Sağlık 11 Şubat 2021 - 02:14:39

Aşırı Sinirlilik Nasıl Giderilir? Aşırı Sinire Ne İyi Gelir?

Aşırı Sinirlilik Nasıl Giderilir? Aşırı Sinire Ne İyi Gelir?

Bazı kişiler, yapıları sebebiyle yaşanan olaylara çok daha kısa süre içerisinde sinirlenir ve çok fazla tepki verir. Bu durum da aşırı sinirlilik durumu olarak isimlendirilmektedir.

Aşırı Sinirlilik Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak insanlar, aşırı sinirlilik sorunu yaşıyorlarsa bu durumu kendi yapıları olarak görürler ve herhangi bir adım atmazlar. Ancak bu aşamada atılabilecek belirli adımlar bulunur. Bu durum kişilerin belirli özelliklerinde kaynaklanmaktadır. Bu duruma sebep olan etmenlerden ilki depresyon durumudur. Eğer kişiler, stres ve mutsuzluk dolayısıyla depresyon halindeyse sinirlilik durumu ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra çok titiz, takıntılı ya da mükemmeliyetçi olan kişiler de çok daha kısa süre içerisinde sinirlenmektedir. Son olarak şüphecilik durumu da insanların sinirlilik hali içerisinde bulunmasını sağlar. Bu durumda hem kendi hayatları hem de yanlarında bulunan kişilerin hayatları oldukça olumsuz bir biçimde etkilenecektir.

Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Aşırı sinirlilik durumlarında vücut da oldukça farklı bir çalışma şekli içerisine girmektedir. Vücut içerisinde adrenalin salgısı çok ciddi biçimde artmaya başlar. Bunun yanı sıra kalp çok daha hızlı atarken kişiler nefeslerini düzenli olarak almakta oldukça zorluk yaşarlar. Vücut içerisinde kan akışı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlayacaktır. Bu durumda da kişilerin damarlarından daha fazla kan geçtiğinden damarlar genişler ve daha belirgin bir hale gelir. Genel olarak yüzde ya da ellerde yer alan damalar, aşırı sinirlilik durumlarında sıklıkla görülmektedir.

Aşırı Sinire Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıldır?

Psikolojik bir sorun olarak görüldüğünden tedavisi de bu yönde olacaktır. Genel olarak bu aşırı sinirlilik durumuna sebep olan olayların ortadan kaldırılması sayesinde tedavi de gerçekleşmiş olacaktır. Bu doğrultuda depresyonda olan ya da başından çok kötü bir olay geçen ve bu sebeple çeşitli travmalar yaşayan kişiler, bu durumlardan uzaklaştırıldığı anda sinirlilik hali de geçecektir. Bunun yanı sıra psikologlar ile yapılan seanslar da sinirlilik sorununa çözüm getirebilir. En zor tedaviler, bu rahatsızlığı olduğunu kabul etmeyen, kişiliğinin böyle olduğunu düşünen ve etrafındaki kişilerin bunu hak ettiğini düşünen kişilerin tedavileridir.

Hangi Bitki Çayı Sinirleri Yatıştırır?

Bitki çaylarının bazılarının içerisinde yer alan maddeler, beynin gerekli bölgelerini uyararak olaylara daha sakin yaklaşılmasını sağlamaktadır. Ancak bu durum belirli rahatsızlıklarda çok fazla kendisini göstermez. İş hayatlarındaki ya da sosyal hayatlarındaki değişiklik sebebiyle bu durumu yaşamaya başlayan, geçmişte bu tarz özellikleri olmayan kişilerde çaylar olumlu etki gösterebilir. Papatya çayı, melisa çayı ve rezene çayı bu amaç doğrultusunda düzenli olarak kullanılabilmektedir. Aşırı sinirlilik sorunu olan kişilerin problemlerini kabul etmeleri ve bu yönde çözümlerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli tedavileri alması gerekmektedir. Aksi halde hem kendisi hem de etrafındaki kişiler ciddi biçimde zarar görebilir.

  • aşırı sinirlilik
  • aşırı sinirlilik nedenleri
  • aşırı sinire ne iyi gelir
Yorumlar
Elif Maraz Aşırı sinirlilik tahammülsüzlük nasıl geçer? Zararları nelerdir? Baş ağrısı yapar mı? Oğlum ergenlik döneminde ve gerçekten aşırı bir sinirlilik hali var. Bunu nasıl engelleyebilirim? Bu durum nasıl giderilir? cevapla
Kübra Yılmaz Aşırı sinirlilik hamilelik belirtisi olabilir mi? Eşim son zamanlarda çok fazla sinirli oldıuğumu söylüyor. Adetim de gecikme oldu yaklaşık 5 gün. Hamile olabilir miyim acaba diye düşünmeye başladım. 2 gün daha bekleyip doktora gitmeyi düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Çiğ Köfte Kilo Yapar mı? Kalorisi Ne Kadar? Diyette Yenir mi?