Sağlık

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

18 Şubat 2019 - 09:50:24
Sumak suyunun faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

Sumak, bir sürü ülkede yetişen ve Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan baharat çeşitlerinden biridir.

Sumak Nedir? Nerede Yetişir?

Sumağın yetiştiği yerler arasında Akdeniz, Kuzey Afrika, Afganistan, Güney Avrupa ve İran vardır. Ülkemizde en çok kullanılan baharatlardan biridir. Kullanıldığı alanlar salata ve yemeklerdir. Sumak meyvesi yabani bitkiler arasında yerini alır. Toplanan, kurutulan ve toz haline getirilen sumak baharat olarak sofralarda yerini alır. Her türlü toprak çeşidinde yetişme özelliği bulunur. Bu bitkinin yüz elli çeşidi olduğu söylenir. Sadece 2 türü zehirsiz olarak bilinir. Tadı ekşidir, hatta limon yerine alternatif olarak kullanımı tercih edilir.

Sumak Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Bitkinin gövdesi ince, boyu üç metreye kadar uzayabilir. Salata ve yemeklerde bitkinin meyve bölümü kullanılabilir. Doğu Anadolu bölgesi haricinde Türkiye'nin her yerinden yetişebilen sumak en fazla Akdeniz bölgesinde yetişir. Yetiştiği yerin özellikleri kayalık ve dağlıktır. Ağaçta bulunan tohumlar insanlar tarafından toplanarak kurutulur. Kuruyan bitki tuzla karıştırılmakta ve değirmende çekilmektedir. Fransız, İtalyan kültüründe bu baharat et yemeklerinde sıkça tercih edilir. Türkiye'de ise çoğunlukla salatalarda kullanılır. Ayrıca zayıflamak için de suyu içilmektedir. Sumak suyu sindirim üzerinde düzenleyici etki meydana getirdiği için metabolizmanın dengelenmesine ve buna bağlı olarak sağlıklı kilo vermeye destek olmaktadır.

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hücreleri yenileme özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı hem cilde hem de saça fayda sağlar. Kaynatılan sumak suyu tonik amacı ile kullanılabilir. Akşam ve sabahları düzenli olacak şekilde kullanıldığında akne ve sivilcelerle mücadele eder. Bunun yanında yaşlanmayı geciktirme özelliği cilde avantaj sağlar. Haftada 1 bardak bu sudan tüketmek sinir sisteminde deforme olan hücrelerin sayısını azaltmakta ve vücut için sağlıklı olan hücrelerin artmasına olanak tanımaktadır. Depresyon, stres ve yorgunluğa iyi gelir.

Sumak Suyu Zayıflatır mı?

Sindirimi düzenleme özelliğinin olduğu söylenmektedir. Bu yüzden zayıflamak için kullanılır. Sağlıklı kilo vermenin doğal ve kolay bir yöntemi olarak bilinmektedir. İştah problemleri üzerinde de birtakım etkileri bulunmaktadır. İştahsız olan çocuğa bu sudan içirilmektedir. İştah açtığı ve vücut direncini arttırdığı söylenen bu suyu çocuklarınıza içirmeden önce doktor onayı alınız.

Sumak Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Bitki toplanan sumak tohumlarının ekilmesiyle yetiştirilmektedir. Güneşin fazla olduğu alanları sevmez. Ayrıca kurak havada yetişmeyen bitkinin yetişeceği toprak sert yapılı ve kireçli olmalıdır. Su ihtiyacı hissetmez. Standart oranda yağan yağmur suyu bu bitkinin su ihtiyacını karşılayacaktır. Sumak yemeklerde kullanılmasının yanı sıra bazı hastalıklar üzerinde şifa etkinin olduğu ifade edilir. Bitkinin baharat hali salata içerisinde kullanıldığı zaman hazmı kolaylaştırmaktadır. Önemli antioksidan kaynaklarından biri olan sumak vücutta bulunan kötü maddelerin atılmasına destek olur. Bir de zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Sumak suyunun faydalarından yararlanmak için öncelikle hekimden onay alınması gerekmektedir.

Yorumlar
Mine Kerim 18 Şubat 2019 - 10:00:24 Sumak suyu nasıl elde edilir ve evde nasıl yapabiliriz merak ediyorum. Ben zayıflamak için daha önce bitkisel bazı yöntemler denedim ama çok fazla etkisini görmedim. Bu yöntem için oldukça etkili diyorlar denemek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: