansiyon Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Değerlendirilir?

Tansiyonun iki çeşidi bulunur. Yüksek ve düşük tansiyon olarak değerlendirilir. Bu durum hastaların bazı belirtiler ile yüksek ya da düşük kan basıncı değerlerine sahip olduklarını gösterir. Bu hastalarda yüksek ya da düşük değerlere bağlı olarak farklı belirtiler söz konusu olmaktadır.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Atardamarda kan basıncının normal düzeyden düşük olması ile ortaya çıkmaktadır. Kan basıncı değerlerinin sürekli olarak düşmesi hastanın hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Çok yüksek kan basıncı değerlerine sahip olan kişinin değerlerinin ani düşüş göstermesi de bu hastalığa sebep olur. Tansiyon düşmesi belirtileri arasında en çok bilinen etken kan basıncının hızlı düşmesi ve buna bağlı olarak vücutta kan dolaşımının azalmasıdır. Damar dirençlerinin azaldığı görülmektedir. Düşük kan basıncı belirtileri baş dönmesi, göz kararması ve bilinç kaybı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra yüz renginin solması ve ani soğuk terleme de değerlerin düştüğünü göstermektedir.

Düşük Tasniyonun Zararları Nelerdir?

Düşük değerler sürekli olarak devam ettiğinde ve normale dönmeyen değerlerde kişi ölüm ile karşı karşıya kalmaktadır. Birden ani kan basıncı düşüşü ile karşılaşan hastaların acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Değerlerin normal seyrine devam edebilmesi için hastanın doktor tarafından kontrol altında tutulması sağlanmalıdır. Aksi halde kişinin hayatı söz konusu olarak düşük kan basıncı değerlerinden dolayı hasta kaybedilebilmektedir. Bu duruma sebep olan faktörlerin ortadan hızlı bir şekilde kaldırılması gerekir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Sıkça rastlanılan durumlardan biri olan yüksek kan basıncı değerleri hipertansiyon olarak bilinmektedir. Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde de sıkça karşılaşılan hastalıklardan biridir. Yüksek değerlerden dolayı beyin kanamaları dahi meydana gelebilmektedir. Tansiyon yükselmesi belirtileri belirtilerinin başlıcaları ense kısmında ağrı, huzursuzluk, kulakta çınlama ve çarpıntı yer almaktadır. Değerlerin normal ölçülere inmesi için acil bir şekilde müdahale yapılması gerekmektedir. Özellikle yaş dolayısı ile kişide sıkça rastlanan bu durum doktor kontrolü ile kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. İleriki aşamalarda yüksek değerler kontrol altına alınmadığından kalp ve damarlarda ciddi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bununla beraber hastanın beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Yüsek Tansiyon Nelere Sebep Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak genetik olarak bilinse de hastanın beslenme biçimi ve yaşam koşulları da yüksek kan basıncı değerlerinde etkili olmaktadır. Çok fazla stres, yorgunluk, sigara, alkol ve düzensiz beslenme yüksek değerlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Yüksek kan basıncı değerleri kalp ve damarlarda tıkanıklığa sebep olması ileriki dönemlerde damar tıkanıklığı yaratarak kişinin ciddi hastalıklar ile baş etmesine sebep olabilmektedir. Düzenli beslenme ve ilaç tedavisi ile kontrol altında tutularak tedaviye cevap alınabilmektedir. Kan basıncı insan vücudunun tam bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden tansiyon hastaları mutlaka doktor kontrolü altında ilaç kullanarak tedavi edilmelidir. Aksi halde hastanın kaybedilme riski çok fazladır.

  • tansiyon düşmesi belirtileri
  • tansiyon yükselmesi belirtileri
  • düşük tansiyon
  • hipertansiyon
Yorumlar
Meriç Talas Tansiyonu ne düşürür? Tansiyon değerlerinin normalinden daha düşük çıkması bu hastalığın belirtisi midir? Değerleri yükseltmek için ne yapmak gerekiyor? Tansiyon düşüklüğü belirtileri ve nedenleri nelerdir? Tedavi edilir mi? cevapla
Behice Çınar Benim genel olarak hep yüksek çıkıyor. Bazen ölçtüğümde çok yüksek oluyor ama beni öyle kötü bir şekilde etkilemiyor. Bu normal mi? Değerlerin devamlı yüksek olması bir sorun mu? Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir? Nasıl düşer? cevapla
yorum yaz
Eğilince Baş Ağrısı Sebepleri Nelerdir? Nasıl Geçer?