Yaşam 06 Ocak 2022 - 17:11:28

Trüf Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Neden Pahalı? Nasıl Toplanır?

Trüf Mantarı Nedir, Ne İşe Yarar? Neden Pahalı? Nasıl Toplanır?

Trüf mantarı; siyah ve beyaz olmak üzere iki çeşidi olan, oldukça nadir bulunan, kestane ve menteşe ağaçlarının kök kısımlarında yetişen, özel bir mantar türüdür.

Trüf Mantarı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İçeriğindeki aromaları sayesinde oldukça lezzetli olan trüf mantarı, tam bir proetin kaynağı olarak tanımlanan, en sık Akdeniz Böglesi'nde rastlanılan bir mantar çeşididir. Bu mantarın yüzey kısmı sert kabukla kaplı olduğu için pişirilmeden önce kabuğu soyulmaktadır. Fakat pişirilme sürecinde bu mantarın aroması kaybolmasın diye kabuğu soyulmayabilir.

Trüf mantarı çeşitlerine baktığımızda 3 türünden bahsetmek mümkündür. Bunlar tuber aestivum, tuber melanosporum ve tuber magnatum. Fakat en çok tercih edilen ve lezzetli olan türü yumru cinsi olanlardır. Yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde olan trüf, taze tüketildiği zaman çok lezzetlidir. İçeriği sayesinde alternatif tıp alanında pek çok hastalığın çözümü olmaktadır.

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Diğer mantarlara göre keskin bir aroması olan trüf mantarı, sağlık için oldukça yararlıdır. Trüf mantarı faydalarına bakacak olursak eğer;

 • Bu mantarlar protein açısından zengin olan besinler arasında yer alır. Bu mantarın protein değeri etten fazladır. Bu sayede protein ihtiyacını karşılayan değerli bitkilerden biridir.
 • Bu mantarın en önemli özelliklerinden biri cinsel gücü arttırmasıdır. Afrodizyak etkisi olan bir bitki olduğu için sık tercih edilmektedir.
 • Omurilik rahatsızlığı olan kişilerin sık kullandığı bu mantarı omurilik bölgesini kuvvetlendirmektedir.
 • Kolesterolün dengelenmesinde etkili olmaktadır.
 • Uzun süre tokluk sağlar ve kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.
 • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlar. Ayrıca bağırsak florasını korur ve kabızlık, ishal gibi rahatsızlıkları engeller.
 • Antioksidan içeriği sayesinde cildi yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Kan basıncını azaltır ve böylece yüksek tansiyon ve felç riskinin azaltır.
 • Böbrek fonksiyonlarının artmasını destekler.

Vücuda enerji veren trüf mantarı, c vitamini açısından zengindir ve aynı zamanda bol miktarda lif içermektedir. Demir barındırması sayesinde kansızlığı önlemektedir. Kanserli hücre oluşumunu önler ve göğüs, akciğer, karaciğer, kolon kanserinde tümörlerin gelişmesine engel olur.

Trüf Mantarı Nasıl Toplanır? Nerede Bulunur?

Yerin altında bulunan ağaçlarla ortak yaşayan bu mantarın bulunması diğer mantar türlerine göre zordur. Bu sebeplerden dolayı bu mantarı insanlardan ziyade köpek ve domuzların tüketmesi daha kolaydır. Bu mantarlar toprağın yaklaşık olarak 30 cm kadar altında yer alırlar. Toprağın altında büyüdüklerine güçlü bir koku yayarlar. Trüf mantarının kokusu erkek domu kokusunu andırdığından dişi domuzlar kokuya direkt olarak tepki vermektedir.

Koku, görünüm ve tatlarına göre sınıflandırılan bu mantarlar dünyadaki birçok ülkede yetişmektedir. Yetiştiği bölgenin ismine göre bilinen bu mantarlar taze oldukları zaman beyaz iç yapıya sahip olmaktadırlar. Bu mantarın büyüklüğü değişkenlik gösterir. Bazı türleri bezelye tanesi gibiyken bazıları portakal kadar büyük olabilir. Ağırlık olarak bir kilogram olabilmektedir.

Trüf Mantarı Neden Pahalıdır? Fiyatı Ne Kadar?

Bu mantarın en fazla yetiştirildiği ülke Fransa'dır. Ülkemizde de Güney Anadolu, Trakya ve Kuzey Anadolu Bölgelerinde bu mantar yetişmektedir. Son derece nadir bulunan bir mantar olduğundan trüf mantarı fiyatı yüksektir.

Yetişmesi için özel koşullar isteyen trüf, ekimi zor olan bir mantardır. Ekilse bile kaliteli ürün elde edilmesi zordur. Meşe, fındık, kavak, kayın ağaçlarının olduğu yerlerde yetiştirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı pahalı olabilmektedir.

Trüf Mantarı Nasıl Yenir?

Trüf mantarı bekletildiği zaman sıvısını kaybederek kurur. Bu yüzden bu bitkinin taze tüketilmesi gereklidir. Mantarı aldıktan ya da topladıktan sonra kısa süre içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Bu mantar cam kavanozun içerisinde ve suya değmeden saklanmalıdır. Mantar suya temas ettiği zaman trüf çürümektedir.

Trüf mantarlarının yetmiş adete yakın türü bulunmaktadır. Her çeşit mantarın tüketilme şekli farklıdır. Pişirilmeden tüketilmesi önerilen beyaz trüfün içerisinde faydalı ve güçlü besin değerleri vardır. Ayrıca beyaz trüf risotto veya makarnanın üzerine dilimlenebilir. Trüf tadını seven kişiler trüf kreması veya trüf yağını yemeklerde kullanabilirler.

 • trüf mantarı
 • trüf mantarı nedir
 • trüf mantarı neden pahalı
 • trüf mantarı nasıl toplanır
Yorumlar
Mine yuva Trüf mantarı nerelerde yetişir tohumu nereden alınır? Oldukça faydalı olduğunu duymuştum. Türkiye'de yetişiyor mu nasıl nereden alabilirim acaba? Fiyatı ne kadar çok pahalı mı? Satış yapan yerler hakkında bilgisi olan var mı? cevapla
Mulise Çıracı Tür mantarı fiyatını öğrenip satın almak istiyorum. Bu mantarı yemek zararlı olur mu? Bizim köyde daha önce bu mantarlardan bulurduk. Şimdi gidemediğim için hazır olarak almak istiyorum. Kilosu ne kadara geliyor? cevapla
yorum yaz
Weight Watchers Diyeti Ne Demek? Yapanlar ve Zayıflayanlar