Sağlık

Uzun Yaşamanın Sırları ve Yolları

18 Şubat 2019 - 17:30:56
Uzun yaşamanın sırları ve yolları

Uzun yaşamanın sırları ve yolları kişilerin merak ettiği, daha sağlıklı bir hayat için çözüm yolunu aradığı konulardan biridir.

Uzun Yaşamanın Yolları Nelerdir?

Günlük az kalori tüketilmesi önerilir. Dünya sağlık örgütüne göre insanların gün içinde bin beş yüz ila iki bin beş yüz aralığında kalori tüketmeleri gerekmektedir. Bu durum ihtiyaç duyulan besin maddelerinin alınmasını sağlar ve aç kalmayı önler. Hazır gıda, şekerli gıda ve asitli içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Günde bir bardak kahve içmek faydalıdır. Brokoli, kahve, bal, meyve, armut, elma gibi besinlerden tüketilmesi vücuda pozitif etkiler verir. Ispanak, brokoli, havuç gibi sebzeler uzun yaşamaya destek olan besinlerdendir.

Uzun Yaşamanın Sırları Nelerdir?

Bel çevresinin yağlanmasına dikkat edilmelidir. Karın yağlarının fazla olması bir sürü hastalığa davetiye çıkarabilir. Yağ alımı azaltılmalı, spor yapılmalı, bol su içilmeli ve vücuda iyi bakılmalıdır. Beş kilo vermek dahi bel bölgesinin incelmesini sağlar. Uzun yıllar yaşamak için mutlaka planlı hareket etmek ve besin alımına dikkat etmek gerekir. Vücuda iyi bakıldığı, sağlıklı besinlerden tüketildiği ve egzersiz yapıldığı taktirde uzun yaşamak mümkün hale gelir.

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız?

Her gün yarım saat yürünmesi tavsiye edilir. Yarım saat yürüyüş yapmak kan akışını iyileştiren ve vücuda iyi gelen bir yöntemdir. Temiz hava almak, yürümek hem psikolojik hem de fizyolojik duruma iyi gelir. Bağışıklık sistemine iyi gelen endorfinin tadını çıkarabilirsiniz. Uzun yaşamanın anahtarı egzersizdir. Her gün sekiz saat uyumak cilde çok iyi gelir. Yüz yaşını geçen insanların nerdeyse yüzde yetmişinin günlük on saat uyudukları ifade edilmektedir. Uzun yaşayan kişiler gece uyuyarak, gün içinde de biraz şekerleme yaparak hayatlarına devam ederler. Gün içinde şekerleme yapmak zihni toplar ve vücuda enerji verir. Kaliteli ve huzurlu uyku beyin sağlığı için çok önemli bir faktördür.

Sağlıklı ve Uzun Yaşamak İçin Öneriler

İnsanların sevdiği hobiler ile zaman geçirmesi sağlıklı ve uzun yaşamın getirilerindendir. Yeni bilgiler öğrenmek, sosyal anlamda aktif olmak zihnin güçlü kalmasına yardımcıdır. Duygular asla ihmal edilmemeli, pozitif bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Mutsuz olmak enerji düşüren, kötü bir durum olduğu için hem vücut sağlığı hem de psikolojik sağlığı bozulur. Bazı kişiler mutsuz olmayı yaşam tarzı haline getirmişlerdir. Fakat mutsuz bir hayat kişiyi sürekli olarak aşağı çeken ve sonrasında da önemli hastalıklara yol açan olumsuz bir faktördür. Hayatınızı renklendiren, sizi mutlu edebilen hobilerle ilgilenebilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, san, tiyatro kursu gibi aktivitelerin içinde olmak, pozitiften beslenen iyi insanlarla görüşmek her zaman huzur verir. Kendiniz için yapabileceğiniz iyiliklerden biri dedikodu yapan, kötüden beslenen insanlarla iletişiminizi kesmek olabilir. Hayatınıza önemli şeyler katan insanlarla görüşmek mutlu olmanızı etkiler. Uzun yaşamanın sırları ve yolları arasında en önemli iki etken psikolojik ve fizyolojik sağlıktır. Bu iki etkeni korumak için gerekli yöntemlerin uygulanması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Sultan Baş 18 Şubat 2019 - 17:40:56 Sağlıklı ve uzun yaşamak için öncelikle tüketilen besinler çok önemli. Daha az yağlı daha az tuzlu yemek yemek gerekiyor. Bunun yanında egzersiz ve spor yapmak da önemli. Ve tabi ki en önemlisi mutlu olmak:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: