Sağlık 18 Şubat 2021 - 13:40:47

Tarçın elmasının faydaları nelerdir? Türkiye'de nerede bulunur?

Tarçın elmasının faydaları nelerdir? Türkiye'de nerede bulunur?

Tarçın elması dünyada farklı isimlerle tanınan ve vücuda yararları ile bilinen meyve türüdür.

Tarçın Elması Ağacı Nedir?

Tarçın elmasının tanındığı isimler arasında annona muricata, graviola, guanaba ve soursop vardır. Adını ağacından alır. Meyvenin ağacı ise genellikle tropikal iklimin olduğu bölgelerde yetişir. Yeşil renkteki dış kabuğundan dolayı kurak havalar karşısında tahmin edildiğinden daha çok dayanıklıdır. Meyvenin iç kısmı beyaza benzer ve çekirdekleri karpuz çekirdeğini anımsatır. Tahmin edildiğinden daha sulu ve tatlıdır. Çiğ olarak tüketilebilir, suyu sıkılarak içilir, marmelat ev reçeli yapılır. C, B2 ve B1 vitaminleri bulunan meyvede magnezyum, potasyum, kalsiyum ve mineral vardır.

Tarçın Elmasının Faydaları Nelerdir?

Güçlü antioksidan özelliği olan bu elma toksinleri vücuttan uzak tutmakta ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardım ermektedir. Toksinler vücudun bitkin düşmesine neden olur. Bu nedenle üşütme ya da enfeksiyın gibi durumlarda hastalık oluşabilmektedir. Tarçın elması içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücut direncini artırır. Hali hazırdaki etkileri nezle, grip rahatsızlıklarının engellenmesini sağlar. Vücuda enerji verir, kişinin zinde hissetmesini sağlar ve yorgunluk giderir. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Bu ağacın yapraklarından çay yapılır ve tüketilir. Yapılan araştırmalarda bir sürü hastalığa iyi geldi ifade edilir.

Tarçın Elması Türkiye'de Nerede Bulunur? Nerden Alabilirim?

Graviola semt pazarında ve yahut da manavlarda satışa sunulan meyveler arasında değildir. Türkiye'de yetiştirilmediğinden dolayı genellikle yurt dışından ithal edilir. Bu elmayı satın almak için organik ürünlerin satışını yapan güvenli internet sitelerinden yardım alınabilir. Graviola meyvesinin bulunmasından sonra nasıl kullanılacağı da merak edilen konulardandır. İlk olarak yeşil kabuklar özenli bir biçimde soyulur ve içerisindeki beyaz alana ulaşılır. Sonrasında yiyeceğiniz yer parçalara ayrılarak çekirdekleri ayıklanır. Bu biçimde yemek istemeyen kişiler beyaz kısımları çekirdekten ayırabilir ve katı meyve sıkacağından geçirilerek içecek olarak tüketilir. Bitkinin kuruyan yaprakları ile çay yapabilirsiniz. Yapraklar sıcak suyun içerisine atılır ve on dakika kadar demlenir.

Tarçın Elmasının Yan Etkileri Nelerdir?

Tarçın elması alanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar olabilir. Bu elmanın ciddi zararları olmasa da ölçülü yenmesi tavsiye edilir. Daha önce hiç tarçın elması yemeyen kişilerin özenli olması gerekir. Çeşitli maddeler ile ilgili alerjik reaksiyonu olan kişiler bu elmayı tüketmeden önce bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Bir de meyveden bir parça tüketilip minimum yirmi dört saat beklenmesi önemlidir. Yirmi dört saat sonunda herhangi bir yan etki görülmediyse meyve tüketilebilir. Kronik hastalığı olan kişiler bu yiyecek konusunda dikkatli olmalıdır.Diğer önemli konu ise doktora danışılmadan bu meyvenin tedavi amaçlı tüketilmemesi gerektiğidir. Fakat doktor onayı alınmış ise tarçın elması da diğer besinler gibi tüketilebilir. Hiçbir yiyeceğin tek başına tedavi etme özelliği olmadığı için meydana gelen hastalıklar karşısında direkt olarak doktora gidilmelidir.

  • tarçın elması
  • tarçın elması ağacı
  • tarçın elmasının faydaları
  • tarçın elmasının yan etkileri
Yorumlar
Birgül Kaşıkçı Arkadaşlar tarçın elmasının çok faydalı olduğunu duydum ama Türkiye'de yetiştirilmiyormuş nereden bulabilirim onu öğrenmek istiyorum. Organik olarak satın alabileceğim internette siteler varmış. Hangisi bilen var mı? cevapla
yorum yaz
Apandisit Ne İşe Yarar? Ne Görev Yapar?