Sağlık 10 Şubat 2021 - 22:24:13

Passiflora Nedir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Passifloranın Faydaları ve Zararları

Passiflora Nedir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Passifloranın Faydaları ve Zararları

Passiflora, adını sıkça duyduğumuz menopoz döneminde olan bayanlar, uyku sorunu yaşayan kişiler ya da ruhsal sıkıntı durumlarında ilaçlardan önce passiflora kullanımı son dönemde sıklıkla görülmektedir.

Passiflora Nedir? Neye İyi Gelir?

Birçok kişinin kulak aşinalığı olmasına rağmen passiflora hakkında ayrıntılı bir bilgilere sahip olan kişi sayısı oldukça azdır. Ülkemizde de yetişebilen ve çarkıfelek olarak bilinen bitkiye verilen diğer isimlerden birisidir. Şekli sebebiyle ülkemizde bu ismi alan bitki, kişileri sakinleştirmesi ve ruhsal bozukluklar üzerinde etkili olması sebebiyle bu ismi almaktadır. Bu bitkiden üretilen şuruplar, ilaçlar ve çaylar, bu amaçla sürekli olarak kullanılan ürünler arasında gösterilmektedir.

Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora kullanılarak hazırlanan şurup, içerisinde yer alan diğer maddeler ile birlikte etkileri maksimum düzeye çıkarırken doğru kullanımda vücut için de herhangi bir yan etki ortaya çıkarmamaktadır. Gebe olan bayanların dışında bu şurubu kullanan kişilerde belirli bir zarar görülmez. Bu bitkinin etkilerinin tamamı şurup ile vücutta kendisini gösterebilmektedir. Fiyat olarak çok yüksek olmaması ve oldukça kolay kullanılması sebebiyle birçok kişinin ilk tercihi olarak gösterilmektedir.

Üreticiler, bu şurubu tüketen kişilerin araç ya da makine kullanmamasını önermektedir. Kişilerin reflekslerinde düşüşe sebep olduğundan bu tarz cihazların kullanılması ciddi zarara sebep olabilir. Bu zararlar maddi düzeyde olabildiği gibi sağlık açısından da ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Passifloranın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Passifloranın faydaları incelendiğinde genel olarak ruhsal etmenlere olan etkileri ön plana çıkmaktadır. Sürekli olarak uyku sorunu çeken kişiler, genel olarak sıkıntıları ve dertleri sebebiyle bu sorunu yaşamaktadır. Ancak bu bitkiyi kullanan kişilerde sıkıntıların çözülmesinde adımlar atılabileceği için uyku düzeni de daha rahat sağlanabilecektir. Kişilerin huzursuzluk ya da stres gibi problemlerini rahat bir biçimde ortadan kaldırabilmektedir.

Beynin sorunlara odaklanmasını yavaşlatan bu bitki ile birlikte kişilerin daha sakin ve rahat bir hayatı olacaktır. Ancak kişilerin bu durumu sosyal açıdan onların geri kalmasına sebep olurken kendilerini oldukça yorgun hissetmelerine sebep olabilmektedir. Bu da ürünün tek zararı olarak gösterilebilir.

Passiflora Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Kullanımı için son derece farklı seçenekler bulunurken ilaç haline getirilmiş şekilde satın alınması ya da çay olarak demlenmesi en fazla tercih edilen yöntemlerdir. Ancak çay olarak hazırlanırken kişilerin miktarı çok doğru bir biçimde ayarlaması gerekmektedir. Aksi halde vücut üzerindeki etkileri çok şiddetli bir biçimde kendisini göstermeye başlayacaktır.

Passiflora çayı hazırlanırken 1-2 gram kullanımı yeterli olacaktır. 150 ml. su ile bu miktarda şuruptan kullanılarak çaylar hazırlanıp 10 dakika demlenerek kullanılabilmektedir. Stres, huzursuzluk, uyku ve sinir gibi sorunları olan kişiler, birçok yan etkisi bulunan kuvvetli ilaçları kullanmadan önce passiflora kullanımı sayesinde hayatlarını daha düzenli ve sakin bir hale getirebilmektedir

  • passiflora
  • passiflora nedir
  • passiflora ne işe yarar
  • passifloranın faydaları
Yorumlar
Rüveyda Maden Passiflora çayı fiyatı ne kadar? Bu bitkinin şurubunun da olduğunu duymuştum. Tam olarak ne işe yarar? Neye iyi gelir? Bu bitki nerede satılır? Çayı da şurubu gibi aynı şekilde etki yapar mı? Uyku problemimi çözer mi? cevapla
Öykü Öztaş Passiflora bitkisi meyvesinin yetiştirilmesi için izlenmesi gereken yöntemleri öğrenmek istiyorum. Nerede yetişir ve nasıl kullanılır merak ettim. Çok faydalı olduğunu duyuyorum sürekli olarak. Hem tat hem etkileri merak ediyorum. cevapla
Tayga Alanya’da aşırı derecede yetiştirilen pazarlarda dahi satılan bir meyvedir, ilgilenirseniz Alanya üzerinde passiflora fidesi sahibi olabilirsiniz. cevapla
yorum yaz
Alıç Sirkesi Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?