Sağlık

Tsh Nedir? Normal Değerleri Kaç Olmalı? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi

05 Kasım 2017 - 21:06:22
TSH nedir? Normal değerleri kaç olmalı? Yüksekliği, düşüklüğü ve tedavisi

TSH rahatsızlığının normal değerlerinin kaç olması gerektiğini ve tedavisini herhangi bir probleme karşı insanların bilmesi gerekir.

Tsh Nedir? Normal Değeri Kaçtır?

Bu rahatsızlığın tanımı tiroid hormonu olarak karşımıza çıkar. Tiroid hormonu ise beynin içerisinde bulunan hipofiz bezi aracılığı ile salgılanan hormona verilen isimdir. Tiroid bezinin içerisinden çok fazla hormon salgılandığında kanda bulunan T4 ve T3 oranları artış göstermektedir. Bu işlemin sonucunda Tsh hormon seviyesinin düştüğü söylenebilir. Tsh hormon seviyesi hipofiz bezinden salgılanır. Tiroid bezinin az hormon salgılaması ile bu hormonunun seviyesi artmaktadır. Dolayısı ile kanın içerisinde bulunan T4 ve T3 hormon oranına göre tiroid hormonu azalabilir veya artabilir. Sağlıklı bir kişideki değerin 0.5 ila 4.8 Uu/ml olması gerekir. Eğer bu oran bahsedilen seviyenin üstüne çıkarsa veya altına düşerse sorunlar meydana gelmeye başlar.

Tsh Hormonu Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Bireyin ruh halinde çalkantılar mevcuttur. Kişinin sinirli olması ve kilo kaybetmesi en belirgin özelikler arasında yer alır. Bu durumların sonucunda kişi sık sık idrara çıkmak ister, çabuk yorulur, saç bölgesinde dökülmeler artar, uykusuzluk sorunları gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Ayrıca dikkatin dağınık olması, odaklanma sorunu, gözlerin ileri çıkması ve sıcağa karşı hassas olmak da sonuçlar arasında bulunur.

Tsh Yüksekliği Nedir, Ne Demek?

Tiroid hormonunun yükselmesi ile tsh hormonu da yükselmektedir. T4 ve T3 değerlerinin normal görünmesi yanıltıcı olabilir. Tiroid hormonun biraz dahi yükselmesi tiroid yetmezliğine yol açabilir. Zaman içerisinde T4 ve T3 hormon değerleri düşebilir ve aynı zamanda tiroid hormonun seviyesi yükselmektedir. Tiroid hormonun yüksek olması çeşitli belirtilere yol açmaktadır. Özellikle cinsel isteksizlik, üşüme, kilonun arması, halsizlik, sürekli uyuma isteği, yorgun olma, adet döneminde meydana gelen düzensizlikler, cildin kuruması, nabzın artması, kabızlık sorunu, saç bölgesinde dökülmeler, eklem ve kaslarda ağrıların oluşması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Tsh Yüksekliği Neden Olur?

Yetersiz olan tiroid tsh yüksekliğe neden olmaktadır. Hormonların çalışması yetersiz olduğu zaman tedavi olmamak veya doktor kontrolündeki ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmaması tiroidin yükselmesine yol açar. Belirtiler ortaya çıktığında doktor aracılığı ile hormon düzeyi ölçülür. Hormon seviyesinin ölçülmesi için testler yapılmaktadır. Hekim, test sonuçlarına göre tedaviye başlamaktadır.

Tsh Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?
  • Bu hormon yüksek olduğu zaman cilt üzerinde çeşitli belirtiler meydana gelir. Cildin kuruması, kabuklaşması ve pullanması gibi belirtiler oluşur.
  • Saçlar incelir, dökülür ve zayıflar.
  • Ayakların taban kısmında ve avuç içlerinde sararmalar oluşur.
  • Gözlerin etrafında şişlikler ve göz kapaklarında düşmeler meydana gelir.
Tsh Hormonu Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Olası zihinsel etkiler meydana gelebilir. Bunların içerisinde en belirgin olan belirti depresyondur. Kişi mutsuz bir ruh haline girer. Hafızanın zayıflaması gibi bir belirti oluşabilir. Odaklanamamak ve konsantrasyon kaybı oluşur. Bunama ve konuşmada yavaşlama görülebilir. TSH değeri insan sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Tiroid hormonu olarak bilinen bu değerin yüksekliği ya da düşüklüğü tespit edildiğinde mutlaka önlem alınmalıdır.

Yorumlar
Merve Dündar 05 Kasım 2017 - 21:16:22 TSH yüksekliği nasıl düşürülür? Bunun bir tedavisi var mı? Normalde bu değerin kaç olması gerekiyor? Benim kan değerlerimde biraz yüksek gözüküyor. Henüz doktora sonuçları göstermedim ama merak ettim bu ne demek? cevapla
Melis Çırak 13 Eylül 2018 - 14:14:52 Tsh yani tiroid hormonun yükselten yiyecekler ne kadar tüketilmeli? Yüksekliğinin birçok kötü sonucu varmış anladığım kadarıyla. Hangi yiyecekleri daha az yemek gerekiyor onu bilmek istiyorum. Normal değer aralığına düşürmek için tedavi mi gerekiyor?cevapla
Oya 13 Eylül 2018 - 14:58:09 Yemek yediğiniz zaman bunun enerjiye dönüşmesi, trioid sayesinde olur. Hipertroid olduğunda aşırı zayıflık meydana gelir bu hormonun fazla üretilmesinden kaynaklanır. Hipotroid ise hormonun az üretilmesi durumudur bu hastalar da aşırı kilo alımından şikayetçidir. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: